Духот и по смртта на човекот живее?

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Имам читано дека во текот на целиот живот душата е заробена во човечкото тело. Откако човекот ќе умри, неговата душа се ослободува и кружи во вид на енергија, се додека повторно не биде заробена во некое тело.
Се случува некогаш некоја душа да залута низ времето и универзумот, па затоа некогаш добиваме чувство дека таа е присутна до нас.
Или пак, се случува некој човек да умре, а зад себе да остави многу незавршени работи, па останува и душата тука.

А духот е нешто слично на душата.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
e kako ne ??? ziti se abe nema logika vo toa so se zboruva ako mozese toa ke bese i dodeka sme zivi teloto da se odvojuva od dusata
 
U

UnholY

Гостин
Имам читано дека во текот на целиот живот душата е заробена во човечкото тело. Откако човекот ќе умри, неговата душа се ослободува и кружи во вид на енергија, се додека повторно не биде заробена во некое тело.
Се случува некогаш некоја душа да залута низ времето и универзумот, па затоа некогаш добиваме чувство дека таа е присутна до нас.
Или пак, се случува некој човек да умре, а зад себе да остави многу незавршени работи, па останува и душата тука.

А духот е нешто слично на душата.
Така е...еден од основните закони на физиката- Енергијата неможе да се уништи, таа може само да се трансформира од еден во друг вид...

Инаку мислам дека, сепак може да се постигнува тоа душата да испаѓа од човечкото тело, меѓутоа тоа е веќе сосема друга тема,и не е поврзана со воа...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
videte smrt po definicija ne e prestanuvanje na rabotata na srceto tuku duri posle 4-6 minuti koga ke snema kislorod vo mozokot umira covekot a nekoi kletki seuste rastat(nokti kosa) a za duhovi teska rabota(od aspekt na biblijata za demoni moze inaku da znaete site angeli ne se kako sto gi prikazuvaat vo filmovite tuku tie se visokmi 4metri
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
119
Поени од реакции
6
Pa mislam deka dusata zivee i posle smrtta, deka nikogas ne umira. Mozebi okolu 100 godini zivee kako duh ili na neboto, a potoa ... reinkarnacija!
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Човечкото тело е во една динамична состојба, кога ќе дојде до урамнотежување на процесите човекот умира, енергијата од неговото теле веќе во телотот не е потребна и поради тоа што енергијата не се губи се претвара од еден во друг вид
Се согласувам и јас со ова.Само од физички аспект ја признавам душата значи како еден вид на енергија а како таква нормално дека си постои.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Mislam,no kade ode toj duh sto posle?Ne mi e jasno
I dali zivee sekoj duh na sekoj covek ako usvari zivee posle duhot na covekot znaci svetot e poln so duhovi taka?
Veruvam vo nadprirodni pojavi no ova mi e malku cudno zasto ako e svetot poln so duhovi..kako ne gi zabelezuvame site i zosto samo nekoj gi zabelezuvaat sto darba tie imaat sto nie ja nemame?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Sekako deka duhot ostanuva i posle fizickata smrt.Ostanuva na nas da odlucime deka ke odi.Dali 2 m pod zemja; Dali vo rajot i pekolot; Dali ke se reinkarnira.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.722
Поени од реакции
11.155
We are not human beings having a spiritual experience, we are spiritual beings having a human experience..
 
Член од
30 март 2011
Мислења
117
Поени од реакции
12
Мислам дека има ,дури мислам и дека се секаде околу нас само бидејки немаме доволно бои во нашиот спектар неможеме да ги видиме, што е добро :smeshko:.Тоа му доаѓа исто како со бактериите ,тие се секаде околу нас но немоземе да ги видиме ради тоа користиме направи за да успееме во тоа ...епа ваљда е исти случај,а и башка верувам дека не сме дојдени само за еднаш тука.... :pehar:
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Mislam,no kade ode toj duh sto posle?Ne mi e jasno
I dali zivee sekoj duh na sekoj covek ako usvari zivee posle duhot na covekot znaci svetot e poln so duhovi taka?
Veruvam vo nadprirodni pojavi no ova mi e malku cudno zasto ako e svetot poln so duhovi..kako ne gi zabelezuvame site i zosto samo nekoj gi zabelezuvaat sto darba tie imaat sto nie ja nemame?
Apsolutno si vo pravo i od logicki aspekt, na zemjata ima 6-7 milijardi ziteli a pred 100 godini nemalo ni priblizno tolku i sega od muabetov izleguva deka 98% od lugeto na zemjata se bez dusa sto mozbi e tocno site se zabegani :)
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Kazi sto mislis, dolg e tekstot :)
E ako не разбереш од текстот јас ке ти објаснам....не ме заебавај.
Читај иако изгледа дека е многу лесно ке разбереш за што станува збор.
Инаку за душата...- http://forum.kajgana.com/showthread.php?55078-Дали-човек-се-раѓа-со-душа-или-треба-да-ја-заслужи-во-текот-на-животот.&highlight=
 

Kajgana Shop

На врв Bottom