Жељу Желев: Грција води срамна политика кон Македонија

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Го гледав сега на Сител и ме насмеа кога објаснуваше како Борис Јелцин не признал по негова сугестија.Нешто во стил по разговорот Јелцин рекол,,Пиши указ,,(не знам само кому се обраќал) и на прашање каков указ рекол,,Указ за признавање на Република Македонија не ме интересира Грција,, итн итн..Ме подсети на она скечот со Цацко кога го спасил Кавадарци од Џерманците :) кога рекол Тито Јованке де извади една медаља :) :)
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Б

Што ни признаа, реките, езерата, шумите, воздухот ли, што..?
Кој признава држава без да ја признае нејзината нација и јазик, има ли пример за друг таков преседан во светската дипломатска историја..
Има призната Аржентина како држава,нема аржентинска нациja...
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Tuka se izkaza nepodgotven drugar.A dori da si prav zasto iskas tema za Zalev da zavrsi kato 1000 drugi temi kato se pocne za nacii ezici narodi omo radko ?
Па некоj каза оти е било дипломатски прецедент,аз само казвам оти не е.На мене не ми е проблем оти има Македониja и македонци.Да са живи и здрави такви,какви са.
Аз ти казавам за аржентина.Има ли аржентинска нација или чилиска?Ти што мислиш?
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Па некоj каза оти е било дипломатски прецедент,аз само казвам оти не е.На мене не ми е проблем оти има Македониja и македонци.Да са живи и здрави такви,какви са.
Аз ти казавам за аржентина.Има ли аржентинска нација или чилиска?Ти што мислиш?
Ти не кажа? Каква нација се тие? Шпанска? За Шпанија навиваат на СП во фудбал? Самите кажуваат дека се Шпанци? А САД е нација? Или во Америка сите се Англичани? :kesa:
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Првиот демократски избран претседател на Бугарија Жељу Желев ја опиша како срамна политиката која Грција ја води кон соседна Република Македонија.
Тоа што Жељу го изјавува е точно.
Она што е уште потрагично и поточно е начинот на водење политика на СИТЕ досегашни т.н. македонски влади спрема самата Македонија.
На Македонија ниту ни е крива грција со нејзините политики ниту политиките на српските попове,ниту политиките на ана,она,учк,ниту тангузија, ниту политиките на најразлични божидаровци....на Македонија зе АПСОЛУТНО се она што и се случувало ,случува и ќе се случува најголемата одговорност за сите срамоти ги сносат сите македонски влади!
Тука е проблемот и таа е дијагнозата
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Само САД ни ги штитеше интересите од кога станавме самостојна држава. Вие до вчера немавте леб да јадете, а сега просите по ЕУ. Се менува времето, не се секирај, а Жељу Жељев дали ќе каже нешто или не ме брига исто колку дали ќе каже нешто или не некој во Африка. Нити е од мој народ, нити од моја држава, ниту пак лично го знам. Не се секирајте утре ако се распадне ЕУ пак со Русите ќе бидете, ех ко да не ве знае ЕУ. Или они не знаат историја? Помина времето кога перевте мозоци на Македонците дека се словени, бугарски македонци и слично. Ајт позз и помалку постови на МАКЕДОНСКИ форуми.
 

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Кипарска нациja има ли другар,кажи ми ти на мене?
Аз ке ти кажам оти има држава Кипар.Аjде ти кажи има ли нациja!
Аргентина имат признаено многу држави,ама колко са признали аргентиска нациjа знаеш ли?Убаво кажа ФМИ оти нациja с декрети не се признава...
Има едно филмче само за тебе. Lost in translation се вика. Ти си загубен, не само во преводот, туку и во умот.

Еве ти ако си се фатил за Аргентинците.

NATIONAL IDENTITY, NATIONHOOD,
AND IMMIGRATION IN ARGENTINA: 1810-1930
http://www.stanford.edu/group/SHR/5-2/delaney.html

The Argentine national identity
http://www.marginalrevolution.com/marginalrevolution/2009/10/the-argentine-national-identity.html

Кипар е друго прашање. Таму Грците сакаат обединување со Грција, а Турците со Турција. Да не мислиш дека некој во Македонија сака обединување со Бугарија или Србија???
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Некоj сериозно оди по коментарите с метлата и брише било и небило.Тука темата е за Желев и што направил за да заслужи наj висок орден на РМакедониja. Утре е церемониja и сигурно ке се отрази по сите медии.
На некоj маj му е мака оти не му успеало на Мицотакис да си ги створи плановете нарамно с Милошевик та брише коментари :toe:
 
Член од
14 септември 2009
Мислења
118
Поени од реакции
7
На прво место за да има пријателсво помеѓу Македонци и Бугари, треба да се дозволи на форуми / македонски и бугарски / да се пишува и на двата јазика. А не да се правиме дека не разбираме. Ако треба и едните и другите да научат нешто од јазикот на соседот, а да не викаат-"зошто нема преведувач?"
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Иако мислам дека подобро Бугарите да го направеа тоа еве јас ќе постирам уште некој цитат од Желев со којшто се искажува неговата подршка за Македонија.

"Очекувам Македонија да биде признаена под уставното име и во Обединетите нации, откако признавањето од страна на Соединетите Американски Држави практично означи прекин на нејзино ословување со името Поранешна Југословенска Република Македонија."
"Грција нема никакво право да и наметнува име на Македонија. Кога станува збор за такви егзистенцијални политички проблеми на еден народ, на една држава, не може друга држава да диктира како да се нарекува таа. Јас на Грците многупати сум им кажал – вие едноставно не знаете што сакате. На која основа и го одрекувате правото на Република Македонија да се нарекува Република Македонија? Таа постоела во југословенската федерација близу половина век со тоа име. Не соодветна е и привремената референца која ја измислија. Сите републики, кои стекнаа независност по распадот на Федерацијата, се бивши југословенски републики. Зашто не сакате тогаш и Хрватска да се нарекува Бивша Југословенска Република Хрватска, Бивша Југословенска Република Словенија, Бивша Југословенска Република Србија? Зошто само кон Македонија да се применува тој остракизам?"
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Иако мислам дека подобро Бугарите да го направеа тоа еве јас ќе постирам уште некој цитат од Желев со којшто се искажува неговата подршка за Македонија.
Правиме го тоа ние,ама некоj му фали тоа оти има нешто позитивно кое дооди от Блгариja,па се мете jaко...
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Тоа што Жељу го изјавува е точно.
Она што е уште потрагично и поточно е начинот на водење политика на СИТЕ досегашни т.н. македонски влади спрема самата Македонија.
На Македонија ниту ни е крива грција со нејзините политики ниту политиките на српските попове,ниту политиките на ана,она,учк,ниту тангузија, ниту политиките на најразлични божидаровци....на Македонија зе АПСОЛУТНО се она што и се случувало ,случува и ќе се случува најголемата одговорност за сите срамоти ги сносат сите македонски влади!
Тука е проблемот и таа е дијагнозата
Еднаш, уште тогаш, во една жолчна расправија, во редок миг на искреност Исократ му беше рекол на Демостен, "запри, застани пријателе, не е крива Македонија, не е крив Филип, криви сме ние што сме вакви - никакви", истото тоа сега ни се случува нам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom