Жени кои не сакаат да станат мајки

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
А ова што сакаат да родат деца само за да има кој да ги чува на стари години не е себичност?
Чекај каква е таа себичност кога цел живот човек се грижи за своите деца, и сега нормално треба и децата мал период таа грижа да ја возвратат...

Многу голем период родителот се грижи за децата свои, а многу мал период децата се грижат за родителот...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А ова што сакаат да родат деца само за да има кој да ги чува на стари години не е себичност?
Секако дека е, тоа е дел од славик мајндсетот ама е прифатено дека е нормално. На овие простори се има дете за да си го пополниш времето на старост, затоа и толку емотивно се сфаќаат преселбите, се испраќаат со денови по аеродроми иако визер има летови секој ден итн, се замара синот/ќерката дали јадеше, кај си, ладно да не ти е иако нафукале по 30+ години итн.

Требни ми се мене децата да ме пазат на старост, нека си ги гледаат нивните фамилии и животи, кој ги пази старине по планинскине села со по 10 жители...
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Секако дека е, тоа е дел од славик мајндсетот ама е прифатено дека е нормално.
Добро аман што сакаш да кажеш? Дека ако некој/некоја сака да има деца тоа е ненормална и болна работа??? Што сега ти на некој/некоја љубомориш и ти е криво зошто имаат деца???

Ај да немаме деца, ајде да немаме бракови маж/жена, ај сите да имаме бракови маж со маж, жена со жена...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Значи заклучивме дека тоа е единствена причина за имање деца, за да не чуваат кога ќе бидеме стари. Има многу поважни причини од тоа чување во старост и е нешто на кое најмалку помислуваш ако си со модерни сфаќања, а другите причини ги знае само оној кој има дете.

Не дека нема родители со вакви мислења, тоа се постарите растени на село каде мора да се чуваат старите. Прво самиот треба да дозволиш родителот да те замара 24/7 на 25 или 30+ години. На повеќето им одговара мама и тато да им помагаат, не се трудат сами да најдат решение за некој проблем и нормално дека утре родителите ќе чекаат нешто за возврат.

Затоа надвор од балканот на 18 години се разделуваат од родителите и се решаваат на самостоен живот. Родител во МКД синот на 28 години едвај му дозволува на запад да оди работи, плаче по него, му прави притисок да се врати иако таму му е убаво, нели дома си е дома и таму нема кој да му прави јадење и да го пере. Таму нема кој да му каже што да се напие за температура, да смени облека, тато да го носи на доктор, мама чај да му направи. : )))
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Добро аман што сакаш да кажеш? Дека ако некој/некоја сака да има деца тоа е ненормална и болна работа??? Што сега ти на некој/некоја љубомориш и ти е криво зошто имаат деца???

Ај да немаме деца, ајде да немаме бракови маж/жена, ај сите да имаме бракови маж со маж, жена со жена...
Не е ненормална и болна работа, напротив. Каде го реков тоа или само да се пише нешто и да се изврти муабетот? Јас само реков дека сечиј избор во животов се почитува, кои сме јас ти и било кој да судиме зошто некој нема деца?

Како второ, од каде ме знаеш јас дали имам деца и колку ги имам па да судиш? Дека љубоморам на оние со многу деца тоа е точно, да можам и 5 би имала ама се задоволувам со помалку ;)

Ти го начна глупиот муабет дека децата служеле да те пази некој кога си стар. Ако правиш деца со таа намена, подобро не прави зошто ќе се разочараш длабоко. Денешниве млади (овие сега на возраст од 20-30 години) си го бркаат сонот, повеќето се отселени а и тие што се тука 90% од времето секој слободен момент се шетаат по светов со нивните партнери и нивните деца ако ги имаат.

Поголем проблем се оние што вода во очи немаат а направиле по 10 деца, тие се за во затвор, е тоа се уништени животи а не на некој што си донел лична одлука и не загрозува никого.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Значи заклучивме дека тоа е единствена причина за имање деца, за да не чуваат кога ќе бидеме стари.
Не знам кои сте тоа вие што вака сте заклучиле, али не ви се мешам. Ваша работа.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Чекај каква е таа себичност кога цел живот човек се грижи за своите деца, и сега нормално треба и децата мал период таа грижа да ја возвратат...
Како беше она "кога правиш добрина, не ја правиш за фала", нели е поважно на свое потомство нерви и енергија да насочи нечие дете. Пошто познавам многу семејства кои се распаѓаат ради стари родители кои не се помирени ни со староста ни со фактот дека детето не се врти околу него па го бараат тоа внимание по секоја цена.

Ако моите ме праеле за да ги догледам на старост, подобро да не сум се родела. Не за друго, би се осеќала дека не сум од љубов туку од потреба. Погадно чувство амин.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Поголем проблем се оние што вода во очи немаат а направиле по 10 деца, тие се за во затвор, е тоа се уништени животи
Znaci vo globala cela afrika i muslimanskiot svet se za vo zatvor ?
Untitled.png
za razlika od "makedoncite" , arapite i crncite si se kotat , slicno kako sto kaj nas bilo pred 50-60 godini, po 5 braka sestri u familija
Nigeria 3:1
Arabia 6:1
Severdzanija 0,5:1 Poleka kon propast, za 20 god nema narod, ke treba migranti da se uvezuvaat
ne e ni cudno sto za 150-200 god crncite i muslmanite ke zavladeat so svetot , ako opstoi do togas
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Znaci vo globala cela afrika i muslimanskiot svet se za vo zatvor ?
Прегледај го приврзокот 229268
za razlika od "makedoncite" , arapite i crncite ne gledaat dali soprugot rabotel kako dorcho i dali zarabotuval ubava plata qrci,palci , nego oni si se kotat , slicno kako sto kaj nas bilo pred 50-60 godini, po 5 braka sestri u familija
Nigeria 3:1
Arabia 6:1
Severdzanija 0,5:1 Poleka kon propast, za 20 god nema narod, ke treba migranti da se uvezuvaat
ne e ni cudno sto za 150-200 god crncite i muslmanite ke zavladeat so svetot , ako opstoi do togas
Да, се. Ама според мене, според вас може не се.

Според мене, нема ништо поболно од тоа да накалемиш 10 деца и на еден леб и вода да ги оставиш. Тоа дете треба детство да има а не да јаде еднаш дневно и да нема образование и да спие под отворено небо. Па животните тоа го прават и е нивна одлика, не на човекот. Затоа во Америка и Англија на ваквиве социјални служби им ги земаат децата и никогаш не ги гледаат и лапаат казни, не измислив топла вода со постот.

Еве направи ти десет деца (ако имаш повеќе од 3, браво, без иронија ова), живеј како муслиманите и почни ја промената.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Dobro eve da receme sekoj ako ima po 1 dete , nisto fazla, svetot nema da opstoi , germanija se namaluva (se nadopolnuva so crnci i muslimani) balkanot se namaluva
Minimum po 2x vo sekoja familija kade sto moze , za da opstoi naselenie, a 3 i +3 za da se zgolemuva naselenieto , a ovaka samo se namaluva naselenieto , ama pak , komu mu e gajle, neka se namali , i taka nema kjar od makedonskava rasa , takada za sreka ke ne snema do krajot na vekov , tie generacii od 2030-2040 (ako uopste ima) , ke se izretcat do 2100 i gotovo nema da ne ima ....
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Znaci vo globala cela afrika i muslimanskiot svet se za vo zatvor ?
Прегледај го приврзокот 229268
za razlika od "makedoncite" , arapite i crncite si se kotat , slicno kako sto kaj nas bilo pred 50-60 godini, po 5 braka sestri u familija
Nigeria 3:1
Arabia 6:1
Severdzanija 0,5:1 Poleka kon propast, za 20 god nema narod, ke treba migranti da se uvezuvaat
ne e ni cudno sto za 150-200 god crncite i muslmanite ke zavladeat so svetot , ako opstoi do togas
Не се овие за во затвор, за овие треба нов Хитлер, нема друго чаре да се освестат во тоа глупите тикви со ајкју еднакво на дневната температура, кај отепана сиромаштија, кај неписмени тотално, па и хардкор религиозни (уствари само такви можеш да убедиш слепо да следат религија).
Ако Северџанија е дибидус земја, овие не заслужуваат ни бомба да фрлиш врз нив, тотално неписмена багра без никаква амбиција да промени нешто на подобро, бетер од циганите.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.861
Sekoj so svojot um ali nekoj davaat epten glupi izgovori I za I protiv, kako i da e, najmogu me nervira koga nekoja kaze deka ne saka deca radi kariera.
Slusav ednas na radio edna slicna tema, se javuva edna tipka i vika deka sakala da se posveti na karierata i zatoa ne sakala deca, I sve toa e ok do momentot koga kaza sto raboti, droljava da ti bila ucitelka. Prvo sto mi padna na pamet bese, sto ako site pocnat da go sledat nejzinot primer i normalno ne se ragaat deca, kako taa zamisluva da gradi kariera ako nema kogo da uci.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Како второ, од каде ме знаеш јас дали имам деца и колку ги имам па да судиш? Дека љубоморам на оние со многу деца тоа е точно, да можам и 5 би имала ама се задоволувам со помалку ;)
А зошто да не можеш?
Од биолошки причини или од финансиско-општествени услови?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А зошто да не можеш?
Од биолошки причини или од финансиско-општествени услови?
Затоа што деца си бараат и внимание и домашно воспитување, не е само направи ги и фрли ги да се снаоѓаат по светов како што мислат пола дискутанти на темава а со оглед на мојата струка, не можам да го направам тоа. Да бев жена на некој фудбалер со едина обврска денес да дишам, досега ќе бев до третото.

Уште некое лично прашање вака или ок е?
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
1. Кој сака ќе најде време, немање време е изговор за оние што не сакаат нешто да имаат. Има време да кисне на интернет и да посветува внимание на вакви теми, а нема за друго.
2. За се треба пари и сам да си пак нема да доволно, него себични сте и гледате само за вас и да не делите со друг.
3. Нешто што сакаш никогаш нема да се откажеш од него и да се пишманиш.
4. Жената може да го собере, ама ќе се има право и таткото да го гледа. Уште немаат деца, а мислат кај кого ќе биде после развод. Уште еден изговор за немање фамилија.
5. Некогаш е нервоза, а повеќе се големо задоволство.
6. Не мора да слушате другите, си правите како што ви одговара. Вие сте родители, а не бабите и дедовците и роднините кои мислат дека знаат и да ви наметнуваат нивни совети и искуства.
7. Има време и за спиење, на почеток може е тешко и се будат и преку ноќ, ама децата брзо растат.
8. Посреќен си ако имаш дете. Во нив како да се гледате самите себе.

Некои многу наоѓаат изговори така да....
1. Не е секогаш убаво поминато време со деца, плус има и други позабавни и попријатни работи од време со деца, плус и прашање на диверзитет е.
2. Со повеќе пари може да ги трошиш на нешто поинтерено или за понатаму да ти требаа. Дете не е некој обврска на која може да и направиш дифолт. Врзани средства и обврски за подолго време ти се.
3. Ако не го сакаш, проблем е да се откажеш од него, најмалку 18 години си врзан со него.
4. Малку ќе го гледаш и ќе плаќаш алиментација.
5. Најчесто е нервоза
6. Од прилика се гледа дека сите морализираат кога е во прашање деца и работат со апсолути. Може да те стигматизираат.
7. Да ама бебе значи 1 година не спиење.
8. Понесреќен си ако имаш дете тоа е научно докажано во студи. А на Македонците највеќе им се намалува среќата и задоволството во животот кога ќе им се роди дете. Дури и смрт на родител помалку ја намалува среќата и задоволството во животот од раѓање на дете.
Автоматски споено мислење:

Види, ако си ругоба не мора да се плашиш дека и детето ќе ти биде квазимодо! Плус децата умот од мајката го наследуваат, така да избери си саглам мајка на твоите деца, одма друга слика ќе се добие! Нетуку измислувај гачки, ова било она било. Поздрав
Нема врска со темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom