Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
^2 години бев одличен само па се запишав на Економски.
И како сестра ти не се запишала на Економски?
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
^2 години бев одличен само па се запишав на Економски.
И како сестра ти не се запишала на Економски?
Абе филмој си праат, остај ги, кај може четири години одлична да биде и да не се запише? Ц Ц Ц...
 
M

Mario Gómez

Гостин
Може да си одличен, и си одбрал хемија да полагаш. И во Штип ќе те пратат а не пак во Велес. :)

Затоа, знаењето е сила, знаењето е моќ. :pos:
 

magii

*
Член од
6 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
10
Се` уште не можам да си ги израчунам вкупните поени бидејќи не се во мене свидетелствата од 1-4 година, но се` на се` имам три четворки од прва до четврта, а од матурава се следниве:
-Македонски 4
-Француски 5
-Економија 5
-Бизнис 5
-Проектна задача по економија 5

При рачунањето доаѓав приближно до 87-88 поени вкупно. Сакам да се запишам на економски факултет на смерот сметководство и ревизија. Некакви шанси за државна квота? Каде најчесто остануваат слободни места за во вториот круг?
Благодарам :)
 
Член од
10 јануари 2010
Мислења
56
Поени од реакции
0
Ке може некој што го полагал маркетинг преку испит да пише на што повеќе да се обрне внимание,и дали стварно дава реченици на испит?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
Се` уште не можам да си ги израчунам вкупните поени бидејќи не се во мене свидетелствата од 1-4 година, но се` на се` имам три четворки од прва до четврта, а од матурава се следниве:
-Македонски 4
-Француски 5
-Економија 5
-Бизнис 5
-Проектна задача по економија 5

При рачунањето доаѓав приближно до 87-88 поени вкупно. Сакам да се запишам на економски факултет на смерот сметководство и ревизија. Некакви шанси за државна квота? Каде најчесто остануваат слободни места за во вториот круг?
Благодарам :)
маги еве јас ке ти се понудам да ти израчунам точно колку имаш зш овие два дена се утепав од пресметување , хахах ... туку доколку имаш 87-88 поени јас мислам тешко во државна квота да те примат ... инаку колку што знам на Е-бизнис имаш 170 места примаат во државна така да таму би имала најголеми шанси :)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Се` уште не можам да си ги израчунам вкупните поени бидејќи не се во мене свидетелствата од 1-4 година, но се` на се` имам три четворки од прва до четврта, а од матурава се следниве:
-Македонски 4
-Француски 5
-Економија 5
-Бизнис 5
-Проектна задача по економија 5

При рачунањето доаѓав приближно до 87-88 поени вкупно. Сакам да се запишам на економски факултет на смерот сметководство и ревизија. Некакви шанси за државна квота? Каде најчесто остануваат слободни места за во вториот круг?
Благодарам :)
Тешко да имаш толку малку бодови, изгледа лошо рачунаш. Инаку јас не би ризикувал со втор уписен рок, затоа што уште на прв обично има дупло повеќе пријавени него што има слободни места.
 

magii

*
Член од
6 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
10
Па не верувам да лошо израчунав, зашто перцентилниот ранг на македонски ми беше 82,91 а на француски 95,96 :/
А со кофинансирање? Би влегла? =)
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Па не верувам да лошо израчунав, зашто перцентилниот ранг на македонски ми беше 82,91 а на француски 95,96 :/
А со кофинансирање? Би влегла? =)
се согласувам со колегата погоре, имаш некои грешки во пресметките. не знам најточно како се сметат бодовите за интерните и проектната, мислам дека се множеа со 1.6*оценката за предметите, а за проектната тотално немам појма, додека за екстерните знам дека се смета 2*оценка*перцентил/100.
но, без никакви пресметувања, ако само го споредам она што ти си го имала со моето, би требало да имаш некои 94+ бодови севкупно, знаејќи дека јас втора година бев мн.добар, шарено со оценки од 3 до 5, другите години одличен, само четврта со сите 5ки, + од матура македонски 4ка со 80,26 перцентили и интерен еден предмет 4ка, другите ми беа петки англиски/интерен/проектна, за на крај да имам 91,5 бодови севкупно, бев 12ти во кофинансирање на сметководство и ревизија, државната квота започнуваше некаде над 93,5/94. .
според мене, немаш место за паника, мислам дека влегуваш во државна, знаејќи дека имаш солидна бројка бодови, проширени квоти и послаба матура за разлика од претходните години.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Па не верувам да лошо израчунав, зашто перцентилниот ранг на македонски ми беше 82,91 а на француски 95,96 :/
А со кофинансирање? Би влегла? =)
Ја имав англиски со 96%, македонски исто со 82%, а другите ми беа 5ки исто како на тебе. Во успех од 4те години имав само една 4ка и на крај имав 96.016 поени. Што значи ти со тие две четворки повеќе од мене веројатно си околу 95 поени.
Така да немаш проблем ни за државна.
 

magii

*
Член од
6 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
10
Е си ја пронајдов грешката, јас втората оценка ја множев со 1 а првата со 2, ок е сега, ми влеваш некаква надеж =)
Ти сега си сметководство и ревизија? Некакви искуства? =)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Е си ја пронајдов грешката, јас втората оценка ја множев со 1 а првата со 2, ок е сега, ми влеваш некаква надеж =)
Ти сега си сметководство и ревизија? Некакви искуства? =)
Веројатно мене ми се обраќаше, ама следен пат цитирај за да бидеме сигурни:)

Јас сум на надворешна, ама има други на сметкооводство што може ќе ти кажат искуство. Мене лично како предмет ми е досадно сметководство и не би се запишал на тој смер, ама секој со своите интереси.
 

magii

*
Член од
6 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
10
Веројатно мене ми се обраќаше, ама следен пат цитирај за да бидеме сигурни:)

Јас сум на надворешна, ама има други на сметкооводство што може ќе ти кажат искуство. Мене лично како предмет ми е досадно сметководство и не би се запишал на тој смер, ама секој со своите интереси.

Да, тебе =)))


Па ајде ако се најде некој тука нека сподели искуства, како со изборните предмети... :)))
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Се` уште не можам да си ги израчунам вкупните поени бидејќи не се во мене свидетелствата од 1-4 година, но се` на се` имам три четворки од прва до четврта, а од матурава се следниве:
-Македонски 4
-Француски 5
-Економија 5
-Бизнис 5
-Проектна задача по економија 5

При рачунањето доаѓав приближно до 87-88 поени вкупно. Сакам да се запишам на економски факултет на смерот сметководство и ревизија. Некакви шанси за државна квота? Каде најчесто остануваат слободни места за во вториот круг?
Благодарам :)
Не ме читаш мене а? ццц

Иначе ептен лошо си ги пресметала, имаш околу 94-96 бода вкупно, на Сметководство лани дури и останаа слободни места, за во државна се влегуваше и со 80 и нешто, оваа година би требало да биде исто така да немаш гајле.

И за изборни почекајте малце, може да ви дадат да бирате од 100 предмети а може и од 8, да не ви збориме на памет.
Иначе да, Трговско Право дефинитвно ти иде еден од двата изборни. :)
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Сакам да се запишам Финансиски менаџмент ,но имам 94 поени на државна матура.Би влегла ли во државна квота?
сега ти го видов постот. лани последниот примен од државна квота имаше 92 поена, али не мора ништо да значи. се зависи колку ќе се пријават.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom