Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Знаеш дека има грешка, и пак ќе се раководиш по страната?
Не викам дека има грешка, туку дека има стара и нова програма. Она што Основи на сметководство е у втор семестар и што СиР има само 2 задолжителни (менаџмент и математички методи) у трет семестар не е грешка, туку е по новата програма, а по старата Основи на сметководство е у прв семестар, а полсе секој семестар си има по три задолжителни. :salut:
Мене тамн почнаа да ми се сложујат коцкичките, па ме збунија... :tapp: Новата програма важи само за бруцошите, нели? Значи, сга у втора ја ќе си иду според старата програма?!? :toe:

--- надополнето ---

Уствари, мислу дека нема нова програма, туку само различно са распоредени предметите :vozbud::vozbud:
 

LitButterfly

Малечко
Член од
6 октомври 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
Чекај сга, ја да виду шо можу да објасну оти и ја сам збркан... :vozbud::uvo:
1. Да
2. Максимален број на кредити у семестар бил 35 (не прашуј за минимален, немам благе везе), без разлика имаш едн предмет од 35 кредити или 10 предмети од по 3.5 кредити... Значи, ако имаш 3 задолжителни предмети по 8 кредити и 2 изборни предмети по 6 кредити, дава збир од 36 (3*8 + 2*6), значи не, :nenene: не можеш двата у летан (барем според мои пресметки и сознанија)
3. Никој не знае :toe: :tapp:

За П.С-от, немам поим шо да ти кажу, тражи чаре од друг :smir:
Не ми се по 8 кредити сите, туку 8,7 и 7 што значи вкупно 22 и кога би земала 2 изборни по 6 кредити вкупно ќе испанде 34.
Значи ако се точни информациите на нет, тогаш е супер
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Не викам дека има грешка, туку дека има стара и нова програма. Она што Основи на сметководство е у втор семестар и што СиР има само 2 задолжителни (менаџмент и математички методи) у трет семестар не е грешка, туку е по новата програма, а по старата Основи на сметководство е у прв семестар, а полсе секој семестар си има по три задолжителни. :salut:
Мене тамн почнаа да ми се сложујат коцкичките, па ме збунија... :tapp: Новата програма важи само за бруцошите, нели? Значи, сга у втора ја ќе си иду според старата програма?!? :toe:

--- надополнето ---

Уствари, мислу дека нема нова програма, туку само различно са распоредени предметите :vozbud::vozbud:
Лелееее.... верувај дека сум во право.... Колку повеќе мислиш толку повеќе ќе се збуниш...

Иначе еве колку за да се обидам уште еднаш да ти докажам:
Стара програма: Предмет Дефендологија
Нова програма: Сметководство во 2 семестар

Во која си ти програма?
lovely jubbly :)
 

LitButterfly

Малечко
Член од
6 октомври 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
Е што е многу, многу е. Информации на нет и на факултет па уште и старо и ново. Стварно не знам каде да гледам а и кредитите за предметите на сите 3 места се различни:vozbud:

--- надополнето ---

Btw ако ако гледаме по стара програма тогаш изборните ни се дадени. Нели може сами да си бираме? Ако е така тогаш не можеме да мешаме по стара задолжителни а по нова изборни
 
Член од
22 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
Одлуката е донесена негде мај-јуни, а веројатно е планирана цела година.
Ok e toa...no sto ni znaci toa na nas, koga izvestuvanjata za studiranje za site studenti ni gi zakacile na oglasna tabla pred edna nedela.A vo tek e i ispitna sesija...A tetkite na studentski ne ni znaat da objasnat kako sto treba.Organizacijava e TOP :)
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Лелееее.... верувај дека сум во право.... Колку повеќе мислиш толку повеќе ќе се збуниш...

Иначе еве колку за да се обидам уште еднаш да ти докажам:
Стара програма: Предмет Дефендологија
Нова програма: Сметководство во 2 семестар



Во која си ти програма?
lovely jubbly :)

Абе Ајде! А по која сме ние сега трета што ќе бидеме бе? Нит дефендолофија имавме, нит сметководство во 2 семестар :pos2:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Абе Ајде! А по која сме ние сега трета што ќе бидеме бе? Нит дефендолофија имавме, нит сметководство во 2 семестар :pos2:
Па и ние сме исто ко вас, затоа го прашав и членот да ми каже по која програма е он :)

И затоа и претходно реков дека на страната има грешка, и дека е поверодостојно да се види на факултет...

Ако чита некој од економски, еве јас for free се нудам да го оддржувам сајтот, само да не се мачиме веќе... (п.с. имам ускуство со одржување на сајтови :) )
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Лелееее.... верувај дека сум во право.... Колку повеќе мислиш толку повеќе ќе се збуниш...

Иначе еве колку за да се обидам уште еднаш да ти докажам:
Стара програма: Предмет Дефендологија
Нова програма: Сметководство во 2 семестар

Во која си ти програма?
lovely jubbly :)
Сметководство по стара програма беше во втор семестар.
 

LitButterfly

Малечко
Член од
6 октомври 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
Па и ние сме исто ко вас, затоа го прашав и членот да ми каже по која програма е он :)

И затоа и претходно реков дека на страната има грешка, и дека е поверодостојно да се види на факултет...

Ако чита некој од економски, еве јас for free се нудам да го оддржувам сајтот, само да не се мачиме веќе... (п.с. имам ускуство со одржување на сајтови :) )
На факултет е сосема трето. Пред се сите задолжителни се со по 8 кредити, а тука има и по 6,7...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Сметководство по стара програма беше во втор семестар.
Не е тоа толку битно, битно е тоа што не се совпаѓаат останатите предмети, 2-3 предмети секако ќе се погодат исто и по стара и по нова програма...

--- надополнето ---

На факултет е сосема трето. Пред се сите задолжителни се со по 8 кредити, а тука има и по 6,7...
Ваљда може да бираш со колку кредити ќе го запишуваш предметот :pos:
 

LitButterfly

Малечко
Член од
6 октомври 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
Сметководство по стара програма беше во втор семестар.
Е, а кој спаѓа во таа стара програма? Ние за трета на пример како што кажа Swen ниту имавме дефендологија, ниту сметководство во 2 семестар. По ова мислам дека ние сме по нова

--- надополнето ---

Ваљда може да бираш со колку кредити ќе го запишуваш предметот :pos:
Да бе, како не ми текна порано:pos2: тоа им било финтата. Абе јас ќе одам во понеделник до факултет и ќе прашам ама некако не сум баш сигурна дека ќе добијам одговор:toe:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Е, а кој спаѓа во таа стара програма? Ние за трета на пример како што кажа Swen ниту имавме дефендологија, ниту сметководство во 2 семестар. По ова мислам дека ние сме по нова

--- надополнето ---


Да бе, како не ми текна порано:pos2: тоа им било финтата. Абе јас ќе одам во понеделник до факултет и ќе прашам ама некако не сум баш сигурна дека ќе добијам одговор:toe:
Вие сте првата генерација по нова програма.
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
А ако те знаеме тебе може само да положиме или евентуално и да ни дадат одма диплома или и вработување можеби? :vozbud:
Hehehehehe,a be za diploma i vrabotuvanje dobivaat samo tie licno so me znaat,a vie od kajgana samo ke si polozite:):):)

--- надополнето ---

хахахаха браво колега, вака у 5 сабајле се неам смејано одамна :baeh: па ова од студентски ми вика демек ке ме пушти, у пм... па.. ајде штом се нудиш као врска ке идеме зедно у пон. :pos2:
Hihihihi,ajde vazi koleske ke bide i toa :):):)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom