До кога вака?

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Epa zatoa sto postojat Custvata. Bog ne go gledas, I ljubovta ne ja gledas no sepak ja custvuvas.
A i plus toa ti mi davas mene link od edno video na youtube kako nekoj obrazlozue nesto i bozem mora da e toa taka. :)

--- надополнето ---

Biblijata ne e pisuvana od lugje kako tebe Pred se.
A koga pisuvale, bile vodeni od Svetiot Duh. Kogo isus go dade posle negovoto zaminuvanje, t.e. na pedesetnicata.
Попе, тој те прашува да му образложиш како си заклучил дека се состои од душа тело и дух, а ти духот го споредуваш со љубовта, доколку има кај кого да се заљубиш ке ја осетиш љубовта, доколку си сам, цел живот во една соба, не би ја осетил љубовта...
 
Член од
16 ноември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
Pa Biblijata za Bog veli deka e Ljubov.
Duhot e za poznavanje na dobro i loso.
Zivotnite nemaat Duh i za toa ne razbiraat od Dobro i loso.
A ti kako zakluci deka ne e od Telo Dusha i Duh.

Ednas si pisuvav so eden ateist i mi vika Dushata umira so covekot koga ke umre.
I podole posle 40 komentari mi vika pa ne postoi Dusha. hahahaha
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Pa Biblijata za Bog veli deka e Ljubov.
Duhot e za poznavanje na dobro i loso.
Zivotnite nemaat Duh i za toa ne razbiraat od Dobro i loso.
A ti kako zakluci deka ne e od Telo Dusha i Duh.

Ednas si pisuvav so eden ateist i mi vika Dushata umira so covekot koga ke umre.
I podole posle 40 komentari mi vika pa ne postoi Dusha. hahahaha
Чекај сеа, животните немаат дух? според тоа не разбираат што е добро а што лошо... дај ми пример на едно ДОБРО и на едно ЛОШО, немам видено некое животно да убие друго поради забава, коешто го прават лугето... доколку во лугето има дух, тие не би правеле лошо.. Духот оди заедно со телото, а човекот го прави секое зло, убиства, бла бла бла зошто духот не го спречи телото од такви намери?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Pa Biblijata za Bog veli deka e Ljubov.
Duhot e za poznavanje na dobro i loso.
Zivotnite nemaat Duh i za toa ne razbiraat od Dobro i loso.
A ti kako zakluci deka ne e od Telo Dusha i Duh.

Ednas si pisuvav so eden ateist i mi vika Dushata umira so covekot koga ke umre.
I podole posle 40 komentari mi vika pa ne postoi Dusha. hahahaha
Библијата велела дека бог бил љубов?! Е сега се кажа!
Немој да имаш други богови освен Мене! Не прави за себе идол ниту некаква слика на она што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата под земјата, немој да им се поклонуваш ниту да им служиш, бидејќи јас сум Господ Бог твој ревнител, кој за гревовите на татковците ги казнува децата до третото и четвртото колено, ако тие ме мразат!
ПЕТТА КНИГА МОЈСЕЕВА - ВТОРОЗАКОНИЕ
И ми рече Господ: "Ете јас почнав да ти го предавам Сион, (царот хешбонски, Амореецот) и земјата негова, почни да ја покоруваш земјата негова" И Сион (царот хешбонски), со целиот народ свој, излезе во бој кај Јахца, и ни го предаде Господ Бог наш (во рацете наши) и ние го разбивме него, синовите негови и целиот народ негов. Тогаш ги презедовме сите градови негови, ги ставивме под клетва и ги разоривме, а и сите мажи жени и деца ги убивме, никој неостана жив...
....застана Мојсеј на вратата од логорот и рече: "Кој е Господов нека дојде кај мене" и се собраа сите синови Левиеви. И тој им рече: Еве што вели господ бог на Израил: опашете го секој својот меч на бедрото свое, и појдете по логорот, па тргнете од врата на врата и обратно и секој нека го убие братот свој, ближниот свој и соседот свој.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Чекај сеа, животните немаат дух? според тоа не разбираат што е добро а што лошо... дај ми пример на едно ДОБРО и на едно ЛОШО, немам видено некое животно да убие друго поради забава, коешто го прават лугето... доколку во лугето има дух, тие не би правеле лошо.. Духот оди заедно со телото, а човекот го прави секое зло, убиства, бла бла бла зошто духот не го спречи телото од такви намери?
Животните се несвесни и се раководат по колективната свест.
Затоа за нив нема добро и лошо.
Кај човекот постои индивидуална свест па затоа знае за добро и лошо .
По која дефиниција ?
По дефиниција на срцето .

--- надополнето ---

Проблемот е што човек е во сон и од индивидуалната свест нема ни за леб.
 
Член од
16 ноември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
1 Јованово: 4:8 А кој не љуби, не Го познава Бога, зашто Бог е љубов.
4:16 И ние ја запознавме и верувавме во љубовта, која Бог ја има кон нас. Бог е љубов: и кој останува во љубовта, останува во Бога и Бог останува во него.

Uste mislis deka ne pisuva

--- надополнето ---

Abe prijatel Biblijata kazuva deka nie so nasi sili nemozeme nisto. Duhot nema da go spreci teloto zosto imame sloboden izbor.
A site sme so gresna priproda ne treskaj gluposti.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
1 Јованово: 4:8 А кој не љуби, не Го познава Бога, зашто Бог е љубов.
4:16 И ние ја запознавме и верувавме во љубовта, која Бог ја има кон нас. Бог е љубов: и кој останува во љубовта, останува во Бога и Бог останува во него.

Uste mislis deka ne pisuva
Абе хартија се трпи! Објасни ми како може некој што е љубов да наредува такви работи како што ти цитирав? За гревовите на татковците ги казнувам децата до третото и четвртото колено! Што се криви децата? Или за царот хешбонски! "Сите мажи, жени и деца ги убивме"! Љубов невидена нема што!
Библијата е полна со контрадикторности, суровости и безсмислици!
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Животните се несвесни и се раководат по колективната свест.
Затоа за нив нема добро и лошо.
Кај човекот постои индивидуална свест па затоа знае за добро и лошо .
По која дефиниција ?
По дефиниција на срцето .

--- надополнето ---

Проблемот е што човек е во сон и од индивидуалната свест нема ни за леб.
Зошто велиш по дефиниција на срцето, нели збориме за духот, она што не прави различни од животните... така рече попот...
 
Член од
16 ноември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
1
hahaha Trpi li ? Toa e poradi toa sto Bog e bezgresen i nema nikakva vrska so grevot. A i nie uste pred da se rodime se znae deka ke sme gresni...!!!
Bog isprati potop ama samo Noe se spasi zosto bese Praveden i imase najdeno milost pred Boga. No za da ne bide toa ISUS Poradi toa sto te saka i tebe i mene Dojde da umre za nas mislis malku ljubov e toa.
Kazi kaj da se najdeme da vidime ti kolku ljubov imas, Isus umre za neprijatelite, a jas sum siguren deka ti za prijatelite nema da dades eden boks da ti udrat a ne da te tepaat i da te zakovaat.
 
?

..........

Гостин
Не сме сите на нивоУУ :/ затоа се такви работите какви што се, треба уште многу...
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Зошто велиш по дефиниција на срцето, нели збориме за духот, она што не прави различни од животните... така рече попот...
Само срцето знае за добро и зло :)
Това не се учи у школо .

--- надополнето ---

Не сме сите на нивоУУ :/ затоа се такви работите какви што се, треба уште многу...
Ќе биде многу побрзо одколку што мислиш ;)
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
hahaha Trpi li ? Toa e poradi toa sto Bog e bezgresen i nema nikakva vrska so grevot. A i nie uste pred da se rodime se znae deka ke sme gresni...!!!
Bog isprati potop ama samo Noe se spasi zosto bese Praveden i imase najdeno milost pred Boga. No za da ne bide toa ISUS Poradi toa sto te saka i tebe i mene Dojde da umre za nas mislis malku ljubov e toa.
Kazi kaj da se najdeme da vidime ti kolku ljubov imas, Isus umre za neprijatelite, a jas sum siguren deka ti za prijatelite nema da dades eden boks da ti udrat a ne da te tepaat i da te zakovaat.
А Ное, кај ги истовари животните? оти не ми е јасно ако ги истоварил на едно место, како тие животински видови би патувале од континент на континент? Сигурно се телепортирале...

--- надополнето ---

Само срцето знае за добро и зло :)
Това не се учи у школо .

--- надополнето ---

Срцето е пумпа за крв... Ако дојде до случај моето срце да го заменат со вештачко... дали тоа значи дека јас нема да разликувам добро и зло?
 
?

..........

Гостин
Абе хартија се трпи! Објасни ми како може некој што е љубов да наредува такви работи како што ти цитирав? За гревовите на татковците ги казнувам децата до третото и четвртото колено! Што се криви децата? Или за царот хешбонски! "Сите мажи, жени и деца ги убивме"! Љубов невидена нема што!
Библијата е полна со контрадикторности, суровости и безсмислици!
Епа може бе брат:) ох е господ он може да каже дека белото е црно и обратно, бидејки тој е над се мадафака е!! нешто слично на Чак Норис :icon_lol:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
hahaha Trpi li ? Toa e poradi toa sto Bog e bezgresen i nema nikakva vrska so grevot. A i nie uste pred da se rodime se znae deka ke sme gresni...!!!
Bog isprati potop ama samo Noe se spasi zosto bese Praveden i imase najdeno milost pred Boga. No za da ne bide toa ISUS Poradi toa sto te saka i tebe i mene Dojde da umre za nas mislis malku ljubov e toa.
Kazi kaj da se najdeme da vidime ti kolku ljubov imas, Isus umre za neprijatelite, a jas sum siguren deka ti za prijatelite nema da dades eden boks da ti udrat a ne da te tepaat i da te zakovaat.
Ај објасни ми те молам по која логика некој може да биде грешен пред да се роди?! Како може луѓето да се раѓаат грешни?
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Срцето е пумпа за крв... Ако дојде до случај моето срце да го заменат со вештачко... дали тоа значи дека јас нема да разликувам добро и зло?
Прогуглај за феноменот на трансплантација на срце , па пиши :)
Има тука доста интересни ствари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom