Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Дали е реалност кога од една чешма ќе наполниш вода во чаша и откако ќе ја оставиш чашата со вода на маса водата да се смири и нејзината површина да биде рамна? Дали е тоа универзална вистина?
Не гледаш појма од животот си нема човеков....нема што да прави па ајде да промовирам окултизам
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.690
Дали е реалност кога од една чешма ќе наполниш вода во чаша и откако ќе ја оставиш чашата со вода на маса водата да се смири и нејзината површина да биде рамна? Дали е тоа универзална вистина?
Да. Земјата е рамна бидејќи водата во чашата е рамна.
Знам јас вака да играм :)

Оди сега во темата за рамна земја... да не летаат офтопици и казни тука, ајде :)

Темата е Езотерија, Кроули, Форчн, Леви, Блаватски - кој сакате - пишувајте што знаете, споделете нешто да научиме - не само глупости. Ако не ви чини темава и не знаете ништо за нејзе, одминете... толку е лесно.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.551
Поени од реакции
9.111
Да. Земјата е рамна бидејќи водата во чашата е рамна.
Знам јас вака да играм :)

Оди сега во темата за рамна земја... да не летаат офтопици и казни тука, ајде :)

Темата е Езотерија, Кроули, Форчн, Леви, Блаватски - кој сакате - пишувајте што знаете, споделете нешто да научиме - не само глупости. Ако не ви чини темава и не знаете ништо за нејзе, одминете... толку е лесно.
Со задоволство...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Што е тоа што е корисно да се научи
Ајде ти прв сподели па ако е корисно не гледам зошто и ние не би пишувале и споделивале?
If u know something useful from "studying" such practices for a very long time.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.690
Што е тоа што е корисно да се научи
Ајде ти прв сподели па ако е корисно не гледам зошто и ние не би пишувале и споделивале?
Читај наназад низ темава, имам премногу пишувано - според датумот - не си од вчера на форумов, прочитај...
Глупо е да се повторувам...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Ок дај еден совет што би ми помогнал но тој совет да е уникатен и да не може никаде на друго место да се прочита?
Да го нема во никоја литература за здравје,вежбање,исхрана и слично...

Повели.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.690
Ок дај еден совет што би ми помогнал но тој совет да е уникатен и да не може никаде на друго место да се прочита?
Да го нема во никоја литература за здравје,вежбање и слично...

Повели.
До пред малку ме навредуваше (морав да те игнорирам) како да сум ти опцул цело семејство или како да сум ти згрешил кој знае што во животецот твој насушен, и сега бараш совет како ништо не се случувало пред 3 мин?
Какви примероци на луѓе сте вие - чудо. Скоро па божјо чудо!

Советот е да намалиш малку, диши... раџа јога малку.. .почни со јама и нијама, по се изгледа тоа не ти е добро во животот:

Потоа ќе дојде друг совет, од друг човек.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.551
Поени од реакции
9.111
Советот е да намалиш малку, диши... раџа јога малку.. .почни со јама и нијама, по се изгледа тоа не ти е добро во животот:

Потоа ќе дојде друг совет, од друг човек.
@asdasd5645 ти реков дека и јогата е поврзана со сатанизам тукушто ти потврди Хепта... Можеби ако го притискаш вака со клучни прашања ќе каже некоја поголема тајна.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Па од толку што чита и знае ништо не кажа.
Најверојатно само глупости знае :pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.690
Значи све ми е добро ,само ова ми "фали"?
Научи да цитираш. Ете уште еден совет... :D
Може многу да ти фали тебе, но ние не сме тука за да она што ти фали да го пополниме или лечиме... како беше она претходо: добар живот, семејство итн итн...
Смртта им става крај на сите тие нешта што тебе те учеле од мал дека се многу вредни и вечни... постојат други нешта, за кои не се зборува јавно... само симболи :)

Тука сме да дебатираме за нештата, ако знаеме за истите... и колку сакаме да зборуваме за тоа...
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.551
Поени од реакции
9.111
Па од толку што чита и знае ништо не кажа.
Најверојатно само глупости знае :pos:
Или тоа или живее во виртуелна реалност... Би рекол и двете само не сакам да испаднам суров.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Научи да цитираш. Ете уште еден совет... може многу да ти фали тебе, но ние не сме тука за да она што ти фали да го пополниме или лечиме.
Тука сме да дебатираме за нештата, ако знаеме за истите... и колку сакаме да зборуваме за тоа...
Ок и за што служи помага ова што го промовираш?
Која е поентата?
Може од него некоја струка или кадар да излезе?

@Хептаграм XI
1682714645911.png

:pos: :pos: :pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.659
Поени од реакции
11.690
Не промовирам ништо, зборувам за нештата што овие автори во насловот на темава го пишувале... се е јавно од тоа што тие издале и испечатиле :)
Тоа што вие не читате и не знаете ништо од делата на овие луѓе - кој е виновен за тоа?

Сигурно ти не си виновен, нормално...

Не може да се промовира нешто што е тајно... барем јас не знам :D
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Не промовирам ништо, зборувам за нештата што овие автори во темава го пишувале... се е јавно од тоа што тие издале и испечатиле :)
Тоа што вие не читате и не знаете ништо од делата на овие луѓе - кој е виновен за тоа?

Сигурно ти не си виновен, нормално...

Не може да се промовира нешто што е тајно... барем јас не знам :D
Ок и што корисно напишале овие твојве окултисти?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom