Долар/денар

Член од
11 јануари 2009
Мислења
26
Поени од реакции
43
Me interesira vase mislenje ako nekoj e zapoznaen okolu ova kako ce se dvizi dolarot ovije meseci.Nekoji ljudje zboruvaat deka ce se izednaci so evro,nekoi pa zboruvaat deka i ce bidne pojako od evro,znaci samo nagadjanje.Ako ima nekoj neka objasni.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
132
Поени од реакции
12
Ако темава е пандан на темата evro/denar тогаш само едно појасунвање:

Денарот е цврсто врзан за еврото, не за доларот. Што тоа значи?
Значи дека курсот на доларот за купување и продавање во Македонија се определува од курсот на еврото и соодветниот сооднос на еврото и доларот на светските берзи т.е. ако курсот на еврото е 61,4 денари и на светска берза односот евро/долар е 1,36 тогаш курсот на доларот е 45,15 денари, помалку или повеќе.

Значи за да дојде до изедначување на доларот и еврото во денари, ако 1 евро е 61,4 денари тогаш и 1 долар да биде 61,4 денари, тогаш на светска берза ќе треба односот евро-долар да биде околу 1.

Соодветно на напишаново тема долар/денар е непотребна, доколку сакаме да говориме за односот евро-долар ајде да направиме таква тема, да не одиме за Куманово преку Тетово.
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
26
Поени од реакции
43
Dobro vo pravu si moja greska,prasanjeto mi se odnesuvase dolar-evro.No bidejci racuname vo denari taka i ja otvoriv temava.Ako mozes za ovaa objasnenie da dades.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Што се дешава ќе иде под 50 или ќе се врати пак назад како преку зимата ?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Не сум некој експерт, меѓутоа од она што го знам, како идат зимските месеци, Американците трошат повеќе и за католички божиќ достигнува некој максимум, а од април мај почнува да паѓа. Некој поискусен нека ме поправи
 
B

Bafra

Гостин
Pravecot vo koj se dvizi 1Euro = 1.20 $
Ako do kraj na godinata ne go nadmine ovoj prag ke se vrati dolarot.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Гледајќи историски трендови дали сега е најдобор да се купат долари или уште би паќал доларот во однос на еврото ? Некои прогнози викаат дека би можело да иде и до ниво 1.3 ама па и лани ова време прогнозираа паритет со еврото во 2017 па тоа не се случи.
 
B

Bafra

Гостин
Гледајќи историски трендови дали сега е најдобор да се купат долари или уште би паќал доларот во однос на еврото ? Некои прогнози викаат дека би можело да иде и до ниво 1.3 ама па и лани ова време прогнозираа паритет со еврото во 2017 па тоа не се случи.
Почекај уште малку, а доларот стигна и до 1.03

А possible change in trend appears due come March in US Dollar v Euro Adjusted Spot so be focused. The projected resistance for this week stands at 1.22 and we need to close above this level on a weekly basis to maintain any upward momentum.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Почекај уште малку, а доларот стигна и до 1.03

А possible change in trend appears due come March in US Dollar v Euro Adjusted Spot so be focused. The projected resistance for this week stands at 1.22 and we need to close above this level on a weekly basis to maintain any upward momentum.
Знам дека стигна до 0,97 Eur ама паритетот во 2017 не се случи дури отиде и во обратна насока. Повеќе ризици гледам за доларот отколку за еврото. Пример Европската Банка сеуште држи камтна стапка 0, а се очекува во броз време да ја зголемат, трговијата со нафта полека не се сведува само на долари. Ризик по еврото повеќе има од политчки случувања низ членките на еврозонта. Како и да е ни прејако евро не би било во полза на ЕУ.
 
B

Bafra

Гостин
Знам дека стигна до 0,97 Eur ама паритетот во 2017 не се случи дури отиде и во обратна насока. Повеќе ризици гледам за доларот отколку за еврото. Пример Европската Банка сеуште држи камтна стапка 0, а се очекува во броз време да ја зголемат, трговијата со нафта полека не се сведува само на долари. Ризик по еврото повеќе има од политчки случувања низ членките на еврозонта. Како и да е ни прејако евро не би било во полза на ЕУ.
Па разни проекции секогаш имало.
Затоа ова што ти го цитирав од еден блог е АКО, значи ако надмине таа граница за тој период натака ќе се движи, а ако не тука ќе си се клацка.

Затоа не се брзај со купување на долар ако ти е за краткорочно.
Трговијата со нафта не е толку битна кога се работи за доверба. Големите пари кога има криза бараат сигурност, а САД во нареден период ќе се најсигурни.


Ако не ви е проблем во ПП пратете ми ваши емаил адреси за да ви предложам кој блог да го пратите. Јас ќе добијам 10реферали за тоа а вие нема да имате никаква штета, ниту спам пораки ќе добивате.

Доколку ви се допаѓаат информациите на тој блог може после да се договориме да делиме трошоци за претплата на подетални информации.
 
Последно уредено од модератор:

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Jas cuvam opredelena sum vo dolari.. cekav da se kaci dolarot ama sosema sprotivno se slucuva :) Dali mislete deka uste ke paga da gi smenam sega ili da pocekam? I odprilika kolku vreme bi cekala? Prognoza od nekoj sto e vo tek? Fala :)
 
B

Bafra

Гостин
Jas cuvam opredelena sum vo dolari.. cekav da se kaci dolarot ama sosema sprotivno se slucuva :) Dali mislete deka uste ke paga da gi smenam sega ili da pocekam? I odprilika kolku vreme bi cekala? Prognoza od nekoj sto e vo tek? Fala :)
Трендот е дека нема да расте доларот. Или ќе паѓа уште, или на оваа граница ќе се држи, ама дека ќе расте тешко.
Доколку ти требаат парите за наредни 3-4 недели, продај си сега. А ако си штедиш и не ти требаат или за инвестирање, тогаш живеј.

За некоја поголема промена, чекајте во Март 2018, ама во кој правец ќе видиме :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom