Државна vs Приватнa работа

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Ajde da napravime sporedba vo MK kako otprilika stojat rabotite

Drzavno prednosti
Sigurna i redovna plata od megju 13000 do 18000 den zboram prosek za onie so najmala funkcija

Plateni pridonesi

Mali ingerencii

Opredeleno rab. Vreme

Moznost za eskiviranje i slobodno denovi

Lesno zimas kredit

Maani

Moras da trpis nekoj nad tebe i da si teras

Ogovaranje

Ideoloski moras da bides farban

Moznost da te izbrkaat od rabota ako useres ili bides neposlusen

Nemanje moznost za pogolema plata ako budzetot e kontroliran za drzavni sluzbenici

Privatno prednosti

Moznost za golema plata

Moznost za nagrada za dobro zavrsena rab.

Ti se otvaraat nekoi vrati

Sekoj e odgovoren za svojata raboa

Se zavisi od sekoj involviran vo firmata

Maani

Nepotizam i mobing

Nemamje opredeleno rab vreme

Nemanje sloboda kako drzavno

Nesigurnost dali redovno ke zimas plata

Da prasas dvajca od ovie dve kategorii ke kukaat pa sega majdete im go krajot.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Дефинитивно приватна работа. Распонот што можеш да го достигнеш зависи само од тебе, трудот ти се цени и се осеќаш дека правиш нешто во животот. Државно би работел само ако земам преку 30К плата и сум сместен во владата
 
В

Вештерот

Гостин
Во приватниот сектор ќе работаш како коњ. Ако имаш среќа и ти тргне бизнисот тебе или на газдата е тогаш си цар. Ќе имаш високи примања и многу поубав живот.
Во државно не можеш да се надеваш на кеои којзне какви примања освен ако случајно некогаш те стават на некоја висока позиција која трае 4 години.
И во приватниот и во државниот сектор важи правилото кој како се сннашол.
Најдобра е комбинцијата. Претпладне лежи во државно. Попладне подработувај нешто приватно.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Приватно затоа што подобро да се докажувам сам, да останувам и после работно време, и да трчам за да си го заработам лебот, отколку да извадам партиска книшка, шеф да ми биде некој со помалку обрзование од мене и во оној момент кога ќе треба да напредувам, се менува владата и новата влада ги деградира сите, а си носи нејзини членови како и претходната. Нерви за тоа немам да трошам. Мора да се избрише таа мисла, роди ме мајко и вработете ме во државна администрација.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Во државно ќе работиш за мала плата
Во приватно ќе треба да се отепаш од работа за таја мала плата

Тоа ми го кажа пред 15 години приател кога размислував да почнам нешто приватно. Рече, “Не се сеќавам кога последно сме седнале дома сите заедно да ручаме“
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Невладин сектор праќа пари Сорос маму му не можат да се потрошат, е сега душата на ѓаволот треба да си ја продадеш ионака шо ќе ти на нејзе не можеш да земиш хипотекарен кредит :icon_lol:.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Да се почитува законот во врска со работното време на приватно ќе видиш како сите ќе почнат приватно да работат, бидејќи крај краева поголема плата е најпримамливата особина на приватното, е сега за да може да се почитува работното време на приватно одговорна е владата иако тука постојат инспекции, ама тие инспекции ќе лежат во канцеларија цела ден ако некој не им списка во случај власта. Е сега има друга цака, ако власта направи приватното да биде како државното во однос на работното време, бројот на барачите на работа на државно би се намалил за 90%, со што автоматски се намалува и бројот на сигурни гласови т.е партиски активисти, бидејќи реално гледано 80% од тие што одат по партии гледаат да се пикнат на државно, а другите 20% се веќе пикнати.
Што значи ова ти е меч со две острици, ако власта (и тоа било која власт) го спроведе законот ќе изгуби сигурни гласачи, а газдите би изгубиле многу профит т.е не можат за година дена работа на приватно да си купат џип, треба да бидат три бидејќи почитување на работно време ќе значи повеќе вработени луѓе бидејќи еден нема да работи за тројца, па оваа и е подобро решение, спроведувај го законот кога можеш не секогаш колку да се каже еве спроведуваме итн.
Без разлика која партија е на власт спроведувањето на законот на приватно е лошо решение за нив, нормално тоа ќе биде добро за секој друг ама за политичарите не. Единствено решение е барање работа надвор од Македонија.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Bravo Angel ja kaze dobro poentata znaci makata e golema vo Makedonija navistina e tesko deneska da si realen i pozitiven vo svojata drzava golema bruka sme nie e koga ke razmislam podobro.

I tuka mladite ke begaat nemajki izbor megju partizacija ili zapad .

Rekov ja ke kukaat i tie sto rabotat drzavno i tie so rabotat privatno a vistinata e tuka nekade.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Бесполезно е да се пишува за ова кога ние веќе го превземавме истиот модел кој го имаат западните земји со векови.Тоа е тоа, „благородниците“ го собираат целиот труд што ќе го создаде обичниот смртник а на нив им го оставаат само она што е неопходно за живеење, значи најосновното.За повеќе од тоа во овој систем како работник немој ни да помислиш.Читај ми потпис доле.Зарем некој не бил погоден од овој модел на владеење?
Што се однесува до темата, немојте да мислите дека и во државна администрација е сјајно.Им ги зголемија наводно платите, ама некако државата е се во добивка остварена врз грбот на административецот.Па така имаме доцнење на платите три месеци, па имаме функционирање на истиот систем од типот на „денес си на работа, утре кога ќе дојде друга партија леташ“, па договор на дело и др.
Приватниот сектор исто.Тоа што го пишуваат осумнаесет илјади денари, зголемен стандард и останати тралалајки тоа се приказни за добра ноќ, и приказни со кои нажалост индиректно „благородникот“ ја исмева интелегенцијата на обичниот граѓанин.
Или пак во превод: "паметан јебе збуњеног".
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Мааните од државното(сите) и предностите од приватното(горе-долу), кои се наведени, се без врска. Во потесната фамилија имам и од едните и од другите.
 
В

Вештерот

Гостин
Да бидеме реални. Ако некој стигнал да одбира помеѓу државно или приватно тоа значи дека има јаки врски и ќе му е убаво и во двата сектори. Повеќето луѓе работат таква работа каква што добиле и во поголем дел од случаите е тоа приватно. Од 650 илјади вработени, 200 се во државно и 450 се во приватно.
Тие што немаат којзнае какво место во приватниот сектор сонуваат за државна работа. Тие што се прилично ниско по државните служби и имаат желба да напредуваат сонуваат за приватна работа.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Мааните од државното(сите) и предностите од приватното(горе-долу), кои се наведени, се без врска. Во потесната фамилија имам и од едните и од другите.
Pa kazi be momce kako je a moze i dvajcata roditeli ti se direktori drzavno ili privatno.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.342
Поени од реакции
4.957
Fativ tender za drzavna institucija, Zemav roba od 6000 eura i ja dostaviv.
Rok na isplata 1 mesec,
Veke pominaa 4 meseci pari na smetka ne se legnati.
I sega sto prajme? Fakturite pistat za plakanje kamatite rastat i ke mi se prefatat so karot.
Sto da i praam na drzava. Da ja tuzam i uste 1 god da se vleckam pos sudovi?
I posle gi gledam onie reklamine Napraj sam svoj biznis a samata drzava te ebe u gaz.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Fativ tender za drzavna institucija, Zemav roba od 6000 eura i ja dostaviv.
Rok na isplata 1 mesec,
Veke pominaa 4 meseci pari na smetka ne se legnati.
I sega sto prajme? Fakturite pistat za plakanje kamatite rastat i ke mi se prefatat so karot.
Sto da i praam na drzava. Da ja tuzam i uste 1 god da se vleckam pos sudovi?
I posle gi gledam onie reklamine Napraj sam svoj biznis a samata drzava te ebe u gaz.
Znaci bankarite se najaki sizici alal im vera.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom