Економски факултет - сметководство и ревизија (Скопје)

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Daci123, 25 февруари 2018.

 1. Daci123

  Daci123

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  1
  Здраво на сите.
  Барав, барав ама не најдов тема поврзана со смерот на економонски факултет сметководство и резија. Дали некој од вас студира на овој смер ?
  Дали ќе можете да ми кажете се што е поврзано со овој смер, мислам на оноа дали е тешко или лесно, какви се професорите и други работи.
  Фала однапред.
   
 2. OMG!!

  OMG!! Пилот

  Член од:
  27 февруари 2017
  Мислења:
  1.831
  Допаѓања:
  865
  ne idi na fakultet jabe tie idi si ko ssekoj normalan covek da rabtis na brot
   
 3. Daci123

  Daci123

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  1
  Некој ќе ми одговоре ли или слабо ?
   
 4. asdasd5645

  asdasd5645

  Член од:
  23 септември 2015
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  24
  Незнам да ти кажам точно, и јас прашувам за другар што сака да студира на економски...
  Од тоа што прашав:Финансиски менаџмент и Е-Бизнис биле подобри смерој и полесно со нив до работа
   
 5. mariska

  mariska

  Член од:
  28 јули 2015
  Мислења:
  48
  Допаѓања:
  8
  Ако сакаш пари да даваш за приватни часови слободно иди на овој смер.
   
  На asdasd5645 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mich0MKD

  Mich0MKD

  Член од:
  14 февруари 2013
  Мислења:
  1.130
  Допаѓања:
  888
  Хаха, ако само заради тоа што се даваат пари по приватни часови го избираш смерот, слободно можеш да се отпишеш од факултет. Сметководство и ревизија е најтежок смер на факултетот, но не е нешто посебно тешко, освен ревизиите за кои е потребно време. Сметководство не може и не сака да работи секој, така да смерот не е за сите. А ти валјда одмараш на некој од другите смерови кои што сѐ само за собирање пари, можеш комотно да ќутиш.
   
  На asdasd5645 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. asdasd5645

  asdasd5645

  Член од:
  23 септември 2015
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  24
  Запиши се кај било со сите си Дипломиран Економист :D
   
 8. mariska

  mariska

  Член од:
  28 јули 2015
  Мислења:
  48
  Допаѓања:
  8
  Смерот не е толку тежок колку што одредени професори моментално се поврзани во мрежа на криминал, не бараат директно мито, туку индиректно те праќаат да одиш на приватни часови, не сакам да должам, сепак според мене во центар и поголемо внимание му се посветува на смерот финансиски менаџмент. Сепак за да научиш нешто најбитно е професорот да ти го пренесе тоа.
   
 9. beneamata

  beneamata

  Член од:
  14 ноември 2009
  Мислења:
  14.970
  Допаѓања:
  10.591
  Со е-бизнис до келнер, работа по струка (што и да им е насоката) малку потешко или 10% од запишаните.

  Најлесно работа се наоѓа со сметководство и ревизија.
  п.с. на крај многу од другите смерови работат сметководство.

  Се изнатреска глупости, некој одлучува за иднината ти кажуваш работи што не се точни.

  @Daci123, ако ти се допаѓа смерот, и ако немаш проблем после дипломирање да работиш повеќе од 8часа дневно, се наоѓа лесно работа споредливо со другите смерови. Плата од 200 евра до 1.000 евра за неколку години ако работиш и учиш.
   
  На asdasd5645 и Mich0MKD им се допаѓа ова.
 10. asdasd5645

  asdasd5645

  Член од:
  23 септември 2015
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  24
  A со другите смерови се работи по помалце од 8 часа дневно :D
   
 11. Daci123

  Daci123

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  1
  @Mich0MKD Студираш ли економски, ако студираш на кој смер си ?
  Големи ли се групите на сметководство и ревизија ?
  Познавате ли некој од корисниците на форум што студираат ?
  Доколку има тагнете ги.
  Што се однесува до приватни часови, колку чине еден час ?
  Поголемиот дел од професорите многу ли се строги ?
  Очекувам одговор ;)
  --- Споено дупло мислење, 28 јуни 2018 ---
  Моментално учам економска гимназија. Сега сметководство не учам поради тоа што 4та ќе бидам.
  Ми одеше добро, го разбирам тоа сакам да кажам, паа сакам и да продолжам да го учам тоа. Инакуу што студираш ?
   
  На Mich0MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mich0MKD

  Mich0MKD

  Член од:
  14 февруари 2013
  Мислења:
  1.130
  Допаѓања:
  888
  Здраво Даци, да апсолвент сум на сметководство и ревизија смерот. Во прва година предавањата ќе ги следиш со други смерови бидејќи слушате исти предмети. Од втора година па натаму главно ќе сте од вашиот смер. За групите зависи од квотата на студентите кои ќе се примаат на насоката и од присуството на предавањата, ама од мое искуство, присуствувото после 2/3 семестар опаѓа. Цената на приватните часови е од 300-500 денари час, зависи за кој предмет станува збор. Не се толку строги професорите, колку што има фама за нив и мислам дека заради нивните високи критериуми е напумпана таа фама. Присуствата за некои предмети ќе ти бидат многу од значење, а на некои воопшто не би присуствувал, кога би знаел колку е беспотребно трошење на време. Ако испуштив нешто важно нека ме надополни некој од колегите. @ManUtdChampions
   
  Последно уредено од модератор: 28 јуни 2018
 13. Daci123

  Daci123

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  1
  Барат ли многу теорија или повеќе задачи дават да решаваш на испит ?
  Дали има колоквиум за секој предмет ? @Mich0MKD
   
  Последно уредено: 28 јуни 2018
 14. RebelMk

  RebelMk ₪ ₪ ₪

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.465
  Допаѓања:
  732
  За овој смер доколку познавате огласи за вработување ве молам испратете.
  Благодарам.
   
 15. Daci123

  Daci123

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  1
  @RebelMk Ти што студираш ?
   

Сподели преку: