До кога Велес ќе се срами со Аце Коцевски?

Член од
17 февруари 2009
Мислења
144
Поени од реакции
21
Kolku zabegani luge ima po voa partiive toa e cudo edno..
Devojcevo so ja otvorilo temava mozebi nema ni pravo glas a pluka li pluka.Aj nejze i da i prostam,mala e ne razbira, ama na tie sto vaka gi ucat decava ne mozam da im prostam,posto osakatuvaat uste edna generacija.
I posle ne ne bivalo,pa kako ke ne bide koga najvazni,najupotrebuvani i najbarani karakteristiki na partiskive aktivisti ( sekoja cest na isklucoci ) se sposobnostite za lizenje gaz na svoite lideri i kandidati i plukanje po drugite..
Tuku aj malku za temava..
Na najgolemiot del od dosegasnite izbori vo Makedonija sum go biral pomaloto od dvete zla.Najcesto izborot bil - "Zmija da te apne ili magare da ti go bapne" - nesto slicno kako sto ke bide na segasnive pretsedatelski izbori.
Lokalnite izbori vo Veles za mene ke bidat prvite izbori na koi stvarno ke imam izbor i mislam deka koj i da pobedi,Ace Kocevski ili Goran Petrov,dobro ke si ja vrsi rabotata.Steta sto ova e sepak samo slucajnost(da imame 2 dobri kandidata) a ne pravilo..

Onie koi vikaat deka Goran Petrov bil anonimus i deka ne znaat nisto za nego eve ja ke im kazam - dobar e covekot - koj ne veruva neka se rasprasa naokolu, Veles e voa ne e New York, i ke vidi deka ne lazam.
A onie so jadat g@mna za Ace Kocevski ili se slepi ili se decista pa ne znaat kakov bese Veles pred on da stane gradonacalnik.Pa on e edinstveniot gradonacalnik so sme go imale so si ja vrsel rabotata,a ako ste setale niz makedonijava vo poslednive 8 godini ke znaete deka e eden od najdobrite ako ne i najdobar gradonacalnik vo MK..
I dosta vise so toa komunjari, bugari i slicni gluposti - naucite nesto novo ,18 godini taa -pa taa,na sekoj normalen covek so ne ide po toa partiskite stabovi preku k@r mu e toa..
Епа братучед ја да ти кажам дека има и трет кандидат за кого ке гласам , што би рекол ти распрашај се по Велес па ке ти кажат занего а не е партиски обоен НИКОГАШ а тој е Томислав Крстиќ. Али за разлика од другите горе споменати А.К и Г.П не е толку експониран.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Епа братучед ја да ти кажам дека има и трет кандидат за кого ке гласам , што би рекол ти распрашај се по Велес па ке ти кажат занего а не е партиски обоен НИКОГАШ а тој е Томислав Крстиќ. Али за разлика од другите горе споменати А.К и Г.П не е толку експониран.
:icon_bigg Ako mislis deka vredi covekot,glasaj za nego,sega koga ke pocne kampanjava ke vidime koj e i sto ke ponudi - mozebi i mene ke me ubedi da glasam za nego...
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
3
Велес, како стар историски град кој што е град на најголемите великани, што се белег на најголемото богатство во делот на јазикот, културата идентитетот и ентитетот. Град на мостовите кои што се своевиден белег за велешкото поднебје како во минатото така и до ден денес. Еден од најсликовитите примери е Мало мовче,некогаш во дрвена градба со голем сјај а денес во железна градба но во темнина. Со таква помпезност се зборуваше за неговата повторна градба, со толку големо величење се зборуваше за неговата конструкција како и делот околу мало мовче. Замислата прекрасна, идејата величенствена, но реализацијата никаква така што мало мовче имаше и има многу проусти и недоследности.
Јас постојано се прашувам, како градоначалникот може постојано да се фали за мало мовче, кога знае дека по овие изминати години излегува на површина фактот дека градбата не направена исправно и мовчето има одредени конструкциски недоследности. Простете, можеби сум лаик во овој дел но барем градоначалникот е градежник , мислам а и тој ќе се согласи со мене ако не е пристрасен дека мовчето постојано се ниша, доколу стојат повеќе луѓе подолго време. Посебно тоа може да се забележи на големиот православен празник Водици кога повеќе од дваесет луѓе не дозвилуваат да застанат на мовчето. Не знам која е само причината за тоа, можеби тој тоа го знае најдобро? И покрај тоа, многу ретко, навечер е осветлено мовчето.Што не беше случај за периодот кога се промовираше Мало мовче. Во тој период немаше место каде што не беше осветлено, а сега нема ниту една ламба.Ужас!Просторот околу мало мовче е навистина застрашувачки во вечерните часови. Зарем градоначалникот не гледа ли дека постојано луѓе минат и навистина е потребно осветлување или пак тоа не е платено во сметките за вода? Сакам да знам. Отпадоци на сите страни, па и миризба од канализација,слуцчајни минувачи ги извршуваат своите физиолошки потреби,зелена површина се помалку има,но гледам денеска интензивно се работи на тоа па можеби и ке изникне трева до изборите.
 
Член од
10 февруари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
Очито е дека оваа Влада на чело со лидерот сакаат да бидат запаметени по нешто ... бидејки немаат резултат во реалната економија - тие удрија во инвестиции во културата ... во градење на цркви и т.н. ... во обемни архео истражувања ... не дека е тоа лошо, напротив тоа е одлично - но во услови на невработеност, сиромаштија и глад меѓу народот - греота е да се трошат народни пари за вакви и слични колосални “инвестиции“ во културата ...

А како што знам Вашиот Градоначалник Коцевски уште пред 7 години Ви направи споменици кое се вистинско обележје а Велес.
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
3
spomenicicte i site fontanicki se napraveni na desnata strana od gradot,na nasata leva strana nisto nema napraveno iako ako spored priroiteti pocneme da gi rangirame toa za nasata levata strana e mozebi 10 prioritet bidejki osnovnite infrastrukturni potfati ne se napraveni
SEPAK TREBA DA ZNAEME EDNA VAZNA RABOTA DEKA EDEN OD VAZNITE I BAZICNI BELEZI ZA POSTOEWETO NA EDNA DRZAVA E KULTURATA. Megutoa odredeni strukturi vo drzavava go ziveat sonot za poinakva Makedonija pa voopsto ne obrnuvaat vnimanie na kulturnite i drugite vrednosti na Makedonija i razvojot na nejzinata kultura od minatoto pa se do denes.
 
Член од
28 февруари 2008
Мислења
219
Поени од реакции
2
Ова е партискко задолжение или манипулација??
јас сепак би го нарекол неодговорност кон граѓаните и негрижа од страна на градоначалникот!
a sto ako sega nekoj ti gi pokaze ubavite strani na veles kakov ke bide togas tvojot partiski zacrtan stav i telaefon so kamera pa zemi slikaj i nesto ubavo a ne trcaj samo po ona sto ne cini.pa vo sekoj grad ima i ubavi i neubavi nesta ama partiski ogranisenite gledaat samo onamu kade sto im odgovara
 
А

Адриано

Гостин
a sto ako sega nekoj ti gi pokaze ubavite strani na veles kakov ke bide togas tvojot partiski zacrtan stav i telaefon so kamera pa zemi slikaj i nesto ubavo a ne trcaj samo po ona sto ne cini.pa vo sekoj grad ima i ubavi i neubavi nesta ama partiski ogranisenite gledaat samo onamu kade sto im odgovara
гледам дека не си бил досега преку мостот на река вардар така да не ни знаеш што се случува овде!
точно е дека секој град има убави и неубави места ама велес убави места има само во тунелот!


слоганот на велес пред аце коцевски!
Од Кал да си од којник да си!
после аце коцевски!
од кал да си од тунелот да си!
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
3
Znaci lugeto sto ziveat vo ubavite mesta vo Veles se gragani od prv red a graganite sto ziveat na levata strana na Veles se gragani od vtor red. Pa ako treba da izgleda Veles navistina ubav treba na celoto podracje a ne samo na densta strana. I nemozam da se slozam so faktot deka ako sakam mestoto kade sto ziveam da ima normalni uslovi za zivot da bide partiski stav. I sekako deka treba da ima sliki za da mozat site gragani na ovaa drzava da vidat deka sepak Ace Kocevski ne raboti kako sto treba vo veles, sekogas sum bila protiv takvoto selektiracko unapreduvawe na sredinata. Vsusnost treba sekoj den da pustame sliki od nasiot del pa navistina da vidite dali sme vo pravo. Kolku za primer, pominete navecer na malo movce i kazate mi dali barem eden den vo nedelata e osvetleno, jas od tamu pominuvam sekoja vecer, i nema nikakvi svetla a ako ne sum vo pravo dokazete mi so fakt.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
наградно прашање!!!!!

Јунакот во центарот на градот Велес јава:
а)КОЊ

б)КОБИЛА
Епа ако има маж нека ми одговори оти јас :toe:!!!!
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Znaci lugeto sto ziveat vo ubavite mesta vo Veles se gragani od prv red a graganite sto ziveat na levata strana na Veles se gragani od vtor red. Pa ako treba da izgleda Veles navistina ubav treba na celoto podracje a ne samo na densta strana. I nemozam da se slozam so faktot deka ako sakam mestoto kade sto ziveam da ima normalni uslovi za zivot da bide partiski stav. I sekako deka treba da ima sliki za da mozat site gragani na ovaa drzava da vidat deka sepak Ace Kocevski ne raboti kako sto treba vo veles, sekogas sum bila protiv takvoto selektiracko unapreduvawe na sredinata. Vsusnost treba sekoj den da pustame sliki od nasiot del pa navistina da vidite dali sme vo pravo. Kolku za primer, pominete navecer na malo movce i kazate mi dali barem eden den vo nedelata e osvetleno, jas od tamu pominuvam sekoja vecer, i nema nikakvi svetla a ako ne sum vo pravo dokazete mi so fakt.
Abe od kaj ispadna voa leva i desna strana?Koj go isfrli voa?I kao zaklucija koja e leva,koja e desna strana?


P.S. partiskiot stav vo tvojte postovi se gleda od avion
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Титаник а што мислиш ти како го распоредуваат буџетот на велес? Последнава година на "левата"(прцорек)страна се предвидени да се потрошат 35% од буџетот. и како да нема поделби кога делбата се извршува најпрво во општина?
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Титаник а што мислиш ти како го распоредуваат буџетот на велес? Последнава година на "левата"(прцорек)страна се предвидени да се потрошат 35% од буџетот. и како да нема поделби кога делбата се извршува најпрво во општина?
Ne te razbrav bas sto sakas da kazes so tie 35%..Mislis deka se malku?
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Сакав да ти кажам дека од таку почнува поделбата на лева и десна! како сакаш да ме разбереш кога не дочитуваш
 
R

RAYTHEON23

Гостин
smetam deka veles po raspadot na jugoslavija(koj patem bese ko kula od karti) od giganti kako sto e porcelanka i drugi dobi nov gigant za spas od neraboticata a formulata glasese BGpasos+bilo koi dva zbora germanski(a i ne mora se krati ovaj del)=frankfurt cunki tamu med i mleko tece a gradonacalnikot storil sto moze....pa on ne moze da ja restartira topinica ili drugi fabriki(nema ingerencii) a i ne mozam da im se iznacudam na ekolozive koi ne razbiraat im kazaa topilnica i da ne raboti ke ostane slicna koncentracija na olovo i kadium narednive 30 godini ili prakticno SEEDNO gi razbiram i tie sto se zalat i go znam veles dovolno dobro-i gresna e tezata za spomenicite oti ke vidite deka site opstini pocnaa so gradenje spomenici NE SAMO VELES poentata mi e gradonacalnikot NE MOZE poveke a i naredniot nema da moze imeno od koja industrija veles ke go polni budjetot(lokalniot)pak ke moraat site opstini NE SAMO VELES da kukaat pred skopje(koj vo bujetot polni recisi 80%)da pusti pari bilo za administracija i X-pricini jasno e deka i gradonacalnikot e svesen za problemite ama nasila ubaina ne biduva jasno mi e deka platata e na mizerni 6000 den ama toa e toa a i veles ima mozebi i najmnogu taksisti sporedeno so drugite gradovi(na iljada pa i 10 iljadi ziteli) ima maala vo koi sekoj komisija e taksist ama toa e bre SOVRSENA konkurencija poniska cena RAJATA ima korist od toa neli:smir:
 
Член од
16 февруари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
3
pa ne znam kolku samo neobrazovani luge ima i neznam so koi fakti go brani svojot fakt. Sepak mozam da vlezam vo duel samo so onoj koj sto e ramen na moite diskusii, odosno fakti. Jas ziveam kaj potokot kaj movceto AJDE DA NE BIDE LEVATA STRANA i da kazam iskreno, navistina nema nisto napraveno vo ovie 9 godini. Dali titanik barem edna otisol na javnite raspravi vo opstina koga se diskutira za budetot? dali vsusnost e zapoznat kako se rapsedeluvaat parite vo bucetot? Bas sakam da mi kaze koj proekt e napraven eve bas kaj mene sakam da znam mozebi ne gledam uvbavo kako sto gledaat sdsm? Partiski stav e na sdsm da kazuvaat deka nivnoto vladeenje e najdobro. Pa vie vasite partiski stavovi si gi pobivate. Vikate zosto da se gradi na nasata strana koga imalo cigani, a tokmu vie partiskite poslusnici na sdsm trcate po glasovite nivni i gi vrabotuvate vo derven? Ako ne e taka demantiraj me sepak titanik te rusam vo fakti veruvaj mi ni malku ne mozes so mene prosti mojata matrica taka razmisluva
 

Kajgana Shop

На врв Bottom