Европска Унија

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.850
Абе Грујо тргна, ама не ја дотурка работата, инаку имаше еден добар предлог закон кој те обврзуваше да направиш фасада на објектот, ако добро паметам беше во рок од 6 години на почеток на градбата.

Пола градови на ништо не личат, еден куп куќи карабини, црвен блок оставен со децении, а дигнале по 2-3 ката. Ако немаш за да ја комплетираш - не дигај толку високо, туку направи пониска ама да личи на нешто.

За внатре искрено не ме ни интересира какви се становите/куќите, но надворешниот изглед и среден двор се битни ако сакате убави урбанизирани населби.
...и јас мислев за реновирање на фасадите , но не конкретно за внатрешниот дел на станот (апартманот).
Ако немаш за да ја комплетираш - не дигај толку високо, туку направи пониска ама да личи на нешто.
...сите имаат пари, но не ја довршуваат надворешноста поради данокот, пријавениот имот на таа куќа недовршена па макар крајното фасадно финиширање не се плаќа ист данок и мислам дека има голема разлика во според со конечно завршен објект.
За внатре искрено не ме ни интересира какви се становите/куќите, но надворешниот изглед и среден двор се битни ако сакате убави урбанизирани населби.
...реновирање не мислат на малтерисување, туку на запазување на сите нови нормативи дадени за новите градби во зачувување на топлината, као засекирани за штедење на електрична енергија, гас и сл. да се има термоизолација и што ја знам други интервенции во старата градба на станот што не е според критериумите на новите градби.
...реновирањето МОРА да се изведе до 2030 инаку казната би била цели 50 000 Е, а за тоа време не ќе се во можност да се продадат тие станови (куќи, апартмани) ако не се извршат тие реновирања што ЕУ ќе ги донесе највероватно како закон.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.957
...и јас мислев за реновирање на фасадите , но не конкретно за внатрешниот дел на станот (апартманот).

...сите имаат пари, но не ја довршуваат надворешноста поради данокот, пријавениот имот на таа куќа недовршена па макар крајното фасадно финиширање не се плаќа ист данок и мислам дека има голема разлика во според со конечно завршен објект.

...реновирање не мислат на малтерисување, туку на запазување на сите нови нормативи дадени за новите градби во зачувување на топлината, као засекирани за штедење на електрична енергија, гас и сл. да се има термоизолација и што ја знам други интервенции во старата градба на станот што не е според критериумите на новите градби.
...реновирањето МОРА да се изведе до 2030 инаку казната би била цели 50 000 Е, а за тоа време не ќе се во можност да се продадат тие станови (куќи, апартмани) ако не се извршат тие реновирања што ЕУ ќе ги донесе највероватно како закон.
Ако имаат пари, а пробуваат да избегнат данок тогаш и те како заслужуваат казни, на ништо не личат пола градови од вакви каубојци.

А за во ЕУ немаат гајле, ќе им стават троа данок на тие што работат и ќе ги покријат овие трошоци.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.379
Поени од реакции
20.007
Абе Грујо тргна, ама не ја дотурка работата, инаку имаше еден добар предлог закон кој те обврзуваше да направиш фасада на објектот, ако добро паметам беше во рок од 6 години на почеток на градбата.

Пола градови на ништо не личат, еден куп куќи карабини, црвен блок оставен со децении, а дигнале по 2-3 ката. Ако немаш за да ја комплетираш - не дигај толку високо, туку направи пониска ама да личи на нешто.

За внатре искрено не ме ни интересира какви се становите/куќите, но надворешниот изглед и среден двор се битни ако сакате убави урбанизирани населби.
Не само тоа, сметам дека треба да има како куќен или маалски совет кој ќе се грижи за зградата/населбата, како на пример тревата мора да е искосена, фасадата да биде во униформирана/прифатлива боја, влезовите и тротоарите да бидат исчистени итн. Многу е грдо и одбивно кога се шеташ низ некоја населба и сите станови се со различна боја кој бел, кој жолт кој розев, доградил некој тераса или дивоградба или пак дворот е полн со отпад или е мини Амазонија, куќи без фасада со децении итн.

Имаме ЈПК за дел од овие работи но тие се посебна приказна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818

Last year, the soon-to-be-extradited Turkish national, Omer Altun, was sentenced to 15 years by Turkiye’s judiciary. However, Sweden considers his convictions to be "equivalent of fraud."
Sweden’s justice ministry claims that the extradition was agreed upon on the condition that Altun would be granted a fair retrial. Sweden’s Supreme Court approved the extradition on March 30.

Прво (пред влагање во НАТО), кажуваат дека пресудата е измама (значи турскиот суд е измамнички и не суди фер). Потоа (за влагање во НАТО), еве ви го човекот „ама фер да му судите“... Буквално сите гомна што ги изедоа за „принципи/слободи/итн“, сите ги изедоа. Се што поплукаа, се излижаа.
Автоматски споено мислење:

 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.024
Поени од реакции
11.221
Што му е на Макрон? Му имат Сиџипинг нешто во чајот турено.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
barem otvori link, imas pogore.
protestite se pocnati odkako e donesen nov zakon za granica za penzija
Океј што се бунат, ама баш и немаат некоја основа тука. Границите за пензија ќе мора се поместат на еден или друг начин. Со овој наталитет, едноставно нема друго решение.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.646
Што му е на Макрон? Му имат Сиџипинг нешто во чајот турено.
go prosetal malku i niz guangzhou za da vidi francuzot kako izgleda idniniata... toj del - kanoton ili golemiot zaliv ko so go vikaat po novo ima pogolemo proizvodstovo nego francija i spanija zaedno...

pa go sednal na caj u nekoja gradina i mu kaza isto sto mu kaza i na spanecot... fala na poseta ama ako treba nesto poseriozno da razgovarame ke zborime so vasite gospodari u vasington. oprajte se i ne ni go gubite vremeto. :toe:

ok, malku podipolomatski i na kineski ama makron ete ne bil tolku glup, sfatil baboebacot.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.024
Поени од реакции
11.221
go prosetal malku i niz guangzhou za da vidi francuzot kako izgleda idniniata malku... toj del - kanoton ili golemiot zaliv ko so go vikaat po novo ima pogolemo proizvodstovo nego francija i spanija zaedno...

pa go sednal na caj u nekoja gradina i mu kaza isto sto mu kaza i na spanecot... fala na poseta ama ako treba nesto poseriozno da razgovarame ke zborime so vasite gospodari u vasington. oprajte se i ne ni go gubite vremeto. :toe:

ok, malku podipolomatski i na kineski ama makron ete ne bil tolku glup, sfatil baboebacot.


Изгорени се да почнат воен конфликт од голем размер јенкиве.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.685
Поени од реакции
38.870
европа би направила добра работа ако се одвои од американцине и одвратните енглези. Нека си живеат у свој универзум тамо.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.646


Изгорени се да почнат воен конфликт од голем размер јенкиве.
moraat. izborot im e ili ke probaat nesto sega ili ke ziveat dobro uste 100tina godini ama ke izgubat se, duri i
eu.

epten losa procenka im bese ova so ukraina, vo nikoj slucaj ne trebase da ja trgnat rusija od eu pa makar i da ja izgubea eu iako toa poveke ke bese gubime vazal a dobivame partner.
Автоматски споено мислење:

европа би направила добра работа ако се одвои од американцине и одвратните енглези. Нека си живеат у свој универзум тамо.
koj ke gi vodi? ne li gledas samo ofci ima tamu.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.850
Hydrogen Bank

Урсула фон дер Лајен уште во октомври 2022, ги претставила мерките предложени од Европската комисија за намалување на енергетската зависност од Русија и за намалување на трошоците за потрошувачите, каде меѓу другото водородот може да биде одлучувачки фактор за Европа, па со тоа ќе се формира нова „Европска банка за водород“ која ќе обезбеди купување на водород, вклучително и со користење на ресурсите на Фондот за иновации, инвестирајќи 3 милијарди евра за да помогне во изградбата на идниот пазар на водород.

... 16 земји-членки на ЕУ усвоиле национални стратегии за водород, кои збирно изнесувале 40 GW капацитет на електролизер наменет за 2030 година, или 5,6 милиони тони обновлив водород, што се однесува до потребата од инфраструктура, првата листа на Унијата на проекти од заеднички вклучително и за водород и електролизери е во подготовка преку имплементација на трансевропската енергија мрежна политика.


Screenshot 04-09-2023 22.46.47.png

... производството на водород преку електролиза моментално тешко се произведува во обем и не е конкурентен со конвенционалниот водород, Европската банка за водород ќе биде инструмент имплементиран од Европската Комисија, која се состои од два нови механизми за финансирање за поддршка на обновливите извори на водород производство во ЕУ и на меѓународно ниво.

...додека Комисијата ги мобилизира сите напори за зголемување на обновливите извори на водород,
RePowerEU потврди дека другите форми на водород без фосили, особено нуклеарно базирани, играат улога во замена на природниот гас.

... усогласеност со Рамковната директива за води е од клучно значење
за решавање на дополнителните потреби за свежа вода на оние локации каде што се се случува воведување на дополнителни капацитети за производство на водород за обновливи извори и нискојаглерод.

... денес во ЕУ се трошат околу 8 милиони тони водород, првенствено произведен од природен гас.

... инфраструктурата, поврзувањето на Европа за Енергијата има преостанат буџет од 3,3 милијарди евра за поддршка на избраната енергетска инфраструктура, како што е водородот, до 2027 година.

... Европската инвестициска банка (ЕИБ), како Климатска банка на ЕУ, се обврза да ги надмине 50% од целокупното кредитирање до 2025 година за климатска акција и одржливост на животната средина, вклучително и преку сопствените ресурси.


- што ќе значи тоа за сите нас и Европа, наскоро ќе видиме!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.642
Поени од реакции
34.850
...и да се дополнам, после патувањето од Кина слетал во Романија каде неговиот министер за надворешни работи имал двочасовна средба со ромаскиот колега,

medium_2023-04-08-fb184f93fa.jpg

а Макрон за тоа време седел и чекал во авионот, а романскиот претседател со германско романско наместо да го испочести со присуство, јер јебига Макрон не е било кој, овој заминал на планина каде била на одмор жената, а Макрон во авион чекал...чекал..чекал...:D
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.024
Поени од реакции
11.221


Мислев Полска малце понаку ќе котира на табелава.


Ем да. Им го начукаа добро Англо-америте на Французице и Швабите :D
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.128
Поени од реакции
8.944


Мислев Полска малце понаку ќе котира на табелава.


Ем да. Им го начукаа добро Англо-америте на Французице и Швабите :D
ne znam kako im e izraboteno, ama apla tocna e statistikata.

na germanija logikata e deka ako eu se siri i istokot se razviva, ima pogolem pazar za svoite industrii.

polska e cela izgradena od eu pari. vo 45ta se sramneti so zemja, sovetite imaat izgradeno po nesto industrija za eksploatacija i toa e.
se so e denes patista, zeleznici, aerodromi, komercijalni objekti, se e toa posle 90ta, uglavno od eu i usa fondovi (plus polskite gasteri koi vo ogromen broj zaminaa vo zapadni eu zemji)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom