Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Mozda ne e vo krajnost tocno ali ne e i najnetocno i ne mislev deka sekoj koj duva trava zavrsuva na heroin, logicno mi e ako si u tie krugovi da e pogolema verojatnosta da posakas i nekoja druga stimulacija da isprobas sto ne mora da znaci deka sekogas e taka.

Gledav emisija vo zivo na tema marijuana na nekoja srpska tv so kriminolog, inspektor i psihijatar koi gi iznesoa tie statistiki a ja samo gi prifativ kako logicni i vistiniti ne znam zasto bi lazele.
Гејтвеј дрога секогаш, во 100% од случаите е алкохолот.
Забуна прави орвелијанското раздвојување во медиумите на тешката дрога Етанол (алкохол) од останатите видови дроги. Не е наркос ами алкос. И пошто е легална супстанца а народот е дебилен, никој не го гледа розевиот слон среде соба.
Секој што завршил на игла започнал со пиво, вино, ракија...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Гејтвеј дрога секогаш, во 100% од случаите е алкохолот.
Забуна прави орвелијанското раздвојување во медиумите на тешката дрога Етанол (алкохол) од останатите видови дроги. Не е наркос ами алкос. И пошто е легална супстанца а народот е дебилен, никој не го гледа розевиот слон среде соба.
Секој што завршил на игла започнал со пиво, вино, ракија...
Не велам дека не си во право, ама не си во право целосно. Алкохолот е општествено и социјално прифатлив, па го имаш насекаде, и претежно е само алкохол. Е сега, многу ќе ми се накурчат, али ок, на места каде сем алкохол се врти и по некој џоинт, многу е веројатно дека ќе дојде на маса и некоја друга супстанца, порано или подоцна. И тука е целиот заеб, посебно кога тревата и таа, било која супстанца и да е, се класифицирани како опојни дроги, и на многумина незапознаени, деца претежно, им е исто. Епа не е исто, не може исто да биде да имаш вечер за џоинт и вечер за /пиши која дрога сакаш/. Затоа мислам дека многумина велат дека тревата е гејтвеј дрога.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Не велам дека не си во право, ама не си во право целосно. Алкохолот е општествено и социјално прифатлив, па го имаш насекаде, и претежно е само алкохол. Е сега, многу ќе ми се накурчат, али ок, на места каде сем алкохол се врти и по некој џоинт, многу е веројатно дека ќе дојде на маса и некоја друга супстанца, порано или подоцна. И тука е целиот заеб, посебно кога тревата и таа, било која супстанца и да е, се класифицирани како опојни дроги, и на многумина незапознаени, деца претежно, им е исто. Епа не е исто, не може исто да биде да имаш вечер за џоинт и вечер за /пиши која дрога сакаш/. Затоа мислам дека многумина велат дека тревата е гејтвеј дрога.
Секогаш прво иде пиво ) Заебот е во тоа што е социјално прифатлив. Етанолски наркомани се далеку најголемиот број зависници.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.673
Поени од реакции
11.719
Секогаш прво иде пиво ) Заебот е во тоа што е социјално прифатлив. Етанолски наркомани се далеку најголемиот број зависници.
Колку што ја има таа сулуда храброст кај еден човек под дејство на алкохол да прави глупости и да проба што и да му понудиш од страна на потешки наркотични супстанции, кај миилиони под дејство на марихуана ја нема.

Од легален high си патиме.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Гејтвеј дрога секогаш, во 100% од случаите е алкохолот.
Забуна прави орвелијанското раздвојување во медиумите на тешката дрога Етанол (алкохол) од останатите видови дроги. Не е наркос ами алкос. И пошто е легална супстанца а народот е дебилен, никој не го гледа розевиот слон среде соба.
Секој што завршил на игла започнал со пиво, вино, ракија...
Разликата е шо алхохолот не те прави од одма зависник.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Разликата е шо алхохочот не те прави од одма зависник.
Ништо не те прави од одма зависник, сем можеби хероинот, кој од неколку зимања веќе му стануваш роб психички. За физичка зависност од истиот треба некое време повеќе. Но секако, некои работи е подобро воопшто да не се чепкаат и пробуваат, затоа што тоа е игра со ѓаволот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Ништо не те прави од одма зависник, сем можеби хероинот, кој од неколку зимања веќе му стануваш роб психички. За физичка зависност од истиот треба некое време повеќе. Но секако, некои работи е подобро воопшто да не се чепкаат и пробуваат, затоа што тоа е игра со ѓаволот.
Дури ни хероинот сам по себе не те прави зависник. Имаше некоја статија, дур биле во виетнам амерички војници конзумирале хероин веројатно за да го издржат пеколот таму. Само 5% од нив останале заглавени кога си се вратиле дома, веројатно тие кој биле склони на такви работи. За луѓето не е проблем да го издржат физичкиот ефект од откажување, туку состојбата на умот.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
704
Поени од реакции
1.585
Убава дискусија погоре се сложувам за доста од напишаното...Него ке земам неколку примери од мое опкружување. :)
Прво.. Имам повеќе другари на возраст од 23 до 27 години сите со различни професии и сите конзумираат марихуана со години. Истите можда сега НЕ користат ништо друго но во тек на младоста сите пет шест другари пробале и други работи од типот на екстаза,прашоци итн.. Зошто?
Затоа што истите дилери/фаци што шиткаат зелено шиткаат и други работи. Главен проблем е споредбата на марихуаната со други дроги.
Друго.... Не поднесувам негирање од нивна страна(зборам за сите мои другари) дека не им ствара никаков проблем. Нормална дружба во маало или седенка не е возможно без џоинт, значи последниве неколку години нема ни седенка ни нишо без то, едноставно секогаш наоѓаат начин и место. Пред работа и после.
Мене тоа ми е неразбирливо. Тврдат дека ништо не им е а неможат 2 дена да не сврзат без трева.
Јас лично сум мераклија на алкохол, два дена да не пијам ништо три максимум се осеќам како месеци да не сум пиел, знам дека не е во ред то ама не го кријам, си признавам мераклија сум.
На крај краева све е убаво со граница.
Некогаш и да се опуштиш некогаш и да се напијаш... Ама ретко кој знае да ја држи границата. :D
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Друго.... Не поднесувам негирање од нивна страна(зборам за сите мои другари) дека не им ствара никаков проблем. Нормална дружба во маало или седенка не е возможно без џоинт, значи последниве неколку години нема ни седенка ни нишо без то, едноставно секогаш наоѓаат начин и место. Пред работа и после.
Мене тоа ми е неразбирливо. Тврдат дека ништо не им е а неможат 2 дена да не сврзат без трева.
И јас познавам повеќе дечки кои редовно си дуваат и сите го викаат истото дека не се зависни,
а неможат два дена без дување :D Можеби не е физички штета како хемиските дроги, ама и те како влијание на психата. Повеќето од тие кој ги знам кога не се хај си го покажуваат вистинското лице,
себично и тоа со буст појачано, нели оти кога се хај тогај им е се у ред моментално и вистинската природа им е потисната како да има брана. И утре кога се доун браната попуште и се десе поплава.
Нејсе, на мене не ми е јасно како може да се ужива у стање коа ти ја блокира психата, вољата? :confused:
Ваљда не можат да го поднесат константниот процес на размислувањем, анализи, совеста итн.
Епа јеби га. Сме добиле човечко тело и најнормални се тие ментални алатки. Само по нив се разликуваме од остататок на живиот свет.
Дувањето е добро, ама како терапеутско. 100 пати боље него диазепами, хелекси, мелекси.
Ама стрикно по рецепта, колку пати во неделата, колкава доза, колкава пауза од една до друга терапија. Ама строго да биде така. Иначе се прејдува у зависност.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Дури ни хероинот сам по себе не те прави зависник. Имаше некоја статија, дур биле во виетнам амерички војници конзумирале хероин веројатно за да го издржат пеколот таму. Само 5% од нив останале заглавени кога си се вратиле дома, веројатно тие кој биле склони на такви работи. За луѓето не е проблем да го издржат физичкиот ефект од откажување, туку состојбата на умот.
Малку знаат дека го давале и по болници пост-оперативно ама не бил Хероин него Диаморфин па никој од нив не биднал џанак.
Што би било доколку им соопштеле дека им даваат Хероин?
Nocebo effect на дело или?
А самиот поим хероин е бренд на Бајер кога се продавал легално, пред да постојат џанаци тоа, во старо време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom