Другарска љубов меѓу машко и женско... има или слабо?

samantha

who's tha boss?
Член од
16 октомври 2007
Мислења
196
Поени од реакции
1
Ne ...ama nikako!!!
A mashkite koi go mislat toa se vo teeeeeeeeeeeska zabluda...
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Постои другарство...Имам другари во моето маало од малечка до сега:) Радости, таги, солзи, свадби, крштевки, се се поминало заедно.....
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Постои...Имам другарчиња од одамна и од сега, колеги на факултет што ми се како браќа, т.е брат, муабетење за се и сешто, искреност, машки гледишта, врски, љубови...Сјајни пријатели се.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
91
Поени од реакции
1
Има, можеби, ама зависи од тоа колку е згоден тој или колку е згодна таа...уствари се премислив нема бе....кога тогаш ќе си излезе на виделина...
 

kir4eto

Garena Addict
Член од
30 мај 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
abe taka i jas si imav edna drugarka...najdobra mi bese. no pred 2-3 meseci mi se ispusti i jas preku nekoj nacin i gi izraziv simpatiite sto gi imam sprema nea. Sega veke nisto ne e istoto, od toj den se se smeni. sega nitu sme najdobri drugari nitu pak zboruvame tolku mnogu i si kazuvame eden na drug se, kako to bese toa porano. no sepak sto e najvazno ostanavme drugari nie i se nadevam deka taka ke prodolzime. cao
 
Ј

јовица11

Гостин
Imam dobra drugarka koja e postara od mene 5-6 godini i druzime od moi 16,znaci edno 7-8 godinina poceokot pointenzivno sea poslabo,ali ja sakam i sekogas ke ja sakam kako drugarka,od prosta pricina sto ne e moj tip na devojka,a i premnogu raboti ,citaj "dirty" ,znam za nea pa tesko deka nekad bi ja posakal za devojka,plus "mal" detal zaboraviv,ima vrska od 11 godini:nesvest:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Има ама јас би рекла слабо т.е. ретки случаи. Зборувам за другарска љубов односно да не дојде до појава на блудни мисли ни кај едниот ни кај другиот, што би рекла дека е ретко возможно. Колку повеќе се блиски личностите толку поголема е можноста од појава на блудните мисли и посакување на некој начин на другарот/другарката.
Е сега ако одредуваме според тоа дали ќе ги реализираат или пак не тие мисли тогаш тоа е друга работа. Гледано од тој аспект би рекла дека постои другарска љубов затоа што и двајцата можат да се исконтролираат и да го задржат она што го имаат, додека пак наспроти ова, гледано од првиот аспект тогаш нема другарска љубов.
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
Постои другарство помегу машко и женско , имам другарка која веке се дружиме повеке од 5 години , на пријателска база , скоро секој ден на кафе , досега не сме ја поминале границата на дозволеното ама баш ниеднаш ...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Постои! Повеќе верувам на типци одколку на девојки.. Имам појше другари од другарки. Другар нема да ти го гледа дечкото како потенцијален плен (а ако е стварно другар ни тебе), другар нема да ти љубомори за све и свашта, и она ВИСТИНСКИ другар ќе ти помогне повеќе во секој аспект одколку сите другарки заедно.
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
постои,имам една другарка,животот го давам за неа.немам зборови.најдобро пријателство е меѓу женско и машко:smir:
 
Член од
6 април 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
Abe sea neso e u moda muskite da imaat najdobri drugarki a zanskite najdobri drugari. Ustvari i ja iam najdobra drugarka neso kao ama kako i da e muskite stalno gledaat ako mozat da ja kjarat...
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
32
Поени од реакции
2
:uvo: ме замисливте и мене сеа... Ја у принцип мислам дека не постои такво нешто ОСВЕН ако :
1. Дечкото нема и неможе да има никакви симпатии према другарката ;
2. Девојката нема и неможе да има никакви симпатии према другарот ;

Во секој друг случај пиши пропало...

Зашто?!Сеа ке пробам да објаснам од моја гледна точка :
Кога ЈА би бил у таква ситација и кога ЈА би се дружел со некоја другарка по цели денови без разлика дали има дечко или не...ако сте толку блиски како што повекето зборат...значи еднаш у ден се гледаш со неа, значи ако ме привлекува, а за тоа не треба многу... убава насмевка, симпатична, убави очи, убава уста, и слично нели, ја сум повеќе за таа варијанта да прокоцкам цело другарство отколку да се преправам дека све што правам правам за неа, а не дека го правам тоа затоа што полека ама сигурно ја засакувам.

А исто така и мислам дека таа љубов што ке дојде после долго другарство е многу поголема, постабилна и поубава од било која друга...бар ја така мислам, затоа што да си со некој долго време најдобар другар/ка веке знаете све за себе..што сакате што неќете...буквално СВЕ....

Само мое мислење... No hard feelings :) :helou:
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
:uvo: ме замисливте и мене сеа... Ја у принцип мислам дека не постои такво нешто ОСВЕН ако :
1. Дечкото нема и неможе да има никакви симпатии према другарката ;
2. Девојката нема и неможе да има никакви симпатии према другарот ;

Во секој друг случај пиши пропало...

Зашто?!Сеа ке пробам да објаснам од моја гледна точка :
Кога ЈА би бил у таква ситација и кога ЈА би се дружел со некоја другарка по цели денови без разлика дали има дечко или не...ако сте толку блиски како што повекето зборат...значи еднаш у ден се гледаш со неа, значи ако ме привлекува, а за тоа не треба многу... убава насмевка, симпатична, убави очи, убава уста, и слично нели, ја сум повеќе за таа варијанта да прокоцкам цело другарство отколку да се преправам дека све што правам правам за неа, а не дека го правам тоа затоа што полека ама сигурно ја засакувам.

А исто така и мислам дека таа љубов што ке дојде после долго другарство е многу поголема, постабилна и поубава од било која друга...бар ја така мислам, затоа што да си со некој долго време најдобар другар/ка веке знаете све за себе..што сакате што неќете...буквално СВЕ....

Само мое мислење... No hard feelings :) :helou:
за ова си во право,едноставно ти станува навика.али женско кое има дечко тешко може да ти биде другарка.нема време да оди излегува со тебе на кафе.и плус секој ден да се гледаш.незнам секој различно гледа на тоа.имав случај таков другарка па премина во љубов и на крај произлезе страње.:toe:треба да се контролираме и граници да воспоставиме:smir:
 
U

UnholY

Гостин
Женска ми, ми е воедно и најдобра другарка и не ми требаат останати.
 
Член од
11 јуни 2008
Мислења
32
Поени од реакции
2
за ова си во право,едноставно ти станува навика.али женско кое има дечко тешко може да ти биде другарка.нема време да оди излегува со тебе на кафе.и плус секој ден да се гледаш.незнам секој различно гледа на тоа.
Па не,ја баш тоа го кажав...ако сте толку добри дргари.... нели, најдобри...еднаш у денот ке се видите...па полека полека без разлика дали има она или тој дечко/девојка ако постојат симпатии на крај нешто ке биде или искрена љубов или ништо.
Затоа што некогаш(обавезно како и во секоја нормална врска) ке се појави некоја препрека, караница без разлика што (без разлика од која страна) и ти/таа со оглед на тоа дека има/ш симпатии према тебе/неа ке те/ја теши/ш и ке ти/и казува/ш разни работи како ти/таа тоа не го заслужува/ш и.т.н. и на крај...вие сами предвидете го крајот...

СЕПАК... ОВА Е САМО МОЕ МИСЛЕЊЕ :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom