Единаесет години од бомбардирањето на Југославија

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
А заборавивте гасовода Дружба?:toe: От каj иде рускиот гас сега за ЕУ? А заборавивте дека Русиja и Германиja градат горе гасовод?
Русиja не е зависна со ништо от Турциja..... :toe:

Ne e taka bre pilka ne e taka,ubo rekov po gore,vie ovdeka so emocii diskutirate,a ne so fakti,i ti si izgleda kako Human:pos2: kade sto tvrdi deka SAD zavisi od Rusija:pos2:

Тоа погоре на мапата е Набуко. Дали воопшто знаеш со какви проблеми се соочува Набуко, или Европските медиуми добро ве исперија?!

Прв проблем: Од каде ќе носи гас? Иран? Сирија? Азербејџан? Ниту еден извор засега не е сигурен. А и прилично сум сигурен дека Русите тука ќе замешаат прсти, Газпром и сл.
Втор проблем: Рутата. Набуко ќе поминува низ доста небезбедна линија, т.е. ќе има голема можност да биде напаѓан од терористи, особено Курдски.
Трет проблем: Цената. Ќе чини околу 6 милијарди долари, од кои ниту долар не е обезбеден.
Четвтр проблем. Цената на гасот. Сигурно нема да биде поефтин од Рускиот.
Петти проблем: Гасоводот Јужен поток. Со тој гасовод Русите се обидуваат да го анулираат Набуко. И ќе им успее. Цената за овој гасовод кој ќе ја заобиколува Украина ќе биде многу помала, и ќе биде изграден пред Набуко.

Мислам дека Набуко ќе биде еден промашен проект на ЕУ.



:pos2::pos2::pos2: :classic::classic::classic:

Друже, Русија го има монополот за гас за во Европа. Сега брзо Руска компанија ќе гради гасовод од Нигерија за Европа. Пак Русите ги вртат Европејците.:toe:

Pa da de,rusite ako sakat da gi zaebat evropejcive,,,morat so turcite da sorabotuvat:toe: zatoa sto i Juzen Tek preku turska teritorija ke mine,me razbiras:helou:
Za Turcija e isto,i nabucoo i ruski gas-juzen tek minat preku turksa teritorija..
Koga slusnav na CNN kazvea deka Turcija miljradi ke karvit od seto ova..
I Turcija ako saka moze da gi zaeba koga saka,bez razlika dali bila Rusija ili EU.

Napoleon Bonaparta vo vremeto rekol koj ke go kontrolira Bosfor ke go kontrolira i svetot.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.766
Pa da de,rusite ako sakat da gi zaebat evropejcive,,,morat so turcite da sorabotuvat:toe: zatoa sto i Juzen Tek preku turska teritorija ke mine,me razbiras:helou:
Za Turcija e isto,i nabucoo i ruski gas-juzen tek minat preku turksa teritorija..
Koga slusnav na CNN kazvea deka Turcija miljradi ke karvit od seto ova..
Јужен поток ќе поминува низ Црно море, а не низ Турција...:tapp:

Еве, сината линија ти е патеката на Јужен поток:




Турција ќе извиси...
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
Атина вознемирена од „Јужен тек“

Атина е вознемирена од договорот за гасоводот „Јужен тек“, кој завчера во Анкара го потпишаа премиерите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, во присуство на нивниот италијански колега, Силвио Берлускони


Грчката влада стравува дека гасоводот, кој треба да минува низ турски територијални води, може да се одрази врз енергетската соработка меѓу Грција и Русија, пишува „Катимерини“.

Функционер во Владата на Костас Караманлис нагласил дека отворањето на Путин кон Анкара е очигледно и вознемирувачко. „Катимерини“ оценува дека Турција се наметнала како важен партнер на Русија и дека Атина во иднина може енергетски да биде зависна од Анкара. Но весникот нагласува дека стравувањата на Атина сепак повеќе се политички, бидејќи изминатите пет години била воспоставена врска на приоритетно партнерство меѓу Грција и Русија, која сега е доведена во прашање. http://www.novamakedonija.com.mk/New...tIzdanie=21758


Preku vodite na Turcija ke mine togas,, Putin pred nova godian bese vo Turcija,za da se potpise dogovor so Ergodan:toe:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.766
Napoleon Bonaparta vo vremeto rekol koj ke go kontrolira Bosfor ke go kontrolira i svetot.
Мислиш на истиот Наполеон кој беше растурен од Русите?!
Тоа беа други времиња, кога бродовите беа главните транспортни средства...а и тогаш Турците беа далеку од владеење со светот, а денес се уште подалеку...
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
Мислиш на истиот Наполеон кој беше растурен од Русите?!
Тоа беа други времиња, кога бродовите беа главните транспортни средства...а и тогаш Турците беа далеку од владеење со светот, а денес се уште подалеку...
Mene kur ne mi bolit ni za Rusija ni Turcija ni za EU,,ama ti si izgleda samo zaradi inaet si roden..
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.766
Preku vodite na Turcija ke mine togas,, Putin pred nova godian bese vo Turcija,za da se potpise dogovor so Ergodan:toe:
Нема да поминува низ Турска територија, што е далеку поголема олеснителна околност за Русија. Русите ќе имаат стопостотна контрола над гасоводот.
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
Нема да поминува низ Турска територија, што е далеку поголема олеснителна околност за Русија. Русите ќе имаат стопостотна контрола над гасоводот.

Abe ti glup si ili sto si??


Русија и Турција го потпишаа договорот за Јужен тек

Премиерите на Русија и Турција Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган денеска во Анкара потпишаа договор со кој се овозможува минување на гасоводот Јужен тек низ турски територијални води.
На потпишувањето на договорот, како што пренесува Макфакс, присуствувал и италијанскиот премиер Силвио Берлускони.
Русија со ова обезбеди изградба на дел од Јужен тек во турските територијални води во Црно Море.
Овој гасовод треба да ги поврзе Русија и Бугарија од каде ќе се расчленува во две насоки, кон Австрија и кон Грција и Италија.
Италијанската компанија Ени е главен партнер на рускиот гигант Гаспром за проектот Јужен тек.
Овој договор, според оценките на медиумите, ќе претставува значаен успех за Москва во напорите да ја задржи доминацијата во областа на снабдувањето на Европа со енергенси.
Европјаните, од друга страна, ја планираат изградбата на гасоводот Набуко, кој ќе ја заобиколи Русија, со цел Европа што помалку да зависи од рускиот гас.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112304
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.766
Mene kur ne mi bolit ni za Rusija ni Turcija ni za EU,,ama ti si izgleda samo zaradi inaet si roden..
:pos2:
Кога си победен со факти, повеќе не те интересира?! :pos2:

Да, да, последна одбрана....сфаќам...:tapp:
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
:pos2:
Кога си победен со факти, повеќе не те интересира?! :pos2:

Да, да, последна одбрана....сфаќам...:tapp:


Abe ti glup si ili sto si??


Русија и Турција го потпишаа договорот за Јужен тек

Премиерите на Русија и Турција Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган денеска во Анкара потпишаа договор со кој се овозможува минување на гасоводот Јужен тек низ турски територијални води.
На потпишувањето на договорот, како што пренесува Макфакс, присуствувал и италијанскиот премиер Силвио Берлускони.
Русија со ова обезбеди изградба на дел од Јужен тек во турските територијални води во Црно Море.
Овој гасовод треба да ги поврзе Русија и Бугарија од каде ќе се расчленува во две насоки, кон Австрија и кон Грција и Италија.
Италијанската компанија Ени е главен партнер на рускиот гигант Гаспром за проектот Јужен тек.
Овој договор, според оценките на медиумите, ќе претставува значаен успех за Москва во напорите да ја задржи доминацијата во областа на снабдувањето на Европа со енергенси.
Европјаните, од друга страна, ја планираат изградбата на гасоводот Набуко, кој ќе ја заобиколи Русија, со цел Европа што помалку да зависи од рускиот гас.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112304

Jas tebe te pobediv so fakti a ne ti:nenene:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.766
Abe ti glup si ili sto si??


Русија и Турција го потпишаа договорот за Јужен тек

Премиерите на Русија и Турција Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган денеска во Анкара потпишаа договор со кој се овозможува минување на гасоводот Јужен тек низ турски територијални води.
На потпишувањето на договорот, како што пренесува Макфакс, присуствувал и италијанскиот премиер Силвио Берлускони.
Русија со ова обезбеди изградба на дел од Јужен тек во турските територијални води во Црно Море.
Овој гасовод треба да ги поврзе Русија и Бугарија од каде ќе се расчленува во две насоки, кон Австрија и кон Грција и Италија.
Италијанската компанија Ени е главен партнер на рускиот гигант Гаспром за проектот Јужен тек.
Овој договор, според оценките на медиумите, ќе претставува значаен успех за Москва во напорите да ја задржи доминацијата во областа на снабдувањето на Европа со енергенси.
Европјаните, од друга страна, ја планираат изградбата на гасоводот Набуко, кој ќе ја заобиколи Русија, со цел Европа што помалку да зависи од рускиот гас.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112304
И? Знаеш што значи тоа?

Jas tebe te pobediv so fakti a ne ti:nenene:
Каде се фактите? :tapp:
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
И? Знаеш што значи тоа?



Каде се фактите? :tapp:

:pos2::pos2::tapp::tapp: odi begaj ziti majka ne znaes kako da vrtis sega:pos2: Русија со ова обезбеди изградба на дел од Јужен тек во турските територијални води во Црно Море.

Ova znaci kratko i jasno bez Turcija KUROT MOJ ke funkcionira (Juzen tek ruski gas):toe::pos2::pos2:
Jako se zaeba:pos2:

И? Знаеш што значи тоа?



Каде се фактите? :tapp:

Evo clenot Polaris po gore ti ima kazano sve do detal,ne terajme da postiram na novo
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ne e taka bre pilka ne e taka,ubo rekov po gore,vie ovdeka so emocii diskutirate,a ne so fakti,i ti si izgleda kako Human:pos2: kade sto tvrdi deka SAD zavisi od Rusija:pos2:
Не ,ти имаш став, дека Русиja е зависна от Турциja. Еве ти други трасета на рускиот гас за Европа.




Това са простите факти... :toe:
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
Не ,ти имаш став, дека Русиja е зависна от Турциja. Еве ти други трасета на рускиот гас за Европа.




Това са простите факти... :toe:

Ne mesaj se ti bre ova e dugo,, nie za juzen tek zboruvame:tapp:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.766
:pos2::pos2::tapp::tapp: odi begaj ziti majka ne znaes kako da vrtis sega:pos2: Русија со ова обезбеди изградба на дел од Јужен тек во турските територијални води во Црно Море.

Ova znaci kratko i jasno bez Turcija KUROT MOJ ke funkcionira (Juzen tek ruski gas):toe::pos2::pos2:
Jako se zaeba:pos2:



Evo clenot Polaris po gore ti ima kazano sve do detal,ne terajme da postiram na novo
Очигледно: :classic:


Ама ај...
Турците се само поттрчковци на САД, кои што ги заебаваат повеќе од 50 години дека ќе влезат во ЕУ.... Толку глупа нација не ми се верува дека постои....50 години да те одбиваат и ти пак по нив да трчкаш...:tapp:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom