Државна vs Приватнa работа

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.615
Поени од реакции
10.869
Ajde da napravime sporedba vo MK kako otprilika stojat rabotite

Drzavno prednosti
Sigurna i redovna plata od megju 13000 do 18000 den zboram prosek za onie so najmala funkcija
Plateni pridonesi
Opredeleno rab. Vreme
Lesno zimas kredit

Maani
Moras da trpis nekoj nad tebe i da si teras
Nemanje moznost za pogolema plata ako budzetot e kontroliran za drzavni sluzbenici

Privatno prednosti

Maani
Nepotizam i mobing
Nemamje opredeleno rab vreme
Nesigurnost dali redovno ke zimas plata
Ова се карактеристиките според моето искуство. Државно не сум работел, ама тука е мајка ми која е од старата гарда и е вработена кога книшките не важеа, зема солидна плата, контролор е на менувачки девизи за цела Македонија, ама над неа има неписмен албанец (наводно координатор) кој не се појавува на работа воопшто, но што е тука е, за тоа кривица ќе си бараме кај власта.
Дека се останато и е покриено и платено, е сосема точно. Делот со оговарање го тргнав бидејќи се работи за основна култура на луѓето и не за сите и кај сите важи истото, сепак е до работната средина. А и не е некоја основица по која би дебатирале.

Приватно сум работел и покрај 2 ветени покачувања од 30% и еден тон ветени срања, ништо не видов. Ама се утепував од работа, бетер од коњ. Ем раководев со луѓе, ем работев, помагав, се спуштав на сечие ниво итн... Приватњакот гледа во тебе можност за исцрпување на сите твои капацитети за ефтини пари, не ти го гледа образованието - се води по етикетата јас почнав од 0 и ти ќе почнеш, ама и ќе останеш таму, зошто медот јас ќе го сркам. А тебе ако не ти се свиѓа ќе вработам некој од провинција, кој ќе работи за твоите пари па може и за помалку.
Не знам што не е јасно. Приватњаците претежно се врзани со власт, и ретки се оние што го јадат за непријавени работници, работа на празници, не давање одмори и слично. Па толку срања видов што не можам да кажам дека функционираме како правна држава во никој случај.

И да, тука е власта која те провоцира да започнеш свој бизнис, ама ако не им плаќаш рекет, ќе плаќаш камата со куќата и ќе скапеш. Јас ќе се пишам како албанец и така ретки се тие нивните магистри па верувам ќе ме земе дуи и ќе станам министер. Друго чаре нема.
 
Член од
16 јануари 2012
Мислења
11
Поени од реакции
2
odlicno e da si rabotas na drzavna pozicija ... boli te dupe...i so vikate nekoj bil nad tebe non stop... abe kakvo nad tebe ... koga ke im tekne odmaraat koga ke im tekne rabotaat... i posle ke se cudam kako lugjeto na moja vozrast sakaat da rabotaat vo drzavna administracija...
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.340
Поени од реакции
4.951
Znaci bankarite se najaki sizici alal im vera.
Abe nema drzavata pari...Se javuem kaj institucijava mi vikaat Druze sredeno e se od nasa strana pustena e i dokumentacija se...Ostanuva samo Narodna Banka da ti gi proknizi parite..
Tie ne begaat koga togas ke gi pustat..Ali zasto se kasni tolku. PArite mi se zatvoreni ne mozam da gi vrtam
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.615
Поени од реакции
10.869
Abe nema drzavata pari...Se javuem kaj institucijava mi vikaat Druze sredeno e se od nasa strana pustena e i dokumentacija se...Ostanuva samo Narodna Banka da ti gi proknizi parite..
Tie ne begaat koga togas ke gi pustat..Ali zasto se kasni tolku. PArite mi se zatvoreni ne mozam da gi vrtam
Гледаат да искористат уште една ситуација да направат плус пари/да ги свртат пред да ти ги пуштат :icon_mrgr: банкар е ѓавол.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Од моја гледна точка, секако дека е подобро да си имаш приватен бизнис, но за да го оствариш тоа ќе ти треба многу труд, пари, напорна работа. А работата во државен сектор не значи дека е лоша, сепак и тука се зема убава пара, но тоа не значи дека мора да бидеш политичар или да работиш во Влада за да земаш добра плата.

Како и да е се си има свои предности и слабости.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
а колку се платите во државниот сектор ... ако се знае ...
 
Член од
16 јули 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Vve molam za iskren odgovor.
Jas rabotam vo drzavno zemav neplaten odmor i sega rabotam vo privaten sektor kako menager za finansii i nabavki vo eden novootvoren hotel. Uslovi vo drzavno plata 23.000, patuvam 100 km na den ,patni trosoci 4000 den,rabotam pon-pet.prilicno sigurna rabota
Privatno: plata 21000,patuvam 8 km na den, patni trosoci 500 den,rabotam i vo sabota. Ne e sigurna kako vo drzavno no sepak e seriozna firma.
Sto da biram-pravam?!
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Да учиш јазик и да му ја дувниш надвор од мкд. Под учење јазик одбери дали скандинавија (некои од тие јазици) или германија...
Во меѓувреме... не знам за двојбата, иако мислам дека менаџер или таква некоја демек посериозна работа треба да е и поплатена.
Не е некоја огромна пара и на едното и на другото место за да се двоумиш каде ќе завршиш... одлучи врз основа на тоа која работа ќе ти се види како полесна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom