Домашно виски?

Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Здраво мој мили кајгаџии можете ли да ми помогнете. Сакам да правам домашно виски гледам нешто на youtube но не е тоа тоа значи ако има некој правено ке го замолам детално да ми објасни како да направам и јас домашно виски.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ако мислиш дека ќе добиеш некој вкус на балантајн или слични не се надевај. Ако купуваш од странство квасец и останати намирници, подобро отиди си у веро-тинекс и купи си од рафт 1Л виски, исто ќе те кошта а домашното ќе биде со ужасен квалитет и вкус.
Зимоска си играв со правење алкохоли и направив поголема количина некаде околу 40 литри 18% алкохол од шеќер. Сега сезоната за ферментирање не е затоа што треба да ферментира на максимум 23 степени а ако качи температурата ќе прави многу лош вкус налик на ацетон.
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
не се замарај многу многу , поубо купи си :icon_lol:
Домашно(македонско) виски = Ракија :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Учи,дете учи и само учи. И заврши за доктор специјалист или професор универзитетски.А домашно виски само ќе ти иде.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Учи,дете учи и само учи. И заврши за доктор специјалист или професор универзитетски.А домашно виски само ќе ти иде.
И тоа годишно по 10-тина, ако не и повеќе :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Здраво мој мили кајгаџии можете ли да ми помогнете. Сакам да правам домашно виски гледам нешто на youtube но не е тоа тоа значи ако има некој правено ке го замолам детално да ми објасни како да направам и јас домашно виски.
Ова не се објаснува накратко.
На ниеден форум никој нема да ти одржи бесплатен курс за ваква работа, најмалку тука. Иди на специјализирани форуми и читај, учи.
Да не те обесхрабрувам, ама многу тешко за состојки да се снајдеш... посебно за слад. Не дека е невозножно, туку нели треба да е и исплатливо.

Инаку имаме еден форумџија што прави пиво и виски, ама ќе оставам сам да се јави ако сака... (а нешто е и неактивен). Пивото му го иам пробано, вискито уште не. ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.199
Ова не се објаснува накратко.
На ниеден форум никој нема да ти одржи бесплатен курс за ваква работа, најмалку тука. Иди на специјализирани форуми и читај, учи.
Да не те обесхрабрувам, ама многу тешко за состојки да се снајдеш... посебно за слад. Не дека е невозножно, туку нели треба да е и исплатливо.

Инаку имаме еден форумџија што прави пиво и виски, ама ќе оставам сам да се јави ако сака... (а нешто е и неактивен). Пивото му го иам пробано, вискито уште не. ;)
Малце е баниран на неопределено:(
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Најефтина варијанта е квасец 400 ден за 500 литри, храна за квасец 200 ден за 300 литри и шеќер, со дестилација ќе добиеш ефтина водка. Нешто слично како во бугарија кога продаваа литро за 3 лева.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Здраво мој мили кајгаџии можете ли да ми помогнете. Сакам да правам домашно виски гледам нешто на youtube но не е тоа тоа значи ако има некој правено ке го замолам детално да ми објасни како да направам и јас домашно виски.
Земи литро ракија 55 степени стави 40 цели зрна кафе во шишето и превртувај го секој трети ден два месеци, ете ти виски.
 
Член од
21 мај 2014
Мислења
61
Поени од реакции
55
Да точно со ферментација на шекер, и потоа дестилација ке добиеш алкохолен пијалок, познат како брзосмртка :)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Најефтина варијанта е квасец 400 ден за 500 литри, храна за квасец 200 ден за 300 литри и шеќер, со дестилација ќе добиеш ефтина водка. Нешто слично како во бугарија кога продаваа литро за 3 лева.
Пак трескаш глупости ?
Зашо бе, шо туку се бламираш ?
Здраво мој мили кајгаџии можете ли да ми помогнете. Сакам да правам домашно виски гледам нешто на youtube но не е тоа тоа значи ако има некој правено ке го замолам детално да ми објасни како да направам и јас домашно виски.
По форуми моеш да добиеш вакви совети како од дотичниов, слушнал не дослушнал прочитал неразбрал и воала експерт.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Најефтина варијанта е квасец 400 ден за 500 литри, храна за квасец 200 ден за 300 литри и шеќер, со дестилација ќе добиеш ефтина водка. Нешто слично како во бугарија кога продаваа литро за 3 лева.
Муншајн? Јас па мислев за виски зборува... :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Пак трескаш глупости ?
Зашо бе, шо туку се бламираш ?

По форуми моеш да добиеш вакви совети како од дотичниов, слушнал не дослушнал прочитал неразбрал и воала експерт.
Јее конечно се јави иако под друго име сепак се знаеме многу добро зошто си многу познат. ;)[DOUBLEPOST=1403208876][/DOUBLEPOST]
Муншајн? Јас па мислев за виски зборува... :)
После се додаваат додатоци за виски или се чува во буре неколку години...
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
После се додаваат додатоци за виски или се чува во буре неколку години...
Пак ќе биде муншајн. :)
Се знае виски што е, дестилат од ферментиран слад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom