Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
25
Поени од реакции
2
so sigurnost se tocni?? 292ra str vo zbirkata nema prasanja ko prvo, prazna e, a vtoro na 262ra odgovorot na prvoto prasanje nemoze da e pod v, zatoa sto spored tabelata vo ucebnikot koga se potceneti krajnite zalihi doaga do potcenuvanje na neto dobivkata, nz od kaj deka e precenuvnje najdovte...
Da 100%se tocni i site tie strani postojat! zavisi od koga tebe ti e zbirkata?!

Фала многу...



Мислам дека ја прашаа демонстраторката за 2рото прашањето и мислам дека рече дека е под в).... а зашто е така немам поим... според мене би требало да биде под б).... гала од кај ти се тебе овие "точни" одговори??? (не викам дека се грешка, али незнам ни колку е точно)
pa vaka: vika so primena na metodot na zastarenost na pobaruvanjata procewneti se nenaplatlivi pobaruvanja od 74.000,a saldoto pri korektivno knizenje iznesuva 18.000, po adzustiranjeto saldoto ke bide 74.000+18.000=92.000 znaci pod g

Фала многу...



Мислам дека ја прашаа демонстраторката за 2рото прашањето и мислам дека рече дека е под в).... а зашто е така немам поим... според мене би требало да биде под б).... гала од кај ти се тебе овие "точни" одговори??? (не викам дека се грешка, али незнам ни колку е точно)
pa vaka: vika so primena na metodot na zastarenost na pobaruvanjata procewneti se nenaplatlivi pobaruvanja od 74.000,a saldoto pri korektivno knizenje iznesuva 18.000, po adzustiranjeto saldoto ke bide 74.000+18.000=92.000 znaci pod g

so sigurnost se tocni?? 292ra str vo zbirkata nema prasanja ko prvo, prazna e, a vtoro na 262ra odgovorot na prvoto prasanje nemoze da e pod v, zatoa sto spored tabelata vo ucebnikot koga se potceneti krajnite zalihi doaga do potcenuvanje na neto dobivkata, nz od kaj deka e precenuvnje najdovte...
pa pod v de pod v so e rabotava?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Сватив од кај ти е тебе одговорот, само не е баш така како што кажуваш ти... Во учебникот на страна 147ма имаш скоро ист пример... вика: Контото Исправка на вредност има салдо од 2000 денари, на крајот на годината е пресметано 9 900 денари ненаплатливи побарувања.... оди на 148ма страна и ќе видиш дека контото Исправка на вредност има салдо 9 900 по аџустирање...

edit: дефинитивно на 217та од збирката 2рото прашање е под В)
п.с. и јас сум бил грешка со тоа што мислев дека е под б.....
 
Член од
4 ноември 2009
Мислења
25
Поени од реакции
2
Сватив од кај ти е тебе одговорот, само не е баш така како што кажуваш ти... Во учебникот на страна 147ма имаш скоро ист пример... вика: Контото Исправка на вредност има салдо од 2000 денари, на крајот на годината е пресметано 9 900 денари ненаплатливи побарувања.... оди на 148ма страна и ќе видиш дека контото Исправка на вредност има салдо 9 900 по аџустирање...

edit: дефинитивно на 217та од збирката 2рото прашање е под В)
п.с. и јас сум бил грешка со тоа што мислев дека е под б.....[/quot

:smir:krsi noga :)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
И колеги како е на стр 262 според вас тие 3 прашања со повеќе дадени одговори.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Фала :smir:. Среќно на колоквиум јас одам да поучам уште малку за амотризација и не се замарам веќе. :smir: Во 16-30h сум има уште малку време :D
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Фала :smir:. Среќно на колоквиум јас одам да поучам уште малку за амотризација и не се замарам веќе. :smir: Во 16-30h сум има уште малку време :D
Ништо бе... ај јас сум од 2 до сеа се замарав и неможам ни јас веќе... ајде и на тебе со среќа и што е тука е :toe:
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Ајде и јас сум од 4 и 30 :vozbud: Кршете раце,нозе,глава све комплет :pos2:
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Па бев на професор, така ми кажа... а и не знам зошто би било под в ? :S
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
17
Поени од реакции
0
Проценетите ненаплатливи побарувања секогаш се еднакви на салдото по спроведеното аџустирање. Целта на аџустирањето е почетното салдо да се изедначи со ненаплатливите побарувања.

Под б) го означува износот што треба да се аџустира како исправка на вредност. А тоа не се бара во прашањето.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Јас се мислам дека е под Г , види на 219 проблем 1 под б , т.е на 220 страна е.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Па бев на професор, така ми кажа... а и не знам зошто би било под в ? :S
ако си бил на професор кај нас на факултет тогаш е така... али ако си бил кај приватен, ваљда он е грешка... сеа ќе ти објаснам на кратко зашто не е така како што ти кажал професорот: Бидејќи во прашањето ти вика салдото на И.В колку ќе биде на крај.... тоа што тебе ти го кажал професорот таа сума ќе биде во корективното книжење но салдото ќе биде 74 000 ....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom