Желба за навредување и понижување

Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Ги читам најфајтерските теми;)освен за фудбал..женско сум нели:pipi:
туу
ама најверојатно најдобрите машки се на тие теми, а и не се блатат толку за фудбалот понормални се муабетите ... овие религии и вселенски појави ги прават такви веројатно зошто дел од нив во одреден период биле киднапирани од демони и вонземјани и заменети се... глупости си пишам...

туку тема што најмногу ми остави впечаток на форумов и без ваквите - блам состанок нешто беше - цела ја прочитав
http://forum.kajgana.com/threads/Блам-состанок.62344/page-9#post-6880243

види ја кајгана од посветла страна :)
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Незнам, можеби има ваква тема..но толку навреди, декларирање и понижување на луѓе кои меѓусебно не се познаваат, не сум сретнала навистина....зарем во денешно време таква некултура во комуникацијата?
На ова размислување ме "инспирира" вечното препукување, пцуење и навредување во темите за религија и политика.
Што толку ги тера луѓето да навредуваат, какви се тие особи уствари во реалниот живот!?
Мислам дека тоа се исфрустрирани особи, кои доаѓаат овде да се направат некои јаки фаци а уствари се помали од маково зрно и тука ги трансформираат своите комплекси..или се приклучуват во некои форумски табори и сакајќи да бидат интересни тропаат глупости и лижат задници!?
Провокатори без причина или пак коха ке им се напраи куршлус у мозок и немаат аргументи за да продолжат со дискусуја тогаш напагаат со навреди....
Интересно е што има и толку наивни ликови што се фаќаат на нивната мамка:mad:
Што мислите за оваа психолошка болест овде на форумов??
Посебно во расправија, не доволно аргументи водат кон фрустрации, импулси и агресивност. Не доволно аргументи и интелект едноставно води кон пцости и лични навреди! На таквите немој да им се лутиш, тие веќе се загрозени од самите себе! :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Мене ваквото однесување само ми го потврдува тоа во кој смер се движи цивилизацијава во општо а и нашево општество.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
57
Поени од реакции
76
Навредуваат зошто имаат душевна нечувствителност и морална невнимателност. А и според мене не е толку битна содржината на навредата колку што е битно од кого е изречена. Затоа и не треба да се придава големо значение кога некоја сосема небитна особа ве навреди, посебно па некој од форумов.
Викаат оној кој неоправдано навредува, им овозможува на другите оправдано да го навредуваат.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Навредуваат зошто имаат душевна нечувствителност и морална невнимателност. А и според мене не е толку битна содржината на навредата колку што е битно од кого е изречена. Затоа и не треба да се придава големо значение кога некоја сосема небитна особа ве навреди, посебно па некој од форумов.
Викаат оној кој неоправдано навредува, им овозможува на другите оправдано да го навредуваат.
Навредите и омаложувањето - цинизмиот се најчесто предизвикани заради инфериорноста на личноста која ги изнесува, не е битна општествената положба како споредба него како тој се чустува во дадениот момент - опкружување.

Завист, недоволно самодоверба, несигурност, се најчесто причините "душевната нечуствителност" нема никаква поврзаност.
 
D

Daedalus

Гостин
Навредите и омаложувањето - цинизмиот се најчесто предизвикани заради инфериорноста на личноста која ги изнесува, не е битна општествената положба како споредба него како тој се чустува во дадениот момент - опкружување.

Завист, недоволно самодоверба, несигурност, се најчесто причините "душевната нечуствителност" нема никаква поврзаност.
Ова е всушност мит. Според една огромна студија направена пред година - две, најголемиот дел од тие што се силеџии и шупаци, наспроти популарното верување дека кријат некое срање и дека се осеќаат инфериорни длабоко у себе поради што ги омаловажуваат другите, покажала дека се осеќаат супериорно и имаат висока самодоверба.
Поради тоа што се убедени во својата супериорност, тоа ги прави да бидат помалку да емпатизираат со останатите.

Е сеа, точно е тоа дека постои тој профил на луѓе кои не се сигурни у себе и проектираат со тоа што пробуваат да ги спуштат другите за да се издигнат повисоко, ама тие во процент се многу помалку. Поголемиот дел, не го прават тоа за да лечат фрустрации, туку едноставно ги доживуваат другите како небитни и не ги боли кур за тоа дали ќе ги навредат или не со тоа што го прават/кажуваат.

Е сеа, поради природата на човечките односи во кои се поставува анималниот динамик на супериорен и инфериорен, природно е тие кои се инфериорни кон едни, да пробуваат да компензираат со тоа што ќе бидат супериорни кон други, односно да маваат по самарот, а не по магарето поради што, од некој аспект, ти држи муабетот.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...интересно е како ги акцептираме неприфатливите однесувања на околината кон нас како единки.Физичката штета ни е поприфатлива од емотивната...и прашањето е зошто?
...епа кога ние како единки сме малку повеќе од вообичаено свртени кон себе погголема е можноста да дознаеме дека вредиме сами на себеси многу повеќе одколку целото наше опкружување
...е кога ќе бидеме потполно свесни за тоа таквите баналности(читај:навреди,омаловажувања и сл.)ќе ни бидат интересна играчка за разбивање на монотонија :)
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Јас имам желба за навредување и понижување. Сакам да ме скротат на сите четири и да ме доминираат. Сакам да бидам нечија кучка.
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Мора да се прашаме од каде доаѓа тој порив/мотив ?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Убава тема сум отворила пред скоро година дена, но еве сега си мислам дали требало во насловот да додадев "и дали може да им се помогне на таквите личности"....појдувајќи од теоријата дека луѓе кои нон стоп имаат потреба за навредување го искажуваат својот карактер полн со фрустрации и омраза.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
....навредата е навреда само кога е акцептирана како таква од оној на кого е упатена истата...играта на надмоќ и доминација ја имало и ќе ја има...она што е многу битно е начинот на кој ги прифаќаме истите
 
D

Daedalus

Гостин
Има пуно такви морони кои имаат желба да навредуваат. Обично таквите идиоти во недостиг на едукација и со огромна малоумност, осудуваат различни малцинства и групи на луѓе со кои не се слагаат, со што се дрзнуваат да вреѓаат луѓе чиишто морални и естетски вредности не се исти како нивните. Иронично, членот кој ја отвори темава, вреѓаше луѓе со поинаква сексуална определба од нејзината, а и вреѓаше членови кои не се слагаа со нејзините предрасуди, погрдни гнасотии и глупости како на пример:
Само темата што ја прочитав добив нагон за повраќење...Несакам моабет за нив да правам, тешка настраност..бљаккккк:facepalm:
Од мене излегува секој ден редовно а тебе ти влегува нон стоп, те полнат ко бабура низ ауспух...кај тебе постои ризик од нередовно празнење..и еден ден БУУУУМ..ке :гомце:низ уста:gjavol:
Од мене излегува секој ден редовно а тебе ти влегува нон стоп, те полнат ко бабура низ ауспух...кај тебе постои ризик од нередовно празнење..и еден ден БУУУУМ..ке :гомце:низ уста:gjavol:
Од мене излегува секој ден редовно а тебе ти влегува нон стоп, те полнат ко бабура низ ауспух...кај тебе постои ризик од нередовно празнење..и еден ден БУУУУМ..ке :гомце:низ уста:gjavol:
Само на кратко да ти одговорам дека сум ЖЕНСКООООООО...буљаш еден дефектен..прочитај ја темата....[DOUBLEPOST=1465889707][/DOUBLEPOST]
Само на кратко да ти одговорам дека сум ЖЕНСКООООООО...буљаш еден дефектен..прочитај ја темата....Сами почнавте јавно да си се етикетирате, кој ве праша со кого сакакте и како сакате да се клецкате..БУдалииииииииииии:facepalm:[DOUBLEPOST=1465889787][/DOUBLEPOST]
Демек сакаш и ти дете да посвоиш, не ми кажа ти такво нешто!???
Кокоњо една глупа. Ова не е навреда, ова е тврдокорен факт.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Колку многу внимание се посветило на тема отворена од личност која не е нормална. Треба да и се забрани форумот на оваа, она кога навредува како што гледаме погоре тогаш ништо не е, а кога ќе ја навредат одма прашува па зошто вака, зошто мора да се навредуваме, може ли да им се помогне на таквите.
Едноставно личност со посебни потреби која пуши докторски пури за време на пауза, а за брзо во Бардовци ќе пуши.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Колку многу внимание се посветило на тема отворена од личност која не е нормална. Треба да и се забрани форумот на оваа, она кога навредува како што гледаме погоре тогаш ништо не е, а кога ќе ја навредат одма прашува па зошто вака, зошто мора да се навредуваме, може ли да им се помогне на таквите.
Едноставно личност со посебни потреби која пуши докторски пури за време на пауза, а за брзо во Бардовци ќе пуши.
Колку многу внимание се посветило на тема отворена од личност која не е нормална. Треба да и се забрани форумот на оваа, она кога навредува како што гледаме погоре тогаш ништо не е, а кога ќе ја навредат одма прашува па зошто вака, зошто мора да се навредуваме, може ли да им се помогне на таквите.
Едноставно личност со посебни потреби која пуши докторски пури за време на пауза, а за брзо во Бардовци ќе пуши.
Јас сум човек, не сум камен и нормално е дека ке реагирам ПОНЕКОГАШ не примерно, колку и да сакам да се воздржам од провокации, сепак неможам да ја сопрам буицата на револт полн со погрдни зборови, ете баш таа желба да вратам на навреда со навреда, мило за драго.
Незнам само кај тебе од каде извира без престанок таа потреба од константно вреѓање и омаловажување на било кој член и тоа недолжен кој никогаш не ти се обратил лично кон тебе со потценување или навредување!?

Ти си типичен пример за посматрање, заедно со Ставрогин, да се најде изворот и причините за вашата хронична болест на досадни гунџала со прост речник.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Јас сум човек, не сум камен и нормално е дека ке реагирам ПОНЕКОГАШ не примерно, колку и да сакам да се воздржам од провокации, сепак неможам да ја сопрам буицата на револт полн со погрдни зборови, ете баш таа желба да вратам на навреда со навреда, мило за драго.
Незнам само кај тебе од каде извира без престанок таа потреба од константно вреѓање и омаловажување на било кој член и тоа недолжен кој никогаш не ти се обратил лично кон тебе со потценување или навредување!?

Ти си типичен пример за посматрање, заедно со Ставрогин, да се најде изворот и причините за вашата хронична болест на досадни гунџала со прост речник.
Немој не се прај жртва, те знам што си. Само кажав бидејќи тука не те знаат повеќето, ама како што гледам те запознаваат полека.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom