Европскиот суд ја осуди Бугарија за ОМО Илинден

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
tfctfc напиша:
За да се учреди партија по Б'лгарските закони бројността на членството има значение.
A osobeno ako e partija sto ke gi zastapuva interesite na Makedoncite pretpostavuvam. Togas treba da ima clenstvo od minimum 1.000.000 luge? Zosto vi precat Makedoncite od Pirinska Makedonija, koga Makedonija nema mok da pravi nikakvi problemi tamu... toa ne mi e jasno?
 
Член од
26 ноември 2005
Мислења
24
Поени од реакции
1
SLaCk напиша:
A osobeno ako e partija sto ke gi zastapuva interesite na Makedoncite pretpostavuvam. Togas treba da ima clenstvo od minimum 1.000.000 luge? Zosto vi precat Makedoncite od Pirinska Makedonija, koga Makedonija nema mok da pravi nikakvi problemi tamu... toa ne mi e jasno?
[FONT=Arial,Helvetica][SIZE=-1]При регистрација не се преви разлика чии интереси ште заст'пва партијата.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica](3) За регистрација политическите партии са дл'жни да представјат в с'да:[/FONT]
...
[FONT=Arial,Helvetica]7. спис'к, с'д'ржашт трите имена, ЕГН и постојанен адрес на не по-малко от 5000 членове;[/FONT]
...
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
tfctfc напиша:
[FONT=Arial,Helvetica][SIZE=-1]При регистрација не се преви разлика чии интереси ште заст'пва партијата.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica][SIZE=-1](3) За регистрација политическите партии са дл'жни да представјат в с'да:[/SIZE][/FONT]
...
[FONT=Arial,Helvetica][SIZE=-1]7. спис'к, с'д'ржашт трите имена, ЕГН и постојанен адрес на не по-малко от 5000 членове;[/SIZE][/FONT]
...
bez pritisoci veruvam deka ke ima poveke od 5.000 clenovi OMO Ilinden.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Znaete vie dobro kakvi pritisoci. Brkanja od rabota ili prakanje na maltretiracot karakachanov od VMRo-SMD
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
ттцтфц, не се работи за боројт на членови ниту за условите за регистрација, се работи за
НЕПОЧИТУВАЊЕ НА ОСНОВНИТЕ ЧОВЕКОВИ ПРАВА
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
tfctfc, кликни овде и прочитај што пишува под точката број 10! Благодарам.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
tfctfc напиша:
За да се учреди партија по Б'лгарските закони бројността на членството има значение.
Тоа и е предметот на дискусијата. Осудата доаѓа од Европскиот Суд за ЧОВЕКОВИ ПРАВА, не од некоја друга меѓународна правна институција. Значи, законот за политички партии во Бугарија е дискриминирачки и ги нарушува човековите права на МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИЈА! Тоа не е според мои или твои критериуми, туку според Европски прифатени правни критериуми. Ако не е така, тогаш судот во Стразбур не ке донесеше таква пресуда.
 
Член од
26 ноември 2005
Мислења
24
Поени од реакции
1
Mandrak напиша:
Значи, законот за политички партии во Бугарија е дискриминирачки и ги нарушува човековите права на МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИЈА!
Това е само твое тв'рдение.
 
Член од
26 ноември 2005
Мислења
24
Поени од реакции
1
gOJDO напиша:
ттцтфц, не се работи за боројт на членови ниту за условите за регистрација, се работи за
НЕПОЧИТУВАЊЕ НА ОСНОВНИТЕ ЧОВЕКОВИ ПРАВА
Аз коментирам това изречение:

Mandrak напиша:
Значи, без оглед на бројноста на членството, оваа партија би имала значаен удел на бугарската политичка сцена, но на властите воопшто не им одговара националниот предзнак на партијата...

(3) За регистрација политическите партии са дл'жни да представјат в с'да:

...
[FONT=Arial,Helvetica]7. спис'к, с'д'ржашт трите имена, ЕГН и постојанен адрес на не по-малко от 5000 членове;[/FONT]

Т.е. бројността на членство е един от критериите изобшто да има партија.
Предполагам, че и в Република Македонија за да се регистрира партија има изискване за минимален број членове.
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
tfctfc напиша:
Предполагам, че и в Република Македонија за да се регистрира партија има изискване за минимален број членове.
Да, има. Кај нас малцинставата успеваат да стигнат до шалтерите од системот и да поднесат барање, за разлика од Бугарија каде во случајов е дискриминирано македонското малцинство.
 
Член од
26 ноември 2005
Мислења
24
Поени од реакции
1
gOJDO напиша:
Добре е да има. Да има "оглед" на бројността на членството..

Mandrak напиша:
Значи, без оглед на бројноста на членството, оваа партија би имала значаен удел на бугарската политичка сцена
Иначе как беше лафа двама души са партија, трима партија с предател...


Аз с'м един от тримата и с'м предателјат:) . Познај кој с'м.

Тоа е само шега. Не ми се пише повече по темата, много изт'пјах:je: .
Иначе нека ги регистрират хората, ако изп'лнјат изискванијата на закона
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
tfctfc никој не е крив. Политиката е таа, не не сваќај лично. Ти имаш свои гледишта и ставови гледани од таму, ние наши.
 
Член од
22 септември 2005
Мислења
58
Поени од реакции
0
gOJDO напиша:
Да, има. Кај нас малцинставата успеваат да стигнат до шалтерите од системот и да поднесат барање, за разлика од Бугарија каде во случајов е дискриминирано македонското малцинство.
Абе да имаше малцинство, отдамна ке имаше и партија. Турците, милите, што ли само не преживеа, ама не клекнаха - се пребориа и против цела армија и ДС во 1984г. и се држеа достојно и смело......па камо ли при денешната слободија кога куче влачи ..........................
 

Kajgana Shop

На врв Bottom