Еден Господ, една религија ?

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Што со слугите?
Како мислиш што со слугите?
Кои слуги?
Во која смисла слуги...?

И кому служат овие твои слуги за кои прашуваш и со која цел - бидејќи прашуваш премногу општи ствари или ме прашуваш за дел од разговорот што си го водел во својата глава...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Како мислиш што со слугите?
Кои слуги?
Во која смисла слуги...?

И кому служат овие твои слуги за кои прашуваш и со која цел - бидејќи прашуваш премногу општи ствари или ме прашуваш за дел од разговорот што си го водел во својата глава...
Ако Бог не личи на мастерот со кој луѓето се идентификуваат тогаш идејата за Бог нема да ја разберат....тоа го кажува во текстот.
Што со луѓето кои се идентификуваат како слуги?
Дали тие би го разбрале вистинскиот концепт за Бог?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Ако за тебе тоа кажува во текстот, ок нека ти биде...

Да почнам со прашања јас во стилот што правиме со луѓето што не можат да се идентификуваат со ништо?
ЌЕ ги ставиме во кошот слуги, во кошот надлуѓе, во кошот просветлени или во кошот неспособни и некадарни луѓе да бидат дел од човештвото и гледаат само за себе?

Не знам инаку за прашањава што ме прашуваш мене или самиот себе, премногу општи и премногу индивидуално е тоа...

Што со овој или оној... со овој тип на луѓе или со оној тип на луѓе? Ако им е волја да бидат слуги - ниту едно вистинско божество нема да се заморува со нивниот избор ниту би го осудуил, ниту пак од последиците на нивното свесно разбирање на патот кој го избрале...

Мора да внесам малку телемитска философија...

Едниот бара мноштво за да може да ја изрази својата индивидуалност, би рекле мистиците :)
Она што мирјаните обожуваат... е што? Убаво вели во текстот... да не се повторувам.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Знаеш ти добро што со луѓето што не можат да се идентификуваат со ништо :)
Во кошот на просветлени...еве да го кажеме :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Знаеш ти добро што со луѓето што не можат да се идентификуваат со ништо :)
Во кошот на просветлени...еве да го кажеме :)
И за тоа ќе ти кажам: ок нека ти биде... :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Зарем не мислиш така?
„Ништо“ дефинирано како во еврејскиот мистицизам или... како во Телема?
Или како нешто сосема трето, како апсолутно различно од се што ни е познато со кое би се спознал ти или јас? :)

Бидејќи од ова „ништо“ разни книги велат дека еднито создал се... и пак се враќаме на една религија еден божествен концепт...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
„Ништо“ дефинирано како во еврејскиот мистицизам или... како во Телема?
Или како нешто сосема трето, како апсолутно различно од се што ни е познато со кое би се спознал ти или јас? :)

Бидејќи од ова „ништо“ разни книги велат дека еднито создал се... и пак се враќаме на една религија еден божествен концепт...
Ништо како во смисла на будизам и учењето на Буда, или учењето на Зен мајсторите.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Што има тоа со една религија, еден господ?
Има....кога ќе станеш ништо, што е уствари религијата..... тогаш ќе се самореализираш како едниот Бог(Брама).
Треба ли библии и курани за да постои религија....и треба ли Бог да биде дефиниран како во религиите?
Зошто да не го земеме учењето во ведите како валидно?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Има....кога ќе станеш ништо, што е уствари религијата..... тогаш ќе се самореализираш како едниот Бог(Брама).
Треба ли библии и курани за да постои религија....и треба ли Бог да биде дефиниран како во религиите?
Зошто да не го земеме учењето во ведите како валидно?
Може да ги земеш и Ведите како валидно... и било која форма на будизам кој што ќе ти легне тебе (само да не е премногу со западни објаснуавња, ќе те расипат) и тоа е...
работата е како мирјанин, како човек што не се посветил на работата - бесцелно е, не ти менува ништо во однос на христијани, муслимани итн итн...
Затоа овие „самореализирани“ се малку, ги нема ниакде... можеби се самореализирани и се ништо, никој и ништо! :)

Брама ќе го земеме за самореализирање? :)
Ок, нека ти биде .... зошто да не.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Може да ги земеш и Ведите како валидно... и било која форма на будизам кој што ќе ти легне тебе (само да не е премногу со западни објаснуавња, ќе те расипат) и тоа е...
работата е како мирјанин, како човек што не се посветил на работата - бесцелно е, не ти менува ништо во однос на христијани, муслимани итн итн...
Затоа овие „самореализирани“ се малку, ги нема ниакде... можеби се самореализирани и се ништо, никој и ништо! :)

Брама ќе го земеме за самореализирање? :)
Ок, нека ти биде .... зошто да не.
Знаеш која ми е поентата....те мачи што без работа го имам стекнато тоа. За чудо така ми се погодиле ѕвездите....ништо од ова не сум сакал :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: alf

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Знаеш која ми е поентата....те мачи што без работа го имам стекнато тоа. За чудо така ми се погодиле ѕвездите....ништо од ова не сум сакал :)
Ако велиш дека го имаш стекнато, што и да е тоа, без работа, нека ти биде и тоа, што да не :)
Астрологијата е опасна ствар секако ...
Најмалку што сакаат и најмалку што имаат потреба, токму тие луѓе - БОГОВИ на земјата бидуваат :D
Знам како ти е :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom