Ептен мал бизнис, во домашни услови.

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
абе се навлекоа мислеа само концетрат и вода и еден простор од 4 ѕида и врата и готово и мислеа ќе собираат јајца како луди.на чичко ми пола од ладно му умреа начи треба да имаш греење или преку сијалици или преку дрва ама кога ќе видиш не се исплати бе он имаше 2000 кокошки леле зимото кога несењето јајца да речеме од 80% падна на 30% а јадат пијат мора да ги грееш чист зијан и у 21 век не се тоа кокошките како што биле порано и едно да знаете ако го почнувате овој бизнис купувајте големи кокошки пошто ако купувате од пилиња пример од 10 пилиња веројатноста да се повеќе петли е 40/50%
--- надополнето: 3 февруари 2014 во 10:04 ---

барем сега за 3000/4000 евра од некој стар изнемоштен ќе купиш имт 539 со комплет механизација и тоа солиден трактор сочуван и тракторот нема гајле од орање едино што арчиш нафта и гуми
Абе од ова експертиве погоре што само се жалат од се ќе викаат дека нема пари. Во нашите села фалат луѓе а за работа и пари за достоен живот има. А тие муабети дека од ништо нема пари се за мали деца.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.057
Поени од реакции
6.668
.......нешто не ми е јасно ова гупиве се за пржење или аквариумска рипка???;)
не не , не се за јадење,ама затоа икрата посебно се цени,во франција прават кавијар кој чини по 200 евра од порција......е сега не знам овие нашите дали замрзната ја праќаат или саламурена,информирај се подобро да аплицираш да земиш од трудот 3000 евра неповратни да не чекаш многу,да почниш бизнисот
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Абе од ова експертиве погоре што само се жалат од се ќе викаат дека нема пари. Во нашите села фалат луѓе а за работа и пари за достоен живот има. А тие муабети дека од ништо нема пари се за мали деца.
..вака сега, јас веќе четврт век тврдам дека пари има до четврти спрат висина. Проблем е што ние немаме соодветно поларизирано сетило за вид за да ги видиме. Тоа е затоа што сме глупави. Зошто по дефиниција, само глупав човек може да биде сиромав човек. Секое друго објаснение е само оправдување......пред себе или онака во принцип....;)
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43
Абе од ова експертиве погоре што само се жалат од се ќе викаат дека нема пари. Во нашите села фалат луѓе а за работа и пари за достоен живот има. А тие муабети дека од ништо нема пари се за мали деца.
абе има и јас сум од село ама не е се така црно бело како што мислат секоја работа си има своја тежина и треба некогаш и малце и ризик да има
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 15:27 ---
абе сега јас треснав таква споредба ако ме разбираш
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
..вака сега, јас веќе четврт век тврдам дека пари има до четврти спрат висина. Проблем е што ние немаме соодветно поларизирано сетило за вид за да ги видиме. Тоа е затоа што сме глупави. Зошто по дефиниција, само глупав човек може да биде сиромав човек. Секое друго објаснение е само оправдување......пред себе или онака во принцип....;)

Проблемот на луѓето во Македонија е што мислат дека секогаш може на лесен начин да се заработат пари, дека другите луѓе што се богати во Македонија и во светот тоа го стекнале без тронка труд. За жал не оди тоа така.. Дали се работи физичка или психичка работа секогаш се вложува огромен труд без разлика што другите мислат.

Работа,работа и само работа во секој аспект или струка. Некој потешко некој полесно ама јас не познавам ни 1 човек што постојано работи секој ден и се труди а да е сиромав. Дури и да треба да дојде до степен да работи 18 часа а да спие 4. Нема ништо на тацна или од љубов подарено.
--- надополнето: 5 февруари 2014 во 08:02 ---
абе има и јас сум од село ама не е се така црно бело како што мислат секоја работа си има своја тежина и треба некогаш и малце и ризик да има
--- надополнето: 4 февруари 2014 во 15:27 ---

абе сега јас треснав таква споредба ако ме разбираш

Кажими 1 работа која без ризик и без труд ќе заработиш големи пари? :) Не постои таква.. Се си има свои предности и слабости, до нас зависи каков начин на живот ќе живееме.

Има луѓе што и во Македонија си прават убави пари, ама душата им знае колку мака виделе. Ама тој што сака да има ќе најде начин, пример 5 тона јаболка да се наберат и да се одгледаат е тешко и мачно, ама ако некој успее да го оствари тоа убаво ќе му се наполнат џебовите :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom