Економски факултет (reloaded)

Член од
11 февруари 2015
Мислења
25
Поени од реакции
2
колеги и колешки може да споделите информации и искуства по предметите Промоција и Аграрна политика.
Обем на материјал,присуство,презентации,начин на полагање колоквиум/испит,тежина на предметот тежок/лесен.
Благодарам
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
181
Поени од реакции
593
А за регионална економија некој нешто да ми каже? Пошто му требаат 2 скоро сигурно ми е дека ќе го земам трговско ама ми треба уште еден, демографија, ОБНС, јазиците, деловна етика, квантитативни методи, ми се земани веќе. Се мислам за аграрна ама сите викаат дека е ептен досадно па за тоа барам алтернатива, некој што нема да биде ептен тежок а ќе биде интересен и ќе научам нешто. Или вие ако имате некој предлок кажете :)
Регионална ти е на ист принцип како девизна политика, ги предава иста професорка. На предавања дава прашања од кои на колоквиум дава од тие. На пишување е, прашања на кои треба да одговориш со две-три реченици. Материјал што лесно се учи, не е обемен. Присуство не бара, за проект за повисока оценка не се сеќавам дали даваше.. :)

Мора ли да се плати:
- 750 ден. за "информативни, информатички, културни и спортски активности"
- 3330 ден. за предметни програми, водич низ студиите...
- 200 ден. за студентски парламент
???
Само тие за студентски парламент не, другите мораа. :D

Економија на инвестиции искуство? Присуство дали бара, дали има дополнителен проект за повеќе поени? :)
Ако ти е за изборен НЕ. Прв колоквиум е теорија повеќе, има и некои ситни задачки. А втор колоквиум е се задачи и не е лесно. Обемен е за спремање и бара повеќе време. Даваше и проект за повеќе поени а мора и на предавања да одиш ако сакаш да ги разбереш задачите. Ако ти е задолжителен гледај откачи го на колоквиум после на испит е тешко. ;)
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
колеги и колешки може да споделите информации и искуства по предметите Промоција и Аграрна политика.
Обем на материјал,присуство,презентации,начин на полагање колоквиум/испит,тежина на предметот тежок/лесен.
Благодарам
За аграрна присуство немаш задолжително, се полага 10 прашања мислам дека беа на пишување.
Во принцип професорот не сака на прашањата кратки одговори и стрикно од книга како е напишано така, сака да му филозофираш и да даваш твое мислење. Книгата можи да ти послужи само колку да видиш шо се работи.
Мене ми беше интересен предмет и прелесно поминав.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
10
Регионална ти е на ист принцип како девизна политика, ги предава иста професорка. На предавања дава прашања од кои на колоквиум дава од тие. На пишување е, прашања на кои треба да одговориш со две-три реченици. Материјал што лесно се учи, не е обемен. Присуство не бара, за проект за повисока оценка не се сеќавам дали даваше.. :)
А колку прашања имаш на кол. и значи сите прашања што ќе се паднат на кол. проф претходно ги кажува на предавање? И колку вк прашања кажува да не биде да каже 200 а од нив да се паднат 10 :)
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
181
Поени од реакции
593
А колку прашања имаш на кол. и значи сите прашања што ќе се паднат на кол. проф претходно ги кажува на предавање? И колку вк прашања кажува да не биде да каже 200 а од нив да се паднат 10 :)
За прв кол дава околу 50 прашања, а на колоквиум има 15 прашања.Значи сите 15 се од тие што ги дала на предавања. За втор лани даде околу 70 прашања исто на колоквиум имаше 15 прашања. :)
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
49
Поени од реакции
8
Дали е лесен за изборен демографија за 3 семестар или неко др.предмет за предлог?
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
37
Поени од реакции
10
Дали е лесен за изборен демографија за 3 семестар или неко др.предмет за предлог?
Еден од најлесните предмети е тој, не би требало да згрешиш ако го избереш.
 
Член од
1 септември 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
дали е потребно он-лине пријавување за бруцоши за зимски семестар?
 
Член од
25 септември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
13
Економетрија за изборен? Дали има дополнителни проекти, дали бара присуство? Дали повеќе се задачи или теорија? :)
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
49
Поени од реакции
8
Некој ако може да ми каже нешто повеќе за предметиве:
Основи на менаџмен
Финансиско сметководство
Финнсиски пазари и инстистуции дали треба оригинал книги, редовнос...
 
Член од
13 октомври 2014
Мислења
57
Поени од реакции
7
Tie so se na work n travel treba da dostavat potvrda za praksa ili drug dokument se dava? Od site razlicno slusam, moze nekoj od iskustvo da kaze..?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Некој да ми каже скоро дипломиран, освен процедурата што треба да одам на студентски да ми го проверат досието, што се потребни документи ми требат откако ќе ми одобрат дека нема проблем, и колку пари?
 
Z

ziko bt

Гостин
Некој да ми каже скоро дипломиран, освен процедурата што треба да одам на студентски да ми го проверат досието, што се потребни документи ми требат откако ќе ми одобрат дека нема проблем, и колку пари?
Па за секој случај треба на студентски да си прашаш точно колку пари треба да се уплатат и на која сметка. Ама отприлика треба 4500 за дипломската и треба да се доплатат 5 кредити ако ти фалат(во зависност дали си во државна (3,33€) или приватна квота (6,66€ од кредит)). А ако си го пробил рокот за бранење на дипломска се уплаќат и 2000 денари. Од ко ќе си уплатиш, со уплатниците носиш 4 примероци од дипломската работа + индексот и после ти останва само да се договориш со менторот за датум на бранење на дипломската.
 
Член од
4 јануари 2016
Мислења
115
Поени од реакции
207
Колеги кои од предметиве го препорачувате за изборен во семестаров на кој може да се извади висока оцена (9, 10). И друг предлог е добредојден. :)
- Стратегиски менаџмент
- Методи на продажба
- Европски економски интеграции
- Менаџмент информациони системи
- Е-бизнис иновации
- Англиски 1
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.083
Што е проблемот што го нема СИС како задолжителен на iknow за 5ти семестар?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom