Европски квалитетни уметнички филмови!

Член од
6 август 2006
Мислења
201
Поени од реакции
29
Оваа тема е отворена за сите оние кои сакаат да гледаат и ги почитуваат европските филмови. Јас лично мислам дека европската кинематографија е далеку поквалитетна од американската, и дека европските филмови во основа скоро секогаш имаат силна приказна, добра поента и се далеку подобро направени, и со еден доста уметнички набој. На пример, филмот C.R.A.Z.Y. (француски филм, го прикажуваа на HBO Adria) многу ме бендиса...
Значи, секој кој обожава европски филм може да препорача одредени филмови, да дискутира за нив, и сл...
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
согласувам се со тебе, никогаш нема да се надмине на пример еден ТАРКОВСКИ, NOSTALGHIA ,MIRIOR, STALKER, ремек дела на филмската уметност, фелини- 8 1/2, la dolce vita, satyricon, jean luk godart- a bout de souffle, prenom karmen.i da ne gi nabrojuvam уште, а сега гледам на Пинк movies, редовно си дават француски филмови,браво
 
Член од
6 август 2006
Мислења
201
Поени од реакции
29
согласувам се со тебе, никогаш нема да се надмине на пример еден ТАРКОВСКИ, NOSTALGHIA ,MIRIOR, STALKER, ремек дела на филмската уметност, фелини- 8 1/2, la dolce vita, satyricon, jean luk godart- a bout de souffle, prenom karmen.i da ne gi nabrojuvam уште, а сега гледам на Пинк movies, редовно си дават француски филмови,браво
hey, fala za primerite, ce gi pobaram ovie filmovi... btw, a dali ce mozes da mi kazes po nesto za nekoi od filmovive sto gi nabroja?
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
hey, fala za primerite, ce gi pobaram ovie filmovi... btw, a dali ce mozes da mi kazes po nesto za nekoi od filmovive sto gi nabroja?
ќе ми треба ногу време да дискутирам за сите. ќе ти дадам веб страни па прочитај:http://www.sensesofcinema.com-тука има све за најголемите филмски резисери, http://www.hal-pc.org- тука tarkovsky,bunuel,paradjanov,kurosawa,bresson,passolini,sokurov,godart, детално и ногу добро анализирани. а на www.allmovie.com ќе ги најдеш сите филмови шо те интересират. ја ти препорачувам да почнеш со NOSTAGHIA на тарковски.кога го гледав неколку дена немозев да се освестам,генијалност. филмот мозе да го најдеш у dvdтеката BARAKA ,ako si од скопје.таму ги има сите тие квалитетни филмови.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.695
Поени од реакции
885
Одлични филмови се трилогијата на Кишловски...Три бои :Сино , Бело и Црвено...особено првиот, Три бои :Сино...исто така добар филм е Кралицата Марго...од германските Das Experiment (Експеримент) и Трчај Лола Трчај...нормално да не го заборавиме Тарковски со Соларис и Андреј Рубљов...исто така Фелини со Амаркорд...па филмовите на Вим Вендерс , на пример Небото над Берлин и До крајот на светот...се се ова одлични филмови кои секој филмски љубител треба да ги гледа...има уште многу но ме мрзи да типкам сега...хе хе хе
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Срамота за темава само 3 мислења, никој не гледа европски филмови?

Омилен ми е Носталгија веќе го спомнале навистина е ремек дело филмот и вреди да се гледа, повеќе од еднаш :)

Ќе ги спомнам Black Book на Пол Верхавен одлична драма во време на втората светска војна за девојка еврејка која е прогонувана и е далеку од фамилијата. Откако Нацистите ќе и го убијат семејството, таа ќе си направи нов идентитет за да им помогне на Французите...Филмот е според вистинска приказна.
Тwin Sisters исто така брилијантна драма. Се работи за две сестри близначки кои се разделени како мали едната оди во Холандија, а другата во Германија, и се среќаваат после долго време за време на втората светска војна.
Le Cercle Rouge класична крими драма, навистина брилијантен филм. Се работи за Кори човек кои излегува од затвор, и после сплет на околности заглавува со криминалци...
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Она „уметнички“ во насловот и „и со еден доста уметнички набој“ во првата порака ми бодат во очи. Како американските филмови да не се уметност. Лошо е што сум слушнал и други да прават вакви поделби.
На имдб во еден коментар сретнав интересен поим за ова, квазиуметнички.

Најверојатно за овој „уметнички набој“ се мисли на оние бавни и релaтивно монотони стилови често видени кај европскиве филмови. Тоа се само стилови.
--------
Иначе ај да спомнам еден наслов само оти вреди да се спомни.
Ко то тамо пева (1980). Еден од најдобрите српски но и европски филмови. Драма-комедија. Не треба посебен опис, скоро сите го знаеме.

Другпат други наслови.
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
bibil mi go zema zborot od usta...umetnicki...da ti e strav da pishesh neshto...shto ke da e toa ,,umetnicki,, MME,de objasni da znam da gi prepoznavam,a bashka i taa geografijata,evropski.Pa ushte i kritikuvash kolku malce poznavaci ima na umetnicki evropski film na forumot.Mi nabi kompleks da si ibish vekot.Tri decenii isterav a ne sum znael deka filmovite na Felini se umetnicki.Aj dosta sarkazam i ironija...filmovite jas gi delam prvo na dobri i loshi,a posle odi toa akcija,drama,triler,SF etc.Umetnicki?? Picasso e umetnost,no i Andy Warholl isto taka.Shto mu fali na Banksy,pa za nekoj i negovite grafiti se umetnost.Bergman,Felini,vonTrir,vanSant,Tarkovski i cela duzina da ne gi redam,shto gi pravi poumetnicki?? od Kusturica,Besson,Almodavar.Woody Alen ima kazano deka mu gi respektiraat filmovite zatoa shto nosat zagubi odnosno pogolema zaguba poveke mu go cenat filmot.Sepak,eve eden dobar evropski ,,umetnicki,, film-Doberman.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
bibil mi go zema zborot od usta...umetnicki...da ti e strav da pishesh neshto...shto ke da e toa ,,umetnicki,, MME,de objasni da znam da gi prepoznavam,a bashka i taa geografijata,evropski.Pa ushte i kritikuvash kolku malce poznavaci ima na umetnicki evropski film na forumot.Mi nabi kompleks da si ibish vekot.Tri decenii isterav a ne sum znael deka filmovite na Felini se umetnicki.Aj dosta sarkazam i ironija...filmovite jas gi delam prvo na dobri i loshi,a posle odi toa akcija,drama,triler,SF etc.Umetnicki?? Picasso e umetnost,no i Andy Warholl isto taka.Shto mu fali na Banksy,pa za nekoj i negovite grafiti se umetnost.Bergman,Felini,vonTrir,vanSant,Tarkovski i cela duzina da ne gi redam,shto gi pravi poumetnicki?? od Kusturica,Besson,Almodavar.Woody Alen ima kazano deka mu gi respektiraat filmovite zatoa shto nosat zagubi odnosno pogolema zaguba poveke mu go cenat filmot.Sepak,eve eden dobar evropski ,,umetnicki,, film-Doberman.
Абе сине и ти си ко американците претпочитуваш само црно и бело, добро и лошо, херој или негативец. Koj и да било филм е многу повеќе од жарн. Според мене европските филмови се далеку подобри во скрипта, приказна, па и глума без специјални ефекти и нереални акции :).
Како што тргнало во холивуд со филмовиве никаде не води. Ете да го земам за пример Кристофер Нолан(се крева прашина), да неговите филмови се интересни, но квалитетот на овие филмови е на провршината, ако одиш подлабоку сустински ќе најдеш „ништо“...Ти сакаш попкорн филмчиња и ги величиш Аронофски и Нолан? Oк ствар на вкусови можеби.
Прашуваш што ги прави по уметнички Бергман, Фелини, Тарковски од Костурица, Бесон, и бла бла кога ќе би погледнеш нивните први филмови пред да стигнат до холивуд и кога ќе ги споредиш со холивудските напумпани акции ќе сфатиш која е разликата. Единствен режирер кој го почитувам и ми е еден од омилените кој е европеец кој работи во холивуд е Милош Форман човекот за мене е гениј од прв до последен филм ги имам гледано сите не се многу. Погледни па напрај споредба.
Факт е дека европските филмови дали биле или не биле уметнички не се гледани. Најжално е што најчестиот одговор зошто ебропските филмови не се гледани е „е да бе ќе слушам некој како ми збори германски или францусли или руски , или ќе слушам британски акцент“... Не е така? Вака треба да се судат филмовите?
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
725
Поени од реакции
218
Madman ti e evropsko umetnicki inspiriran nick ili malku pozapadno popcorn koreni vleci.Mala shala.Aj procitaj go povtorno mojot post i napraj koncept pa pak postiraj.Prethodniot tvoj post nema vrska so toa shto go napishav.Aj ke poednostavam...Pulp Fiction umetnicki e ili ne e..ili Black Swan,filmovite na Lynch,Parker,Kjubrik i da ne gi redam.Ili kazi shto go pravi filmot umetnicki,da gi razlikuvame...nema be prijatel takvi kategorizacii,tuku od shto sakame da filozofirame sami si gi klasificirame.I kako kaj Forman prepozna tolku mnogu umetnost,a ne ja prepozna primer kaj Scorcesse i eden kup drugi.Jebala te umetnost,da te jebala...shto bi rekle nashite severni sosedi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom