Еднаквост за сите прекршители на кодексот на однесување, децата и нивните родители не се исклучок

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.112
што има деца да се носат по ресторани, маркети ,кафичи.... не се тоа игротеки
Крај крајева што се должни останатите гости да трпат нечии разпекмезени деца
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
И да е дискриминација, имам јас право и да бидам дискриминаторски расположена кон некој, така? Да, дискриминирам невоспитани деца и неспособни родители, so sue me.
Твое право е да дискриминираш, не значи дека треба истото и да се легализира. Пошто така почнуваат тие работи.
Поделба на места за луѓе со деца/без деца?
Тогаш и у парк треба да им се забрани на луѓето без деца да шетаат, пошто родителите може да кажат дека им сметаат луѓе со кучиња или луѓе што пијат пиво во парк. Е толку бесмислено ми изгледа целиот тој муабет за забрана на деца во авиони и слично. Денес возрасните се многу помалку толерантни и поразгалени од децата, тоа е проблемот.

што има деца да се носат по ресторани, маркети ,кафичи.... не се тоа игротеки
Крај крајева што се должни останатите гости да трпат нечии разпекмезени деца
А што сум јас должна да трпам распекмезени возрасни?
Што ако е самохрана мајка која мора да оди во маркет, а нема кој да и го чува детето? Да и умре детето од глад, за вас да ви ги задоволи желбите...
Дали ако утре станам мајка, единствено место кај што ќе можам да одам со моето дете е игротека?
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
ти никогаш нема ни да имаш деца , чувај си ги твоите пцишта и остај на државата да одлучува дали треба да има потреба од такви места ...
кој те терал да гледаш во детето кога мајката му мењала пампер ....
Ова во стилот, ако јас излезам на улица Македонија и си го изваам патлакот и зеам да го мафтам, не сум ја крив, кој ги тера луѓето да гледаат, така?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.112
Твое право е да дискриминираш, не значи дека треба истото и да се легализира. Пошто така почнуваат тие работи.
Поделба на места за луѓе со деца/без деца?
Тогаш и у парк треба да им се забрани на луѓето без деца да шетаат, пошто родителите може да кажат дека им сметаат луѓе со кучиња или луѓе што пијат пиво во парк. Е толку бесмислено ми изгледа целиот тој муабет за забрана на деца во авиони и слично. Денес возрасните се многу помалку толерантни и поразгалени од децата, тоа е проблемот.
--- надополнето: 1 април 2013 во 21:42 ---

А што сум јас должна да трпам распекмезени возрасни?
Што ако е самохрана мајка која мора да оди во маркет, а нема кој да и го чува детето? Да и умре детето од глад, за вас да ви ги задоволи желбите...
Дали ако утре станам мајка, единствено место кај што ќе можам да одам со моето дете е игротека?
таа„самохрана „ - ко што викаш- најпрво ќе си го воспита детото -
никој не рече дека само игротека ти е дозволена- имаш паркови, имаш детски престави по театри, го имаш McDonald s,имаш многу места каде и на детето ќе му биде далеку поинетресно отколку да седи со тебе во ресторан
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
таа„самохрана „ - ко што викаш- најпрво ќе си го воспита детото -
никој не рече дека само игротека ти е дозволена- имаш паркови, имаш детски престави по театри, го имаш McDonald s,имаш многу места каде и на детето ќе му биде далеку поинетресно отколку да седи со тебе во ресторан
А ако некој пријател слави нешто во ресторан, да не одат тие со деца, а?
Таа “самохрана“ мајка прави се што може и не знам зошто и од каде потребата да ставиш самохрана во наводници.

И вие сте биле деца. Сега зборувајте ми како мирни ко бубачки сте биле цело време, ајде да се лажеме по малце... и онака е априлилили
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.112
А ако некој пријател слави нешто во ресторан, да не одат тие со деца, а?
Таа “самохрана“ мајка прави се што може и не знам зошто и од каде потребата да ставиш самохрана во наводници.
--- надополнето: 1 април 2013 во 21:51 ---
И вие сте биле деца. Сега зборувајте ми како мирни ко бубачки сте биле цело време, ајде да се лажеме по малце... и онака е априлилили
искрено - дури ни на свадби не би требало да се носат мали деца- да се плеткаат и препелкаат меѓу останатите , а не па на други места
ако мене ми е мило детето онака палаво како што е и му дозволувам буквално се’ - тоа ќе ни биде интересно нам по дома- ама никако тебе и на останатите кои дошле да вечераат- па ако ти дојде до маса и ти да изигруваш љубезна па да го галиш. да му се насмевнуваш или да го прашуваш
и на крај краишта што си па ТИ должна да го забављаш моето дете додека јас пијуцкам со пријателите???
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.656
Поени од реакции
30.281
Децата “постојат’’ преку 5 000 години и сега им текнало на пар распрдени, немажени/неженети огорчени наќори дека им сметале па ај ќе глумиме реума ќе докажуваме поенти и ќе лечиме фрустрации преку глупости
Може да дрека и да биде досадно, ама ако одиш до таму да им ограничиш присуство некаде, имаш проблеми- крај !
Мислам дека ја пропушташ поентата на темава. Не се проблемот сите деца, туку невоспитаните деца кои имале за несреќа да имаат мрзливи родители.

Каде има проблем ако некоја агенција понуди одмор каде хотелот/смештајот нема да има мали деца? Може да кошта повеќе ама јас барем (а сигурен сум и други) би платил повеќе за мир и раат.
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
забрана за деца на јавни места и после ооооп можи дозвола за секс на јавни места :)

јас сум за!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.656
Поени од реакции
30.281
Дете е, нормално дека му е досадно, ќе пишти и плаче. Тоа нема врска со воспитување. Има деца што се поживи, некои се помирни. Тоа не значи дека не треба да се возат во авион или да јадат во ресторан.

...Не дај Боже утре некој да ми прокоментира така за мое дете. Ако некој не сака да си има деца, нека ги нема, ама нема да ми кенка затоа шо јас имам.
Немој да бидеш иден мрзлив родител на идни невоспитани деца.

Зарем не гледаш дека во грешката е во родителите кога децата прават бељи. Деца на возраст 5+ години кои вриштат и пиштат само затоа што им е досадно се невоспитани деца и деца на кои родителите не им посветуваат должно воспитание. Доказ за ова се воспитаните деца.
Бебиња или најмалите деца се исклучок, освен кога родителите ги носат на места каде навистина не им е местото (во кино бе?!?).

Должност на родителите е да ги контролираат своите деца, има начини како: сликовници, анимирање на децата во разговор и игра, посветување на внимание и воопшто воспитување.
Ама мрзливите родители не прават ништо од ова, отрпнати на бука и хаос си тераат муабет и кеиф, без разлика што сето тоа на повеќемината окулу нив им смета до бескрај.


Нема ништо нехумано или детефобно™ во тоа што бараме родителите е да ги контролираат своите деца.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Немој да бидеш иден мрзлив родител на идни невоспитани деца.

Зарем не гледаш дека во грешката е во родителите кога децата прават бељи. Деца на возраст 5+ години кои вриштат и пиштат само затоа што им е досадно се невоспитани деца и деца на кои родителите не им посветуваат должно воспитание. Доказ за ова се воспитаните деца.
Бебиња или најмалите деца се исклучок, освен кога родителите ги носат на места каде навистина не им е местото (во кино бе?!?).

Должност на родителите е да ги контролираат своите деца, има начини како: сликовници, анимирање на децата во разговор и игра, посветување на внимание и воопшто воспитување.
Ама мрзливите родители не прават ништо од ова, отрпнати на бука и хаос си тераат муабет и кеиф, без разлика што сето тоа на повеќемината окулу нив им смета до бескрај.


Нема ништо нехумано или детефобно™ во тоа што бараме родителите е да ги контролираат своите деца.
Јас не го оспорувам фактот дека има мрзливи родители. Ама апслолутно не го негирам, напротив имам пишувано доста за тоа на форумот.
Едно е да бараш од родителите да ги контролираат децата, ко шо објасни во овој пост, друго е да бараш (не ти лично, општо) да се забранат деца во ресторани и јавни места.

Исто ко на плажа да му забраниш на родител да оди со дете. Нормално е дека детето ќе скока, ќе си игра и ќе вика, сигурно не треба да му се забрани да оди.

Дека треба поголема контрола од родителите треба. Јас остро реагирав во темата, ради одредени мислења по кои излегува дека ако си родил дете немаш право на живот и не треба да се мешаш у социјалните сфери.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.656
Поени од реакции
30.281
Е толку бесмислено ми изгледа целиот тој муабет за забрана на деца во авиони и слично.
Не е забрана ако авиопревозник понуди летови со или без деца. Што има лошо да му понудиш на муштеријата да одбере производ?

Денес возрасните се многу помалку толерантни и поразгалени од децата, тоа е проблемот.
А што сум јас должна да трпам распекмезени возрасни?
Возрасните не мораш да ги толерираш (освен ако не се премногу големи примероци или во голем чопор).



Што ако е самохрана мајка која мора да оди во маркет, а нема кој да и го чува детето? Да и умре детето од глад, за вас да ви ги задоволи желбите...
Дали ако утре станам мајка, единствено место кај што ќе можам да одам со моето дете е игротека?
Тоа барање со градски превоз или продавници е забегување више. Но од етички аспект дали родителот е самохран или не е, не го менува фактот дека треба да си го воспита детето.


Едно е да бараш од родителите да ги контролираат децата, ко шо објасни во овој пост, друго е да бараш (не ти лично, општо) да се забранат деца во ресторани и јавни места.

Исто ко на плажа да му забраниш на родител да оди со дете. Нормално е дека детето ќе скока, ќе си игра и ќе вика, сигурно не треба да му се забрани да оди.
Не да се забрани, ама ја поздравувам идејата за ресторани плажи и слично каде газдите ќе се декларираат дали ќе бидат од фамилијарен или од но-кидс тип.
И за дечињата подобро е така. Ем на плажа со повеќе деца ќе бидат концентрирани ем во рестораните исто така, плус на таквите места газдите сигурно ќе имаат играчки и/или игротеки или нешто од тој вид.
Сите победуваат. :)
Пис (y)
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Ма све што е распрдено треба да се банира. Само да не останат празни рестораниве после...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.701
Кој кур муабетов? Не гледам јас рестораните да се рекламираат со мир и спокојство? Навистина ако сте до толку изолирани случаеви има навистина начини за минимална интеракција, дома ќе ви донесат јадење, па уживајте во вечерата со 10 мачки. Пумо ако рестораните не се за деца, тогаш кога ќе ги однесам во парк КАДЕ ШТО Е ЗА ДЕЦА кој кур треба јас и моите деца да ги трпиме твоите валкани џукели? Аналогно на законот ти, секој ебен парк, секое ебено квадратно место со ебена трева треба да е забранета за миленици. Плажи забранети за деца.. дојдете да ве гушнам, светот не е толку црн, навистина жалам ако не сте имале детство и не ве сакале како мали, пуме be the change you wanna see in the world yadda yadda something.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom