Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.909
Поени од реакции
9.507
ДК
1 ви мај пред години ме асоцираше на скара,на дружење,на пиво во последно немам време а немам и со кого луѓето ме се тоа што беа се изменаа на полошо за жал. Но 1ви мај секогаш ќе ме потсеќат на овие легенди на кој што налетав сосема случајно во студентските денови дури дремев по интернет кафеа пошо беше багатела 100че 5 саата мислам дека во тој момент пронајдов богатство и ден денес ме смеат иако пола од нив се веќе починати ама останаа легенди во нивната самопрогласена Република. Еве една дефиниција што за нив е 1ви мај кое е случајно поврзано со најголемиот христијански празник Велигден. Солзи сами течат прости ми
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
На одмор на Бали. Еиии честито тачно 10 хиљади мислења.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
ДК,

Лично сметам дека религијата е само една голема цивилизациска кочница, а нашата црква е една од најбогатите институции во оваа држава која се богати на грбот на суеверниот народ.

Уште од мал бев индоктриниран со идејата дека нема Бог и дека тоа е само еден концент за најлесно објаснување на нештата и полесно прифаќање на нештата. Скоро сите религиозни тематики одамна се отфрлени од кај нас, но задржани се традиционалните кои и до ден денес ги практикуваме.

Картата "Бог", вообичаено, се наметнува за триумфализам на доброто над злото. Тој "триумфализам" на најлесен начин го доловува Милтон во "Загубениот рај". Окарактеризиран Бог како лош губитник, со човечки чувства и емоции, многу несигурен во себе и своите постапки. Сите елементи се преземени од самата Библија.

Но од друга страна самата религија треба да има и свои добри страни, свои придобивки на цивилизацијата, може да послужи како темел за моралниот кодекс кај поединецот.

Христос воскресе форумџии и да се читаме уште многу години.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
ДК, запиши

Денес ќе биде еден од најцрните денови за град Прилеп.

Ќе ме прашаш зошто?

Епа во град Прилеп за разлика од други градови овој празник се прославува на малку поспецифичен начин. Односно се станува рано наутро, се облекува новата облека што си ја купил пред два дена односно за велики петок и се започнува со планирање на рутата.
Целта е да се посетат што е можно повеќе куќи, да се видеш со блиски и далечни роднини и пријатели што не си ги видел од претходниот Велигден и некаде приквечерината да се прибереш дома. Нормално мажите и децата шетаат од куќа во куќа, а жените седат дома и пречекуваат гости кои одвај поседуваат 10 мин затоа што веќе идат нова тура гости за кои што нема место каде да седат, па претходните мора да си одат.

Додека бев мал ова беше идеален празник. Те шетаат по цел ден, благо и газиран сок во неограничени количини во кои што грижливите тетки ти тураат шеќер за да не те заболи грло. Подарежливите покрај јајце даваат и по некоја пара на која неизмерно и се радуваш и за која има големи шанси дека ќе биде потрошена од родителите за твое добро. Како старееш ја прифаќаш традицијата и го тераш филмот колку да се дешава нешто.

Фактори за кои сметам дека денес ќе биде најцрниот ден.

- 1ви мај, вчера, ден кога блиски и далечни друштва се збираат во голем број да запалат скара и пијат алкохол до несвест и кои што да ги прашаш не знаат што слават.
- ковид идиоти, луѓе кои и после година и два месеци не веруваат дека постои опасен респираторен вирус со многу висока преносливост и со доста висок процент на смртност.
- религиски идиоти, луѓе кои за религија се спремни да го стават во ризик својот и животите на останатите луѓе и почитувајќи ја традицијата да се шетаат од куќа во куќа.
- пијаници, луѓе кои не ги интересира ни ковид ни религија и за кои вчерашниот ден пиење беше малку, па денес го користат да надополнат.
- неспособна власт, власт која нема храброст да воведи поригорозни мерки знаејќи го капацитетот на народот.

Предвидувам дека Прилеп како град кој до сега процентуално има најмногу заразени и починати, со денешниот бран ќе ги помини и оние кои некако останале незаразени, па ќе следува помирно лето.

Се читаме со резултати по седум денови.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пожарон во Галичник од некој скараџија е доказ дека споен полициски за празници како лани и не беше така лоша идеја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom