Доктор по грешка и го зашил ректумот со вагината

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
На тој начин фецесот излегува од ректумот преку отворот, и патува низ уретрата.Најчесто фистулата се јавува како компликација по интервенции на дебелото црево.
Ни сам не си свесен каква глупост напиша.
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Во ред ректо-вагинална. За студент од прва година се простува
Oва зборче фистула ич не ми беше познато, а и зборот уретра не ми е нешто којзнае колку познат :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
знам друго, опериран од воспаление на дебело црево па времено му направиле бајпас и вршеше нужда во врекичка која ја носеше околу појасот. А за овакво премостување првпат слушам но има сигурно тука некој стручно што ќе објасни. Како и да е имаше во медиумите, докторот не бил од тука, ова е сложен захват. А тоа шпо дежурните папагалско опозициони портали веднаш тристо глупости напишаа е друга работа...
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
147
Поени од реакции
197
Сега сигурно ќе мислите дека ја тупам, но вистината ја кажувам...
2009 година дедо ми неможел да оди по голема нужда долго време и отишле на лекар. Откако го снимале во Скопје увиделе дека се работи за израсток на дебелото газно црево, тоа било почеток на некоја циста, резнале брис и тоа со нечисти инструменти,односно со кои веќе кај некој друг пациент нешто сечнале. Тоа било операција за 15 минути со која ќе се отстрани тој израсток и потоа со редовна диета немало проблем да има. Арно ама, со внесувањето на тие нечисти инструменти ви пренеле Гасна Гангрена. Два дена подоцна му поплавела сета десна рака, докторите во Струмица рекле дека се работи за тромбоза, и сакале дури раката да му ја сечат. Не приметиле дека се работи за медицинска грешка и дека има гасна гангрена, која ако на време ја откриеле ќе се излечела со обична пеницилин инекција. И така касно сфатиле, и за 9 дена дедо ми почина. Така да Медицината во Македонија ништо не ме чуди веќе.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
знам друго, опериран од воспаление на дебело црево па времено му направиле бајпас и вршеше нужда во врекичка која ја носеше околу појасот. А за овакво премостување првпат слушам но има сигурно тука некој стручно што ќе објасни. Како и да е имаше во медиумите, докторот не бил од тука, ова е сложен захват. А тоа шпо дежурните папагалско опозициони портали веднаш тристо глупости напишаа е друга работа...
Тоа се прае обично коа се појавува рак на дебело црево, и е малиген (шо значи дека пушта метастази и може да умре човеко) и се остранува дел од дебелото црево кај што е ракот. На стомакот се прави отвор - стома (устенце), на кој се прикачува вреќичка.
Ич не е пријатно, пошо се слушаат и гасовите, и кога се полни вреќичката, ама сепак животот е поважен.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
Сега сигурно ќе мислите дека ја тупам, но вистината ја кажувам...
2009 година дедо ми неможел да оди по голема нужда долго време и отишле на лекар. Откако го снимале во Скопје увиделе дека се работи за израсток на дебелото газно црево, тоа било почеток на некоја циста, резнале брис и тоа со нечисти инструменти,односно со кои веќе кај некој друг пациент нешто сечнале. Тоа било операција за 15 минути со која ќе се отстрани тој израсток и потоа со редовна диета немало проблем да има. Арно ама, со внесувањето на тие нечисти инструменти ви пренеле Гасна Гангрена. Два дена подоцна му поплавела сета десна рака, докторите во Струмица рекле дека се работи за тромбоза, и сакале дури раката да му ја сечат. Не приметиле дека се работи за медицинска грешка и дека има гасна гангрена, која ако на време ја откриеле ќе се излечела со обична пеницилин инекција. И така касно сфатиле, и за 9 дена дедо ми почина. Така да Медицината во Македонија ништо не ме чуди веќе.
Не треси глупости, твојот дедо починал од сепсис, компликација која може да се случи насекаде во светот. После хируршката интервенција твојот дедо 102,5% сигурно примал антибиотици.
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
147
Поени од реакции
197
Не треси глупости, твојот дедо починал од сепсис, компликација која може да се случи насекаде во светот. После хируршката интервенција твојот дедо 102,5% сигурно примал антибиотици.
Не трескам глупости, татко ми беше цело време со него и ја знаеше ситуацијата, пред интервенцијата со инструментите му рекле да применува диета за да се прочисти цревото , но после тоа антибиотиците кои ги примал биле погрешни,бидејки предвиделе тромб.
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Темава е толку позната што дури и средношколци во автобус си збореа за неа:)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Темава е толку позната што дури и средношколци во автобус си збореа за неа:)
Гарант го спомнале мојот генијален пост, кој сеа приметив дека ми го избришале...
Управа педери ! :D
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
Не трескам глупости, татко ми беше цело време со него и ја знаеше ситуацијата, пред интервенцијата со инструментите му рекле да применува диета за да се прочисти цревото , но после тоа антибиотиците кои ги примал биле погрешни,бидејки предвиделе тромб.
Не си медицински компетентен, затоа не можеш да разбереш.
Антибиотиците не се причина за образување на тромби.
Дедо ти добивал широкоспектарни антибиотици уште првиот ден без антибиограма, бидејќи да се изготви антибиограма потребно е речиси околу седум дена, за жал кога била готова антибиограмата дедо ти веќе бил во тешка здравствена состојба.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=7F22D6BCD7DB334A8901E57BA0F57A52

пред 50-на години се зафркавафме со бугарска метода на вадење крајници низ анус :P ... а блгарите реално имаат подобра медицина, незнам за хирургија но онаа секојдневна... а има и нови чудни оперативни методи, пред некоја година наидов... како и да е има една друга работа, на времето се тврдеше дека од канцер на дебело црево нема спас....најтежок канцер после тој на мозокот и панкреасот. Јас лично се сеќавам кога пред 10 години еден пациент се фрли од прозорот на оделението на една наша болница, но во весници немаше бидејќи таа болница беше а може е и сега заштитена од медиуми...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom