До и Од модераторот на подфорум Религија

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.643
Поени од реакции
11.678
Одговори што те прашав.
Ниеден правилник не вика што мислам јас или ти.И нема можеби те навреди ,а можеби не.

Одговори.
Дали имаш правилник за работа како модератор на форумов?
Имам како немам. По него работам. Затоа не можам на сите да погодам освен во екстремни случаи кога нештата се очигледни. :)
Правиш анализа со правилникот и согледуваш што е што и како да реагираш.
Може да се погреши затоа ако толку те погодило неправилно разрешена пријава, пишуваш порака до мене, ќе оправеме.
Ете по трет пат пак пишувам: пријави го видеото како навреда и ќе го решеме.

Не знам што сакаш од мене повеќе. Да го избришам без пријава?
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.498
Поени од реакции
1.066
Имам како немам. По него работам. Затоа не можам на сите да погодам освен во екстремни случаи кога нештата се очигледни. :)
Правиш анализа со правилникот и согледуваш што е што и како да реагираш.
Може да се погреши затоа ако толку те погодило неправилно разрешена пријава, пишуваш порака до мене, ќе оправеме.
Ете по трет пат пак пишувам: пријави го видеото како навреда и ќе го решеме.

Не знам што сакаш од мене повеќе. Да го избришам без пријава?
Ако имаш правилник работи според него, а не според тоа што си мислел.
На секому може превид, пропуст да му се случи, но постот беше пријавен како оффтопик и е оффтопик според форумските правила, но ако ја користиш улогата на модератор за да бидеш осветољубив , тоа не е во ред.

Ако со некој член имаш различни ставови тие разлики не треба да влијаат на модерирање форум.
Мислам дека сум јасен!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.643
Поени од реакции
11.678
Напишав работам по правилник и не може да се погоди на сите. Затоа е темава, да се разјаснуваме и поправаме.
И сите само негативни коментари давате, никој да пофали... ако не сум христијанин не значи дека јадам живи луѓе и дека постојано грешам.
Какви сте, никаков елан не давате. :coffee: Освен @Dumbledore што има напишано нешто позитивно, а и тоа беше на друго место мислам, не тука :)

Јасен си ти како солза одамна. :)

П.С. Извичникот ептен даде сила на тоа што ти мислиш.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.498
Поени од реакции
1.066
Напишав работам по правилник и не може да се погоди на сите. Затоа е темава, да се разјаснуваме и поправаме.
И сите само негативни коментари давате, никој да пофали... ако не сум христијанин не значи дека јадам живи луѓе и дека постојано грешам.
Какви сте, никаков елан не давате.

Јасен си ти како солза одамна. :)

П.С. Извичникот ептен даде сила на тоа што ти мислиш.
Имаш пријава за постот, очекувам да си ја исправиш грешката.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.643
Поени од реакции
11.678
Имаш пријава за постот, очекувам да си ја исправиш грешката.
И пак пријавено офтопик :D
Непоправлив... ок знаеме дека е заради навреда, а и за да не ме заморуваш со муабети тука оди на бришење :)
Кој ќе те чита тука со извичници, со „Одговори ми!“ муабети...

П.С. Средена пријава!
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.498
Поени од реакции
1.066
И пак пријавено офтопик :D
Непоправлив... ок знаеме дека е заради навреда, а и за да не ме заморуваш со муабети тука оди на бришење :)
Кој ќе те чита тука со извичници, со „Одговори ми!“ муабети...
И пак "знаеме" , води се по правилникот ,а не по умот.;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.643
Поени од реакции
11.678
И пак "знаеме" , води се по правилникот ,а не по умот.;)
По правилник е. Следен пат кога некој ќе те навреди ќе праќаш Навреда. Инаку ќе го препратам на друг модератор. :)
Па таму се расправај ако и тие одбијат.

Има лек за се на форумов. :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.498
Поени од реакции
1.066
По правилник е. Следен пат кога некој ќе те навреди ќе праќаш Навреда. Инаку ќе го препратам на друг модератор. :)
Па таму се расправај ако и тие одбијат.

Има лек за се на форумов. :)
А ти отвори 4 очи со "исклучен" ум и правилник како закон да модерираш.
Ти посакувам многу успех.:)
 
J

joli1

Гостин
Напишав веќе зошто ти беше избришан дел од текстот.

Ти напиша дека атеизмот води кон нихилизам. Тоа е твое видување и води кон философирање за атеизмот и што носи што не на тема за верата и искушенијата и откажување.
Ти реков најди тема за атеизам Vs религија (ги има премногу) и таму давај твои согледувања за атеизмот колку сакаш.
Било која тема стара и 10 години ако ти падне во очи и сакаш да напишеш нешто може да напишеш... не е тоа ограничување бидејќи е стара не смее да се пишува.
Да отвараме исти теми бидејќи стари биле другите :)
Точно, тоа го напишав. Напишав за моето искуство со атеизмот, како и тоа што го имам увидено како кај себе, така и кај мои другари и познаници кои се атеисти.

Темата го носи насловот ,,откажување од вера", а што е атеизмот ако не е свесно откажување од вера, религија?

Тоа не го ни знаев, мнозинство форуми каде што сум престојувал банираат и казнуваат за bump-ање ептен стари теми.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.643
Поени од реакции
11.678
Тоа не го ни знаев, мнозинство форуми каде што сум престојувал банираат и казнуваат за bump-ање ептен стари теми.
Тука не се случило до сега.
Нормално ако се има добра идеја за темата.... има мала сива зона кога би цитирал некој (што не знаеш дали е активен или не на форумов) за да се надоврзеш или спротивставиш на неговите согледувања на темата...
Но и тоа може да е позитивно, да се активира темата, размислите и знаењето се менуваат со годините нели :)
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Ако мислењето не е навреди, па да ги тргаш со едит, боље премести го у соодветна тема, него да го сакатиш и да го едитираш. Со такво едитирање ја уништуваш мислата на тој што пишувал, многу пострашно отколку да го преместиш постот у соодветна тема ако више ептен сите идат офтопик. Еден-два поста со некој став за атеизмот, и да не е стриктно на темата, лошо е да се трга, дискусиите стануваат ригидни, нема слобода на изразување.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.643
Поени од реакции
11.678
Ако мислењето не е навреди, па да ги тргаш со едит, боље премести го у соодветна тема, него да го сакатиш и да го едитираш. Со такво едитирање ја уништуваш мислата на тој што пишувал, многу пострашно отколку да го преместиш постот у соодветна тема ако више ептен сите идат офтопик. Еден-два поста со некој став за атеизмот, и да не е стриктно на темата, лошо е да се трга, дискусиите стануваат ригидни, нема слобода на изразување.
На тоа ми текна низ дискусијава што се разви тука... ќе си го ставам како потсетник :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.643
Поени од реакции
11.678
@pozdrav eden topol - ако може држи се до темите!
Да не казнувам непријавено... тука сме за дискутирање, да споделеме што не интересира, да кажеме што мислеме, да се контрираме со ставови за нештата, ако можеме и тоа е тоа... :)

Ќе треба да преминеме на зен... се ќе си дојде на место, само треба на оној што напнува да му снема енергија, интерес или да умре... а будизмот бара работа и нерасфрлање со енергија туку така, од забава...

П.С. Коментирање за нешта кои не се поврзани со ниту една тема, не е добро.
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Немаш многу што да кажеш на темиве поврзани со религиите и духовниот/внатрешен пат на човекот нели?
Не само за темава будизам, општо немаш нели?
Неточно. Намерно одбегнувам да дискутирам во подфорумот религија. Според мене религијата е осетлива тема за некои луѓе и не сакам ненамерно да навредам некој.:)
Тебе ти се виде интересно, мислам дека и со доза на сарказам го сподели линкот до видеото, бидејќи нели, да се насмееме...
Да, сарказам беше.
По тоа кон што е насочена радозналост, по тоа ценам дека имаш детска радозналост...
Што не е лошо нешто, ако не ти остане засекогаш закачено за тебе. Тоа ти си знаеш.
Изнатреска глупости. Ти мене освен од форумов нит ме познаваш нит знаеш јас каков сум. Ја мешаш мојата интернет персона со реалити персона (Од каде знаеш кој сум и каков сум надвор од форумот?). :)

Терај си модераторството и не се замарај со моите смајлиња.:)

П.С. Премести го мислењево во посоодветна тема ако мислиш дека треба.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.643
Поени од реакции
11.678
Целта е да се заборави тоа „осетливост“ во врска со религиите, бидејќи тоа создава фанатици кои во иднина нема да прават ништо добро исто како и во минатото! Осетливо било и ќе се молчи... тоа треба да те натера да истражуваш и знаеш повеќе...
Затоа треба да се дискутира, но да се знае за нештата, да се чита и она што не ни се допаѓа - а тоа, ретко го прави некој.
Целта не е некој да стане христијанин, муслиман или не знам што... или да мериме фалуси чии богови подобро маваат громови!!!

Знам дека е сарказам и освен сарказам друго не нудиш.
Тоа мислиш дека е во ред во однос на религиите? Тоа не е осетливо? Не е навредливо со сарказам да зборуваш за нечија религија и верување?


Подобро е сарказам отколку реално да кажеш што и како мислиш и зошто за нештата поврзани со било кое учење?

Ете ова ти се детски муабети. :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom