Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Па не им текнало во Либро да направат скрипта со сите поделби во Менаџмент ?
 

BrownEye

And so it is...
Член од
10 јули 2007
Мислења
158
Поени од реакции
0
луѓе, може некој да ме информира како оди полагањето на економски, поспецифично за сметководство и економија прв семестар во прва година? сите прашања се со заокружување или има и по некоја дефиниција, нешто со дополнување, раскажување....? за да знам дали да се тупам со буквално бубање на дефиниции и поделби или да си учам со сфаќање... уффф... колку само ми е страв! :)
 
Член од
5 јануари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
0
Prvo ti dava 2 prasanja. Toa se od studiranje preku primer na krajot na sekoja glava so se. Niv gi citas od ucebnikot,a prasanjata ti se dadeni na poseben list. Odgovorite gi vnesuvas vo sifrarnikot. Zatoa ti treba knigata. Potoa knigata ti ja zemaat ili ja stvas na strana neznam zavisi od asistentot, pa ti go davat vtoriot del od prasanjata,toa se opticki prasanja so povekekraten izbor od koe najmnogu 5 mozat da bidat tocni.Mislam deka ima i 5 prasanja so tocno-netocno. I toa e toa. Najgolem del ako ne i site prasanja se od tabelite.
Treba da vnimavas zatoa sto moze da ima ispusteno nekoe zborce pa ti da se zaletas da go zaokruzis kako tocno a ustvari ne e.
Kolokviumot vi e zakazan na 19,pa sednete ucete i so sreka.
Dankeshen,se nadevav na vakvi zafrkancii i se nadevam na lesnotija pozz
 

IronTrooper

The King of Cool
Член од
27 март 2007
Мислења
1.496
Поени од реакции
32
луѓе, може некој да ме информира како оди полагањето на економски, поспецифично за сметководство и економија прв семестар во прва година? сите прашања се со заокружување или има и по некоја дефиниција, нешто со дополнување, раскажување....? за да знам дали да се тупам со буквално бубање на дефиниции и поделби или да си учам со сфаќање... уффф... колку само ми е страв! :)
сметководство прв колоквиум е прелесен, учи од збирка прашањата со точно/неточно и тие со заокружувања, а не ќе е лошо да прочиташ и теоријата, а ако сакаш да положиш 99% и тоа со јака оценка оди на часови кај Еми, нема апсолутно ништо да те научи сметководство ама затоа ги има сите прашања што се паѓаат на колоквиумите.
економија е строго логика. може да знаеш сè, а ако не ти фаќа главата пак паднеш иако имаш сè набубано. значи треба многу размислување, логика, а Бога ми и знаење, но не е тешко воопшто.
Инаку и двата се оптички (со заокружување).
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
151
Поени од реакции
3
Aj neka kaze nekoj kakvi se kolokviumite makroekonomija i finansisko smetkovodstvo. Finansisiko ni predava Ljubisa,ne e Trajko rusevski ama ne e cudo da go mrzi da pravi novi testovi pa negovite da gi dava...pa kazete kako bilo lani,dali e isto lesno ko vo prva smetk.:)
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
61
Поени од реакции
1
Kolegi ke moze nekoj da mi kaze matematika do kade ke bide prviot kolokvium, i dali ekonomija ima kazano koga ke bide kolokviumot
 

BrownEye

And so it is...
Член од
10 јули 2007
Мислења
158
Поени од реакции
0
Математика колоквиумот е закажан на 20ти октомври. Ги опфаќа првите три теми: низи и прогресии, комбинаторика и веројатност. Економија денес не бев на предавање, можда кажал кога ќе се полага... Не знам :)
Еј да, а може ли да се бира кај кој професор да полагаме сметководство? Пошто Љубиша ко да спомна дека може, ама не знам дали тоа важи само за испит или и за колоквиум...?
 
Член од
11 септември 2009
Мислења
49
Поени од реакции
0
dali mozhe nekoj da kaze markeying kol. koga se polaga? I dali treba kniga da se kupi posto mi kazaa deka bez nova kniga kupena od knizara nemozelo da se polaga

mozhe nekoj da kaze markeying kol. Koga se polaga? I dali treba kniga da se kupi posto mi kazaa deka bez nova kniga kupena od knizara nemozelo da se polaga???
 
Член од
21 септември 2009
Мислења
77
Поени од реакции
0
Математика колоквиумот е закажан на 20ти октомври. Ги опфаќа првите три теми: низи и прогресии, комбинаторика и веројатност. Економија денес не бев на предавање, можда кажал кога ќе се полага... Не знам :)
Еј да, а може ли да се бира кај кој професор да полагаме сметководство? Пошто Љубиша ко да спомна дека може, ама не знам дали тоа важи само за испит или и за колоквиум...?
Да,можеш да бираш кај кој професор сакаш. Кога ке земаш потпис, некаде пред трети колоквиуми, во индекс ке го ставиш името на тој/таа проф.(и се подразбира) од истиот земаш потпис,а и оценка. Истото ти е и за колоквиум и за испит :salut:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom