Европски натпреварувања - Евролига и Еврокуп сезона 2020/21

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.221
Поени од реакции
9.102
Забележав дека последните мислења за Европска кошарка се во тема за сезона 17/18,
па мислам дека може да се почне со нова тема.

Минатата сезона беше прекината и во двете натпреварувања.

Во Евролигата учествуваат истите екипи од претходната сезона
elcalendar-2021-general-cover.jpg

Групна фаза за Еврокуп
draw2021-pablo.png

Според кладилниците, најголеми фаворити за Евролига се Барселона и Ефес
f1.PNG

Во Еврокупот главни фаворити се Виртус Болоња и Уникаја.
f2.PNG

Веќе е одиграно првото коло во двете натпреварувања, а оваа недела се игра второ коло.
Интересно е што некои екипи играат со публика а некои без - зависно од регулативите во земјите.

Преноси и за двете натпреварувања има на Спорт Клуб, а како дополнување е подкаст Блок по Блок со
Александар Џикиќ и Срѓан Радојевиќ. Неколку натпревари од првото коло се анализирани во оваа епизода:
https://www.youtube.com/watch?v=WhKKrwY0ano&ab_channel=SportKlub

Во наредни постови ќе пишам по некоја анализа за екипите кои ги пратам повеќе, а се надевам
и другите членови кои ги пратат натпреварувањава можат да допринесат со содржини.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Пратам само Звезда... и оваа сезона набутаа огромен број на странци што ме нервира, денеска гледам дека го вратиле и Рочести како тоа се ке изгледа на паркет ке видиме, друга рабтоа ме радуе што имаме искусен и квалитетен тренер.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.574
Поени од реакции
16.429
Партизан

До пред прекинот на натпреварувањето имаше најдобар скор во втората фаза од минатата сезона во Еврокупот. Во новата сезона тренерот кој не предводеше минатата сезона си замина во Баерн Минхен, па за нов тренер беше назначен неговиот помошник Владо Шќепановиќ. Од играчки кадар кори волден премина кај најголемиот ривал, а како негова замена е доведен Коди Милер Мекинтајер од цедевита олимпија. Исто така клубот го напушти и бек ап центарот Џејмс Мекаду, а како негова замена е доведен Ерик Миха од Стоктон Кингс. Исто така доведен е и немања дангубиќ, а клубот го напуштија и Жанис Пејнерс, Реџи Рединг, Стефан Бирчевиќ како слободни агенти и Душан Милетиќ кој премина во Борац Чачак. Во првото коло после 15 поени водство разлика Партизан успеа да изгуби од Хувентуд на гостински терен, а денеска игра со Венеција со која играа и лани и ги победија на гости, а дома изгубија. Искрено многу луѓе се надеваат дека Партизан ке игра барем финале, ама ја сум песимист, иако минимум оптимизам ми влева Владо, мислам дека тренер како тринкиери тешко се наоѓа. Мада некои на шега велат дека Жоц би можел да дојде. :P
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.514
Поени од реакции
5.551
Ќе сака некој поупатен на кратко да објасни разлика од Еврокуп и Евролига?
Кое е по престижно? која е разлкава измеѓу двете и сл...
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.574
Поени од реакции
16.429
Ќе сака некој поупатен на кратко да објасни разлика од Еврокуп и Евролига?
Кое е по престижно? која е разлкава измеѓу двете и сл...
Евролига од секогаш била по престижно натпреварување. Разликата ти е како Лига на Шампионите и Лига на Европа во фудбалот, само што во Евролигата најјаките екипи имаат неколкугодишни лиценци, па ако не бидат шампиони играат без разлика што и да направат во првенството.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.835
Поени од реакции
15.950
евролигата од коа ја направија со лиценци е станата големо срање, таму само најмоќните може да играат т.е кој има да купи лиценца, за разлика од фиба лига на шампиони(оваа година им се приклучија интересни тимови) каде што малце по реални се работите и таа поделба влијае на кошарката за тоа и ќе е уште многу време далеку од фудбалот.
едино добро во евролигата е шо го сменија форматот и се игра лигашки секој со секого дома/гости.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.221
Поени од реакции
9.102
Ќе сака некој поупатен на кратко да објасни разлика од Еврокуп и Евролига?
Кое е по престижно? која е разлкава измеѓу двете и сл...
evroliga / evrokup
broj na ekipi 18 / 24
sekoj igra so sekoj / grupi po 6

evroligata e najprestizno evropsko natprevaruvanje. pobednikot na evrokupot naredna godina igra evroliga ili nekoj baraz so najslabata ekipa od taa sezona evroliga.
imase minata nedela vo emisiite na sportklub pred utakmica nesto okolu sistemot so licenci i eventualno prosiruvanje, ama ne go svativ bas.

e sega ne znam kade e vo celata prikazna liga na sampioni :ROFLMAO: minatata nedela ja dovrsuvaa prethodnata sezona
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.574
Поени од реакции
16.429
КАков ролеркостер меч на Партизан од очај до сјај. Рашон Томас го преседе прво поради две брзи лични, а после ги растури Венеција. Не знам што би друго паметно напишал. Едвај ја чекам следната!
Автоматски споено мислење:

evroliga / evrokup
broj na ekipi 18 / 24
sekoj igra so sekoj / grupi po 6

evroligata e najprestizno evropsko natprevaruvanje. pobednikot na evrokupot naredna godina igra evroliga ili nekoj baraz so najslabata ekipa od taa sezona evroliga.
imase minata nedela vo emisiite na sportklub pred utakmica nesto okolu sistemot so licenci i eventualno prosiruvanje, ama ne go svativ bas.

e sega ne znam kade e vo celata prikazna liga na sampioni :ROFLMAO: minatata nedela ja dovrsuvaa prethodnata sezona
Иде директно во Евролигата победникот на Еврокупот, додека последниот испаѓа. Лигата на Шампиони е обид на УЛЕБ да ја одземат Евролигата од бартомеу, ама тешко им оди, мада некои звучни екипи привлекоа како Ритас, Билбао, али е милји далеку од Еврокупот, за Евролигата да не зборуваме.

Инаку кога се зазборивме, требаше и ЕЛ и ЕК да се игра бабл како во НБА, посебно што ЕЛ имаше уште едно коло, а ЕК имаше веќе завршено втората фаза и извлечени четвртфиналните двојки. Зошто вака не се заврши, сеуште не знаеме, знае само Бартомеу.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.221
Поени од реакции
9.102
КАков ролеркостер меч на Партизан од очај до сјај. Рашон Томас го преседе прво поради две брзи лични, а после ги растури Венеција. Не знам што би друго паметно напишал. Едвај ја чекам следната!
Автоматски споено мислење:Иде директно во Евролигата победникот на Еврокупот, додека последниот испаѓа. Лигата на Шампиони е обид на УЛЕБ да ја одземат Евролигата од бартомеу, ама тешко им оди, мада некои звучни екипи привлекоа како Ритас, Билбао, али е милји далеку од Еврокупот, за Евролигата да не зборуваме.

Инаку кога се зазборивме, требаше и ЕЛ и ЕК да се игра бабл како во НБА, посебно што ЕЛ имаше уште едно коло, а ЕК имаше веќе завршено втората фаза и извлечени четвртфиналните двојки. Зошто вака не се заврши, сеуште не знаеме, знае само Бартомеу.
ajde da ne ja vrtime temata nakaj politika i interesi, se vide kako se izorganizira NBA za bubble, a vo Evroliga ostavaat sezonava nekoi ekipi so publika nekoi ne.
odlicen den za ekipite od aba ligata denes vo evrokupot - mornar, buducnost i partizan, site pobedija. partizan gi unisti vo vtoro poluvreme.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.574
Поени од реакции
16.429
ajde da ne ja vrtime temata nakaj politika i interesi, se vide kako se izorganizira NBA za bubble, a vo Evroliga ostavaat sezonava nekoi ekipi so publika nekoi ne.
odlicen den za ekipite od aba ligata denes vo evrokupot - mornar, buducnost i partizan, site pobedija. partizan gi unisti vo vtoro poluvreme.
Ја преврте Партизан во второ, во прво играа катастрофа. Тоа е политика да, ама ај не ми се коментира околу корона ситуцијава. Секако штета е да се игра без публика, посебно Партизан кому знаеме дека му е шести играч. Инаку лани ја гледав во Арена со овие Венеција и Партизан го изгуби тој меч и беше единствен што го изгуби на домашен терен минатата сезона во ЕК.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.221
Поени од реакции
9.102
Ја преврте Партизан во второ, во прво играа катастрофа. Тоа е политика да, ама ај не ми се коментира околу корона ситуцијава. Секако штета е да се игра без публика, посебно Партизан кому знаеме дека му е шести играч. Инаку лани ја гледав во Арена со овие Венеција и Партизан го изгуби тој меч и беше единствен што го изгуби на домашен терен минатата сезона во ЕК.
da da, jasna e situacijata i so korona situacija i so politikite po evropa, zatoa vikam da ne se povtoruvame od drugi temi. i jas prethodni godini sum pratel evroliga povekje poradi atmosfera od publika.
ajde nova sezona e, so nekolku interesni promeni na treneri po ekipi, se nadevam kje bide fokusot na kosarka, ne na administrativni raboti.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.514
Поени од реакции
5.551
evroliga / evrokup
broj na ekipi 18 / 24
sekoj igra so sekoj / grupi po 6

evroligata e najprestizno evropsko natprevaruvanje. pobednikot na evrokupot naredna godina igra evroliga ili nekoj baraz so najslabata ekipa od taa sezona evroliga.
imase minata nedela vo emisiite na sportklub pred utakmica nesto okolu sistemot so licenci i eventualno prosiruvanje, ama ne go svativ bas.

e sega ne znam kade e vo celata prikazna liga na sampioni :ROFLMAO: minatata nedela ja dovrsuvaa prethodnata sezona
Е да си ми жив и здрав, за лигата на шампиони и за евро лигата мислев. Знам две тотално различни беа. Не пратам многу европски баскет. Извинете за оф топик. :)
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Ништо од ваква сезона, ќе се прекине се кај и да е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom