Еден Господ, една религија ?

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.
А бе ти секако смееш така да си мислиш, јас ама сум уверен дека Вистинскиот БОГ и тоа како менува.

Еден пример:

Ако Вистинскиот БОГ Го имам на прво место во животот, а ти со твојот живот одиш во ќорсокак или дупка и повелечуваш други по тебе, јас на пример со збор повеќепати ќе ви обрнам внимание на тоа, а ако го одбиете, тогаш ќе ве ставам на игноре и ќе ве изолирам. За во посериозни случаеви, би ве пријавил и на властите.

Додека кога не би Го имал Вистинскиот БОГ на прво место, тогаш можеби (под одредени услови) би ги вкусиле не само моите реторични, туку и мојте технички способности.

.........................................................................................


Разумеш ли ме, бе кумановац? :)

.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
спирос
дај бе еднаш искажи се како се вика твојата секта
стварно стана досаден за читање
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
спирос
дај бе еднаш искажи се како се вика твојата секта



.

Каква секта бе море, јазкиот да си го каснеш! :)


Нема повеќе ни грци, ни јудејци, (ни македонци, ни турци, ни албанци, ни власи ...) ни обрезание, ни необрезание, (ни католици, ни православци, ни протестанти, ни муслимани, ни хиндуси, ...) ни варварин, ни скит, ни роб, ни слободен (ни раси, ни класи, ...) , а сè и во сè е - Мудроста БОЖЈА - Христос!

(Колос. 3:11)


стварно стана досаден за читање
.

А би ти било интересно кога би бил сиот свет Едно, кога би престанале разликите, војните, диспутите, ...?o_O


.
Ако сите имаме исти бог светов ќе е многу досаден :)


Ако го сведеме на еден ќе неможе да праќаме групи на Кале,авиони во Америка,мировници во Авганистан.
.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
20
Поени од реакции
15
Верувам дека постои виша сила, верувам и во Господ ама не сум претерано побожна зошто не се согласувам со неколку работи во врска со Христијанството... иначе совршена религија спред мене е микс помеѓу Христијанството и Хиндуизмот, макар што и другите религии не се за ,,фрлање". Не знам дали сте го гледале филмот "The life of Pi", таму главниот лик е следбеник на 3 религии: Христијанството, Хиндуизмот и Исламот. Тој ги извлекува најдобрите страни од 3те религии и ги внесува во својот живот, правејќи го побогат, поскромен и поправеден. Тоа всушност е и поентата на секоја религија, станувањето подобар човек, зошто твоето однесување и верување кон себе, кон другите и твоите дела е всушност еден вид на религија...
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Spiros so e toa gifot,eksplozija li?Mu se zakanuvas na kumanovac?

.

Очу да му кажу, ако постану талбанац ќе гу селим отаде три тумбе, а ако нече ќе гу палим ко спортски шушкавац, тада и плаве трењерке немају да му помогну. Па зато да трча у прву кумановску црквичку и да пали свеќичку за памет и здравље, за себе, за пријатеље и за душмане. :icon_lol:


.

Верувам дека постои виша сила, верувам и во Господ ама не сум претерано побожна зошто не се согласувам со неколку работи во врска со Христијанството... иначе совршена религија спред мене е микс помеѓу Христијанството и Хиндуизмот, макар што и другите религии не се за ,,фрлање". Не знам дали сте го гледале филмот "The life of Pi", таму главниот лик е следбеник на 3 религии: Христијанството, Хиндуизмот и Исламот. Тој ги извлекува најдобрите страни од 3те религии и ги внесува во својот живот, правејќи го побогат, поскромен и поправеден. Тоа всушност е и поентата на секоја религија, станувањето подобар човек, зошто твоето однесување и верување кон себе, кон другите и твоите дела е всушност еден вид на религија...


.

Иако вери има појќе од триста, Мудроста БОЖЈА чиста одсекогаш била иста,
а за спасение на сите Таа стана човек, во Исуса Христа!


.
 
Член од
25 декември 2013
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво форумџии. Човештвото е поделено во многу аспекти, едно од поголемите разидувања е во поглед на религијата.?
Религиите сами по себе не се проблемот. Погледај ќе видиш дека секогаш ќе постои причина за поделби и војни. Па ако не е религијата тогаш различните политички убедувања и идеологии ќе бидат причина за срања итн итн.. Многу држави војувале и војуваат, а кај нив доминира една религија. Значи проблемот е човековата природа. Уште е рано, се е до еволуција.
--- надополнето: 29 декември 2013 во 02:39 ---
иначе совршена религија спред мене е микс помеѓу Христијанството и Хиндуизмот, .
Совршена религија е микс меѓу науката и религиите. :)
http://www.youtube.com/watch?v=gdrAtWlmmMs
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Religijata e Pat koj vodi do vrvot ,do Boga. Sekoj ima pravo da si izbere po koj Pat kje odi do vrvot. Isto kako shto ima razlichni patishta do vrvot na edna planina, taka postojat i razlichni patishta do Bog.Nekoj kje go izbere polesniot, nekoj poteshkiot, megjutoa celta e ista, stignuvanje do vrvot.Site religii imaat ista cel, iako Patishtata se razlicni, celta na site e ista.
Patot do Boga e mnogu trnliv, a chovek sekogash saka da go izbere polesniot Pat, pa zatoa se sluchuva i da zaluta po Patot, da skrshne od istiot.
Najbitno e da ne se izgubish po Patot, da ne zalutash vo nekoja sekta chii pat e kjorsokak, i nema izlez.
Chovekot koristi razlichni centri da stigne do Bog.
Razlichni religii upotrebuvaat razlichni centri kaj chovekot za da stignat do Bog.
Zatoa e nevozmozno da postoi samo edna religija.
 
P

parvati

Гостин
Тоооо Спирко брате, распалио си са небесне стране
Разумео сам те, али не те сфаќам : )
Сфаќам те де, ама не сам сигуран дали те запозна пред некоју недељу, бш туја у Куманоо. Доваѓаш ли на некои литургие у наш град. Запозна дечка што кд га виде одма ми текна дека си ти, го видоф лично гоооспода брат : )))
Не озбиљно, дечко читаше еврејску дебелу књигу, беше педантан и уредан дечко, кд наручува нешто збореше нормално а нешто сс црвени букфе:ROFLMAO:

Вистински бог брат не постои, тој е само мозочна илузија у ваше начитано и слепо размислување. Која књига или човек мене ке ме натера да поверују дека стфарно постои господ
А еве и да постои, што ефект? Куде е да не просфетли
Куде е да ги нарани гладни, куде е да ми каже текму да фату на спортску : ) Куде е? Куде тумбе ли брат? НЕ
НЕМА ГА ! Не постои, постоју ја и мој живот, мој живот моја стфар. Што вика телема, ке живу како што ми е мене воља
Како што ке сакам ја !
Најголем господ е човек, човек на човека како што може да му помогне или одмогне, не може било кој бог
Дали Исус,Буда,Мухамед абе никој, сфаќаш
И еве ако викаш ти дека едн е бог, што не казни тија што веруеф у другога ???

Поздраф Спирка брате, позитиван си, али мноо си небесно фрикоделично религиозан
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
1.Religijata e Pat koj vodi do vrvot ,do Boga. 2.Sekoj ima pravo da si izbere po koj Pat kje odi do vrvot. Isto kako shto ima razlichni patishta do vrvot na edna planina, taka postojat i razlichni patishta do Bog.Nekoj kje go izbere polesniot, nekoj poteshkiot, megjutoa celta e ista, stignuvanje do vrvot.3.Site religii imaat ista cel, iako Patishtata se razlicni, celta na site e ista.
Patot do Boga e mnogu trnliv, a chovek sekogash saka da go izbere polesniot Pat, pa zatoa se sluchuva i da zaluta po Patot, da skrshne od istiot.
Najbitno e da ne se izgubish po Patot, da ne zalutash vo nekoja sekta chii pat e kjorsokak, i nema izlez.
Chovekot koristi razlichni centri da stigne do Bog.
Razlichni religii upotrebuvaat razlichni centri kaj chovekot za da stignat do Bog.
Zatoa e nevozmozno da postoi samo edna religija.
1.Согласен
2.Да секој има право. Но ако избереш пат различен од оној на кој што те поставил Бог тоа е недоверба кон Него. Ако си се родил во Христијанско семејство, ако те крстиле родителите значи Бог го одредил твојот пат да е Христијански.
3.Ако проповедаат љубов да, но тие што проповедаат омраза кон другите целта им е да те турнат во бездната.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
.
Вистински БОГ није нит диктатор, нит терориста па да присиљава људе на добро, Он дао и преко дао, Он је своје урадио и свакоднвно ради, а ако тиj твои богати људи (који што их толко обожаваш как’ БОГА) не желе да споделе дарове који су им дани, ... зш кудиш се на Њега, море?

Куј те научија да се кудиш на Њега? Исус сигуран см, није!
Тој су ил неки терористи, ил неки телемисти, ил неко слично ...





.......................................



.

... Да секој има право. Но ако избереш пат различен од оној на кој што те поставил Бог тоа е недоверба кон Него. Ако си се родил во Христијанско семејство, ако те крстиле родителите значи Бог го одредил твојот пат да е Христијански.
...


Дали си роден или не си роден во христијанска фамилија, тоа ништо не променува на фактот дека има само Еден и Единствен Вистински и Совршен БОГ и само Еден и Единствен Совршен Пат, кој вистински води во Него!

Тој - за разлика од сите лажни - е Чиста Љубов! Вистинска и Совршена Љубов!


.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
.
Вистински БОГ није нити диктатор, ни терориста па да присиљава људе на добро, Он дао и преко дао, Он је своје урадио и свакоднвно ради, а ако тиj твои богати људи (који што их обожаваш как’ БОГА) не желе да споделе дарове који су им дани, ... зш кудиш се на Њега, море?

Куј те научија да се кудиш на Њега? Исус сигуран см, није!
Тој су ил неки терористи, ил неки телемисти, ил неко слично ...





.......................................



.



Дали си роден или не си роден во христијанска фамилија, тоа ништо не променува на фактот дека има само Еден и Единствен Вистински и Совршен БОГ и само Еден и Единствен Совршен Пат, кој вистински води во Него!

Тој - за разлика од сите лажни - е Чиста Љубов! Вистинска и Совршена Љубов!


.
Тоа е точно дека Бог е еден. Но тоа што си роден во христијанска фамилија(како што веќе напишав) значи дека Бог одредил да врвиш по патот што го проповеда Христијанството ако тргнеш по друг пат тоа значи дека се сомневаш во Бога. Мислиш ли дека случајно си роден во Христијанска фамилија? не случајно нема се станува со Божја волја во случајности веруваат атеистите. Не се сомневајте во патот кај што ве испратил Бог врвете по него тој за вас е нај правиот пат за вас, во спротивно ако се сомневате во тој пат кај што ве испратил Бог и тргнете по друг тој може да биде многу опасен за вас па дури и да ве однесе до безната.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Тоа е точно дека Бог е еден. Но тоа што си роден во христијанска фамилија(како што веќе напишав) значи дека Бог одредил да врвиш по патот што го проповеда Христијанството ако тргнеш по друг пат тоа значи дека се сомневаш во Бога. Мислиш ли дека случајно си роден во Христијанска фамилија? не случајно нема се станува со Божја волја во случајности веруваат атеистите. Не се сомневајте во патот кај што ве испратил Бог врвете по него тој за вас е нај правиот пат за вас, во спротивно ако се сомневате во тој пат кај што ве испратил Бог и тргнете по друг тој може да биде многу опасен за вас па дури и да ве однесе до безната.


.
Тоа е точно така, но дури иако тргнам по погрешен пат, дури и ако врвам во долината на сенката, дури и да станам талбанец, ...
немора да значи дека е се’ изгубено, бидејќи БОЖЈАТА Љубов и Мудрост е бескрајно поголема од моето слепило и ум!



.

Сликата подолу е Рембрандтовата >> Враќањето на изгубениот син << според Ев. Лука 15:11+
...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom