Долар/денар

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332


Од ова што го гледам, трендот од 2008-ма наваму е задржан.. lower highs & lower lows според ова ништо чудно во 2019 или 2020 да се изедначат со еврото

:vozbud::aplauz::цицки::ljubove::oeoeoe::ojeaa::roker::uzi::sekcza::shok2:
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574


Од ова што го гледам, трендот од 2008-ма наваму е задржан.. lower highs & lower lows според ова ништо чудно во 2019 или 2020 да се изедначат со еврото

:vozbud::aplauz::цицки::ljubove::oeoeoe::ojeaa::roker::uzi::sekcza::shok2:
Добро да но 2015-2017 можно да е прелом за нов тренд рано е од сега да се каже за сигурно, но тука негде ќе биде курсот (по неше во ден од 52-57 ден за долар)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Добро да но 2015-2017 можно да е прелом за нов тренд рано е од сега да се каже за сигурно, но тука негде ќе биде курсот (по неше во ден од 52-57 ден за долар)
Ако пробие 1.20 и нешто (еднаш ете не успеало) може па да тестира 1.40, затоа и @krste777 од претходната страна, прочитал некаде дека може до 40 ден. да тера.

Но да се надеваме дека нема (бар тие што ни одговара јак долар :kezec:)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ако пробие 1.20 и нешто (еднаш ете не успеало) може па да тестира 1.40, затоа и @krste777 од претходната страна, прочитал некаде дека може до 40 ден. да тера.

Но да се надеваме дека нема (бар тие што ни одговара јак долар :kezec:)
Мене лично ми е омилен доларот во мирни времиња, во немирни швајцарски франк
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ако пробие 1.20 и нешто (еднаш ете не успеало) може па да тестира 1.40, затоа и @krste777 од претходната страна, прочитал некаде дека може до 40 ден. да тера.

Но да се надеваме дека нема (бар тие што ни одговара јак долар :kezec:)
По логиката на каматни стапки, инфлација и БДП раст се е во прилог на јак долар освен може нафтата и златото не му се. Искрено не го гледам многу мислам на МСЕ има подобри прилики да закочи берзава или да стегне рецесија или беар маркет би се префлил на валути. Генерално несакам валути, горе доле се немаат трендови на долг рок. Но очекувам голем раст на УСД дали сега дали за некоја година...од март 2015 немало пари во УСД...редно е.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
По логиката на каматни стапки, инфлација и БДП раст се е во прилог на јак долар освен може нафтата и златото не му се. Искрено не го гледам многу мислам на МСЕ има подобри прилики да закочи берзава или да стегне рецесија или беар маркет би се префлил на валути. Генерално несакам валути, горе доле се немаат трендови на долг рок. Но очекувам голем раст на УСД дали сега дали за некоја година...од март 2015 немало пари во УСД...редно е.
Па пиши на групата на МСЕ каде што би инвестирал, одамна те нема таму :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Мене лично ми е омилен доларот во мирни времиња, во немирни швајцарски франк
Јас си играм со BTC и BCH, претурам од едно во друго. Се трудам во BTC со трејдање да зголемувам.
А кога ќе дојде време за продавање во кеш, убаво ќе биде сумата во долари да биде уствари = со евра :cool:

Инаку во крипто BTC/BCH циклусите што во евро/долар траат со години и децении, се менуваат за 3-4 месеци :icon_mrgr:
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Јас си играм со BTC и BCH, претурам од едно во друго. Се трудам во BTC со трејдање да зголемувам.
А кога ќе дојде време за продавање во кеш, убаво ќе биде сумата во долари да биде уствари = со евра :cool:

Инаку во крипто BTC/BCH циклусите што во евро/долар траат со години и децении, се менуваат за 3-4 месеци :icon_mrgr:
Можеш да купиш бурек со крипто? Кога ќе може тогаш ќе го рачунам сериозно, сега засега не :)
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Можеш да купиш бурек со крипто? Кога ќе може тогаш ќе го рачунам сериозно, сега засега не :)
Овде или на Запад ? На Запад ќе се најде некој од Балкан што прима крипто и што продава бурек :D
А овде кочеше Богов, да видиме новава што ќе каже :icon_mrgr:
Ама можам во секое време да ги шитнам за денари и со денарите бурек. :cool:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Овде или на Запад ? На Запад ќе се најде некој од Балкан што прима крипто и што продава бурек :D
А овде кочеше Богов, да видиме новава што ќе каже :icon_mrgr:
Ама можам во секое време да ги шитнам за денари и со денарите бурек. :cool:
јјас мислам и новава ќе сака тврд (денар ), само се пореметува ситуацијата што сега ЕУ ќе купува нафта од Иран со евра, не со долари, па можеби е подбро да се врати старото решение за кошница од 6 или повеќе валути...
 
Член од
20 мај 2018
Мислења
8
Поени од реакции
1
Продажба на биткоин и останати криптовалути.Заинтересирани?
 
Член од
30 април 2013
Мислења
267
Поени од реакции
79
Па добро е некој да почне локално,со размена,да не се користат странските ексчанџери.Знам еден куп луѓе кои имаат биткоини,и,не знаат што со нив.Доколку има некоја менувачница,би било интересно,и не само за криптовалути,нешто слично како странските.Мислам дека само пејпал и пајонер отпагаат,со нивното противење за сите крипто валути,а останатите ,би можеле.Баш прегледав на coinatmradar.com,и испага дека едно ебано Косово има повеќе менувачници од нас.Срамота.
 
Член од
20 мај 2018
Мислења
8
Поени од реакции
1
Па добро е некој да почне локално,со размена,да не се користат странските ексчанџери.Знам еден куп луѓе кои имаат биткоини,и,не знаат што со нив.Доколку има некоја менувачница,би било интересно,и не само за криптовалути,нешто слично како странските.Мислам дека само пејпал и пајонер отпагаат,со нивното противење за сите крипто валути,а останатите ,би можеле.Баш прегледав на coinatmradar.com,и испага дека едно ебано Косово има повеќе менувачници од нас.Срамота.
Во секое време продажба и откуп по најповолни цени
 
B

Bafra

Гостин
Абе од толку теми за криптовалути, тука најдовте ,ај прешалтајте кај што треба. :D

1.165 доларос, пројде ли 1.550 мењајте се што имате во долари. :cool:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

Kajgana Shop

На врв Bottom