Економски факултет (reloaded)

Член од
9 октомври 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
Nekoj od postarite kolegi na SMETKOVODSTVO I REZVIZIJA ke moze li da mi kaze kakvi se predmetite vo 3/4 i kolku od tie se kaj Marina, za da znam dali da smenam departman so vreme, zasto posle upravuvackovo, definitivno vo dilema sum dali da ostanam na smerov!
Ова се сите предмети на Марина (според страната на факултетот:



Анализа на финансиски извештаи
Државно сметководство и сметководство на непрофитни организации
Интерна ревизија
Корпоративно финансиско известување
Меѓународно финансиско известување
Основи на сметководството
Ревизија
Сметководствени информациони системи
Сметководствени контролни системи
Сметководство на банки и други финансиски институции
Сметководство на јавен сектор
Сметководство на трошоци
Стратегиско сметководство на менаџментот
Управувачко сметководство

Финансиско сметководство

Некои од овие предмети од сега ги има превземено,јас кога ги полагав не беа тешки,според мене најтешки се:
Ревизија
Интерна Ревизија
Управувачко сметководство
Сметководство на трошоци
Меѓународно финансиско известување
--- надополнето: Nov 4, 2011 10:44 AM ---
Колега или колешке, ај те молам кажи ми кај ја има скриптата по меѓународни финансии, а и презентациите? И дали има нова книга или по старата? Јас сум вонредно и не сум од Скопје, а планирам во јануари на цел испит да одам. Фала однапред!
Скриптата ја има во Либро (Мавровка) а за презентации побарај членство во групата megunarodnifinansii2011 на Google
Стигнати се до 4та глава+вежби.
Јас ги имам сите презентации од лани (до сега се исти) ако сакаш ке ти ги пратам по емаил.
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
133
Поени од реакции
31
ке мозе некој од постарите да ми казе дали е мозно и каде треба да се обратам би дале 1поен посо имам 25 а со 26 се поминува трговско право мозно е такво несо ?:(
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
28
Поени од реакции
23
ке мозе некој од постарите да ми казе дали е мозно и каде треба да се обратам би дале 1поен посо имам 25 а со 26 се поминува трговско право мозно е такво несо ?:(
Исто и јас... знае некој?
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
1
Дали може некој да ми каже кој од овие изборни предмети е полесен за да го изберам на МБА постдипломски студии: маркетинг менаџмент , управување со промени, менаџмент на информациони системи, нови можности и претприемништво? фала:)
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Ова кажуваш или се фалиш :P

А има други такви тука? :)
Хахаах очигледно нема, ама морав да си ја пробам среќата :)
^ Немој молим те да ги заборавиш Муни и Рејли. :X3:

Ова теоријава по инвестиции не е многу заебана, ама ич. Набројуванките се ко менаџмент да читам... ама таму бар си имаше различни теми... тука врти, врти, се едно исто...
Ај бар задачките се надевам дека носат бар пола поени...
Весело ќе е денес. :coffee:
Инвестиции ќе биде весело. Секоја набројанка или е за техничко - технолошки напредок или за инпути. Иначе колку што разбрав имало 8 - 10 задачи, а 30тина прашања. Ќе видиме за само 2 саати :))
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
2.719
Дали може некој да ми каже кој од овие изборни предмети е полесен за да го изберам на МБА постдипломски студии: маркетинг менаџмент , управување со промени, менаџмент на информациони системи, нови можности и претприемништво? фала:)
Upravuvanje so promeni zemi si, jas go ucev kako izboren u 2ra i isto e bukvalno i so profesorot se znam dobro i mi kazuvase deka potpolno e isto. Predmetot e malce tezok za ucenje( za mene togas vo vtora godina) a posto si postdiplomski ne bi ti bilo tesko ic , i ne dava teski prasanja, tocno netocno, zaokuruzvanje i 5 na pisuvanje najbitnite stvari, se na se e lesno jas imav 9ka :)
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Знае некој на што треба да се обрне внимание на колуквиумите по Англиски 1 и Економија?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.930
Поени од реакции
12.422
Колеги како поминавте математика? :)
Мене ко џо ми се падна од таа елиминаторната, али јас искрено мислам дека беше полесна од другата група, пошо таму имаше метод на партиција шо никоаш не сме го решавале. Јас решив 4/5, пошо ми се падна единствената задача од низи и редови шо не ја имав решено, таа со аритметичка и геометриска заедно.
 
Член од
4 ноември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
1
Додипломските не ми се на економски факултет,и не сум многу упознаена со предметите па затоа прашувам, во секој случај фала :)
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Колеги како поминавте математика? :)
Мене ко џо ми се падна од таа елиминаторната, али јас искрено мислам дека беше полесна од другата група, пошо таму имаше метод на партиција шо никоаш не сме го решавале. Јас решив 4/5, пошо ми се падна единствената задача од низи и редови шо не ја имав решено, таа со аритметичка и геометриска заедно.
Сите задачи колешке ги имало во збирка,а јас се цепев решавајќи ги:icon_lol:.И сега се нервирам како не пролистав подобро зошто имаше некои задачи со специфична формула што јас првпат ја сретнав а се решавала во 2 чекори :)

ПС. Ќе се самоубијам!! :pos:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.930
Поени од реакции
12.422
Сите задачи колешке ги имало во збирка,а јас се цепев решавајќи ги:icon_lol:.И сега се нервирам како не пролистав подобро зошто имаше некои задачи со специфична формула што јас првпат ја сретнав а се решавала во 2 чекори :)

ПС. Ќе се самоубијам!! :pos:
Коа полагаше?
И мене ми е многу криво, ги од низи и редови решив 191 задача, 192та ми се падна! А веројатност и биномна формула ништо значи, а се отепав решавање такви.
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Коа полагаше?
И мене ми е многу криво, ги од низи и редови решив 191 задача, 192та ми се падна! А веројатност и биномна формула ништо значи, а се отепав решавање такви.
Во 10 и се разочарав ептен задачиве лесни и ги знаев,а не ги решив штета!! :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.930
Поени од реакции
12.422
Стварно задачите беа лесни, незнам зошо не уплашија толку демек ептен тешки биле не се решавале.....
 
Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Стварно задачите беа лесни, незнам зошо не уплашија толку демек ептен тешки биле не се решавале.....
Аааа више што ќе слушам некого...Комбинации,паѓале ова паѓаше,она паѓало мислиш којзнае колку тешко и на крај ни даде Прогресија која била ептен лесна,комбинаторика ич некомплицирана и матрица :)
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
2.719
Стварно задачите беа лесни, незнам зошо не уплашија толку демек ептен тешки биле не се решавале.....
I drage vise ne e toa sto bese, ne ste svesni so bese pred 3 jas koa polagav, mada togas imase isto od zbirka da ti padne nekoja resena zadaca ama ztoa drugopt test gospod ne go resava. Ekonomski vise ne e to sto bese sto taka porano bse tesko mn jas koa se zapisav olabavija a vise vie koa se zapisuvte uste polesno :) taka da moj sovet ne slusajte nikogo ucete si :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom