Економски факултет - сметководство и ревизија (Скопје)

Член од
25 февруари 2018
Мислења
25
Поени од реакции
3
Здраво на сите.
Барав, барав ама не најдов тема поврзана со смерот на економонски факултет сметководство и резија. Дали некој од вас студира на овој смер ?
Дали ќе можете да ми кажете се што е поврзано со овој смер, мислам на оноа дали е тешко или лесно, какви се професорите и други работи.
Фала однапред.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
ne idi na fakultet jabe tie idi si ko ssekoj normalan covek da rabtis na brot
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
25
Поени од реакции
3
Некој ќе ми одговоре ли или слабо ?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Незнам да ти кажам точно, и јас прашувам за другар што сака да студира на економски...
Од тоа што прашав:Финансиски менаџмент и Е-Бизнис биле подобри смерој и полесно со нив до работа
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
49
Поени од реакции
8
Ако сакаш пари да даваш за приватни часови слободно иди на овој смер.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.058
Ако сакаш пари да даваш за приватни часови слободно иди на овој смер.
Хаха, ако само заради тоа што се даваат пари по приватни часови го избираш смерот, слободно можеш да се отпишеш од факултет. Сметководство и ревизија е најтежок смер на факултетот, но не е нешто посебно тешко, освен ревизиите за кои е потребно време. Сметководство не може и не сака да работи секој, така да смерот не е за сите. А ти валјда одмараш на некој од другите смерови кои што сѐ само за собирање пари, можеш комотно да ќутиш.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Запиши се кај било со сите си Дипломиран Економист :D
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
49
Поени од реакции
8
Хаха, ако само заради тоа што се даваат пари по приватни часови го избираш смерот, слободно можеш да се отпишеш од факултет. Сметководство и ревизија е најтежок смер на факултетот, но не е нешто посебно тешко, освен ревизиите за кои е потребно време. Сметководство не може и не сака да работи секој, така да смерот не е за сите. А ти валјда одмараш на некој од другите смерови кои што сѐ само за собирање пари, можеш комотно да ќутиш.
Хаха, ако само заради тоа што се даваат пари по приватни часови го избираш смерот, слободно можеш да се отпишеш од факултет. Сметководство и ревизија е најтежок смер на факултетот, но не е нешто посебно тешко, освен ревизиите за кои е потребно време. Сметководство не може и не сака да работи секој, така да смерот не е за сите. А ти валјда одмараш на некој од другите смерови кои што сѐ само за собирање пари, можеш комотно да ќутиш.
Смерот не е толку тежок колку што одредени професори моментално се поврзани во мрежа на криминал, не бараат директно мито, туку индиректно те праќаат да одиш на приватни часови, не сакам да должам, сепак според мене во центар и поголемо внимание му се посветува на смерот финансиски менаџмент. Сепак за да научиш нешто најбитно е професорот да ти го пренесе тоа.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Незнам да ти кажам точно, и јас прашувам за другар што сака да студира на економски...
Од тоа што прашав:Финансиски менаџмент и Е-Бизнис биле подобри смерој и полесно со нив до работа
Со е-бизнис до келнер, работа по струка (што и да им е насоката) малку потешко или 10% од запишаните.

Најлесно работа се наоѓа со сметководство и ревизија.
п.с. на крај многу од другите смерови работат сметководство.

Ако сакаш пари да даваш за приватни часови слободно иди на овој смер.
Смерот не е толку тежок колку што одредени професори моментално се поврзани во мрежа на криминал, не бараат директно мито, туку индиректно те праќаат да одиш на приватни часови, не сакам да должам, сепак според мене во центар и поголемо внимание му се посветува на смерот финансиски менаџмент. Сепак за да научиш нешто најбитно е професорот да ти го пренесе тоа.
Се изнатреска глупости, некој одлучува за иднината ти кажуваш работи што не се точни.

@Daci123, ако ти се допаѓа смерот, и ако немаш проблем после дипломирање да работиш повеќе од 8часа дневно, се наоѓа лесно работа споредливо со другите смерови. Плата од 200 евра до 1.000 евра за неколку години ако работиш и учиш.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
A со другите смерови се работи по помалце од 8 часа дневно :D
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
25
Поени од реакции
3
Хаха, ако само заради тоа што се даваат пари по приватни часови го избираш смерот, слободно можеш да се отпишеш од факултет. Сметководство и ревизија е најтежок смер на факултетот, но не е нешто посебно тешко, освен ревизиите за кои е потребно време. Сметководство не може и не сака да работи секој, така да смерот не е за сите. А ти валјда одмараш на некој од другите смерови кои што сѐ само за собирање пари, можеш комотно да ќутиш.
@Mich0MKD Студираш ли економски, ако студираш на кој смер си ?
Големи ли се групите на сметководство и ревизија ?
Познавате ли некој од корисниците на форум што студираат ?
Доколку има тагнете ги.
Што се однесува до приватни часови, колку чине еден час ?
Поголемиот дел од професорите многу ли се строги ?
Очекувам одговор ;)[DOUBLEPOST=1530141990][/DOUBLEPOST]
Со е-бизнис до келнер, работа по струка (што и да им е насоката) малку потешко или 10% од запишаните.

Најлесно работа се наоѓа со сметководство и ревизија.
п.с. на крај многу од другите смерови работат сметководство.




Се изнатреска глупости, некој одлучува за иднината ти кажуваш работи што не се точни.

@Daci123, ако ти се допаѓа смерот, и ако немаш проблем после дипломирање да работиш повеќе од 8часа дневно, се наоѓа лесно работа споредливо со другите смерови. Плата од 200 евра до 1.000 евра за неколку години ако работиш и учиш.
Моментално учам економска гимназија. Сега сметководство не учам поради тоа што 4та ќе бидам.
Ми одеше добро, го разбирам тоа сакам да кажам, паа сакам и да продолжам да го учам тоа. Инакуу што студираш ?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.058
@Mich0MKD Студираш ли економски, ако студираш на кој смер си ?
Големи ли се групите на сметководство и ревизија ?
Познавате ли некој од корисниците на форум што студираат ?
Доколку има тагнете ги.
Што се однесува до приватни часови, колку чине еден час ?
Поголемиот дел од професорите многу ли се строги ?
Очекувам одговор ;)[DOUBLEPOST=1530141990][/DOUBLEPOST]
Моментално учам економска гимназија. Сега сметководство не учам поради тоа што 4та ќе бидам.
Ми одеше добро, го разбирам тоа сакам да кажам, паа сакам и да продолжам да го учам тоа. Инакуу што студираш ?
Здраво Даци, да апсолвент сум на сметководство и ревизија смерот. Во прва година предавањата ќе ги следиш со други смерови бидејќи слушате исти предмети. Од втора година па натаму главно ќе сте од вашиот смер. За групите зависи од квотата на студентите кои ќе се примаат на насоката и од присуството на предавањата, ама од мое искуство, присуствувото после 2/3 семестар опаѓа. Цената на приватните часови е од 300-500 денари час, зависи за кој предмет станува збор. Не се толку строги професорите, колку што има фама за нив и мислам дека заради нивните високи критериуми е напумпана таа фама. Присуствата за некои предмети ќе ти бидат многу од значење, а на некои воопшто не би присуствувал, кога би знаел колку е беспотребно трошење на време. Ако испуштив нешто важно нека ме надополни некој од колегите. @ManUtdChampions
 
Последно уредено од модератор:
Член од
25 февруари 2018
Мислења
25
Поени од реакции
3
Здраво Даци, да апсолвент сум на сметководство и ревизија смерот. Во прва година предавањата ќе ги следиш со други смерови бидејќи слушате исти предмети. Од втора година па натаму главно ќе сте од вашиот смер. За групите зависи од квотата на студентите кои ќе се примаат на насоката и од присуството на предавањата, ама од мое искуство, присуствувото после 2/3 семестар опаѓа. Цената на приватните часови е од 300-500 денари час, зависи за кој предмет станува збор. Не се толку строги професорите, колку што има фама за нив и мислам дека заради нивните високи критериуми е напумпана таа фама. Присуствата за некои предмети ќе ти бидат многу од значење, а на некои воопшто не би присуствувал, кога би знаел колку е беспотребно трошење на време. Ако испуштив нешто важно нека ме надополни некој од колегите. @ManUtdChampions @Ilumious
Барат ли многу теорија или повеќе задачи дават да решаваш на испит ?
Дали има колоквиум за секој предмет ? @Mich0MKD
 
Последно уредено:

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
За овој смер доколку познавате огласи за вработување ве молам испратете.
Благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom