ЖИЦИ ЗА ГИТАРА

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Не знам дали воопшто има ваква тема, и да има, ме мрзи да превртувам сеа..

Како и да е... Имам едно прашање, и заради тоа ја отварам оваа тема... Дали може да ставам најлонски жици на акустична гитара со метални жици? Имам Ибанез АЕГ10 БК...

данке..
 
S

smexy

Гостин
Не знам дали воопшто има ваква тема, и да има, ме мрзи да превртувам сеа..

Како и да е... Имам едно прашање, и заради тоа ја отварам оваа тема... Дали може да ставам најлонски жици на акустична гитара со метални жици? Имам Ибанез АЕГ10 БК...

данке..
Можеш.
Али немој.Најлонски жици никогаш нема да звучат добро како метални.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Не знам дали воопшто има ваква тема, и да има, ме мрзи да превртувам сеа..

Како и да е... Имам едно прашање, и заради тоа ја отварам оваа тема... Дали може да ставам најлонски жици на акустична гитара со метални жици? Имам Ибанез АЕГ10 БК...

данке..
Зависи шо свириш. Класична музика - најлон, рок, блуз.. и остало - метални.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Има негде бе да се најди, така ми фаќа прашина појачалото. Ај живи младост ако прашува некој за жици нека види дали има и вакво нешто и колку пари е.

 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
674
Има негде бе да се најди, така ми фаќа прашина појачалото. Ај живи младост ако прашува некој за жици нека види дали има и вакво нешто и колку пари е.

И ова може да се најде ама ќе те изгорат со цената. Појачалото ќе го платиш 2 пати повеќе од обично и гитарата исто така.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Можеш.
Али немој.Најлонски жици никогаш нема да звучат добро како метални.
Ахам... абе ме копка да чујам како звучи... иако мора да признаам дека кога ја купував гитарава од Гитар Хаус, од истата серија АЕГ 10, имаше и верзија со најлонски жици, озвучена.. продаваа и појачало исклучиво за акустична гитара со вграден корус и реверб, следниот ден да одам да ја зеам. некој ја купил.. ебате малерот.. али не ми пречеше и не ми пречи и оваа што ја имам, неверојатен квалитет во секој случај.. изработка. звук и сл исл..

Башка што за ова чепуркав и гуглав, али читам поделени мислења.. нешто дрндаат околу искривување вратот на гитарата поради тензијата на жиците што ја даваат, па бидејќи е прилагодена за метални жици, онда тензијата е поголема (оттука и поприродна за таков врат, за разлика од врат на класична шпанска гитара). али мислам дека тоа е сепак до квалитетот на гитарата, а не до жиците. Башка сигурно ако имав класична шпанска немаше да ми падне на памет да слупам метални жици ебаго! С друге стране, па пошо е прилагодена за метални жици, ондак нема да и смета ваља најлонска жица, бидејќи тензијата е помала нали..

Шо знам.. затоа и ве прашувам вас.. оти некако ми е тртка сеуште да и и клаам најлонскине.. :)))))))))
--- надополнето: Oct 10, 2011 8:15 PM ---
Има негде бе да се најди, така ми фаќа прашина појачалото. Ај живи младост ако прашува некој за жици нека види дали има и вакво нешто и колку пари е.

А зашо не си монтираш микрофонче? Земи бе брат од ова слушалкиве за PC шо се, само глеј влез излез на кабелот да напраиш ко за у појачало, мислам дека можат по продавнициве за електроника и сервис да ти средат (на пример кај Ваце у аеродром). Па микрофончето прикачи го на гитара со оние штипки како на малине микрофончиња и ... воала...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Се извинувам за недоразбирањето, имам гитара коминирка и појачало соодветно за неа ама ми се расипа само тој пластичниот дел што е насликата. Го однесов на електроничар и тој ми кажа дека треба да го променам цел дел, нема опција да се поправи. Гитарата е Epiphone .
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Моеш, ќе има помек звук.
Али ипак, ако ти е гитарата западно-акустична(за челични жици/потврдо дрво) ондак нема да го фатиш филингот.
Ако имаш класична(шпанска/помеко дрво) ондак моеш да го осетиш најлонот. :)
--- надополнето: Oct 10, 2011 9:00 PM ---
Еве ти као за компарација, прво со челични жици, потоа со најлонски...

 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
414
Поени од реакции
163
Можеш ама ти препорачувам да не ставеш. Ако си почетник и ти се многу јаки металните жици за прстите не се откажувај, само вежбај...како и да е, само ќе е мачиш околу пластичните жици :)
 
V

Vollstandig

Гостин
Eптен мек звук даваат најлонските жици , дури и вештачки, имаш чуство дека свириш на сајзер поддесен на гитарски звук.
јас сум за метални и го доловуваат звукот на гитарата, и прстите болат , ама и навика се стекнува:)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Па и пластичните жици не се нешто помалку болни од металните :D
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Моеш, ќе има помек звук.
Али ипак, ако ти е гитарата западно-акустична(за челични жици/потврдо дрво) ондак нема да го фатиш филингот.
Ако имаш класична(шпанска/помеко дрво) ондак моеш да го осетиш најлонот. :)
--- надополнето: Oct 10, 2011 9:00 PM ---
Еве ти као за компарација, прво со челични жици, потоа со најлонски...

Jако гитарче нема што... али заборајв една работа бе,,, а како најлонските да се стават на бриџ од гитарата наменет за метални? Оти на класичнава нели се врзуваат, тоа го знам.. а овде ти е со пластични нитни.. као да ги стокмам?
--- надополнето: Oct 11, 2011 5:41 PM ---
Можеш ама ти препорачувам да не ставеш. Ако си почетник и ти се многу јаки металните жици за прстите не се откажувај, само вежбај...како и да е, само ќе е мачиш околу пластичните жици :)
Абе далеку сум јас од почетник, не ми е проблем за прстите, него никад не ми текнало вакво нешто до сега, па се прашувам како би изгледало, а и сакам да пробам, нали :))))))))))
--- надополнето: Oct 11, 2011 5:42 PM ---
Па и пластичните жици не се нешто помалку болни од металните :D
Ако си почетник нали :))))))))
 
Член од
28 јуни 2011
Мислења
414
Поени од реакции
163
Кога сме веќе до болката мене од металните никогаш не ме болеле прстите иако ги "'рмбам" секој ден, ниту пак кога за прв пат ја фатив гитарата во раце, само некогаш кога сум се предозирал со свирење сум имам дупки на прстите :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom