Доказ дека времето не постои или е еден вид „паралелна димензија“

Што мислите за времето?


  • Вкупно гласачи
    211
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Времето не е 4та димензија..

Времето е 4та димензија, или во најмала рака димензија. Што ќе правиме сега? :D никогаш нема да знаеме, само можеме да разменуваме мислења и да се тепаме у гради дека сме у право.
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
а што има погрешно агора во таа дефиниција на правата???одиме од простото кон посложеното...како ти поинаку би ја дефинирал правата???ако сакаш можеш и бесконечноста да ја вметнеш, во стилот
-правата е дел од кружница со бесконечно голем радиус...сепак станува збор за континуитет на точки.....
 
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
па веројатно ништо...
Мислиш дека ако на некоја права и фали точка, на тоа место има ништо?
Ај те молам кажи ми како го дефинираш ништото? јас не верувам во ништо...
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
па веројатно ништо...односно правате е прекината во нејзиниот континуитет како претходно што постирав и преминува во полуправа...односно лимитирана е од едната страна...таму каде што фали точката....
Verojatno?
Epa...verojatno, ne si vo pravo....
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Времето не е 4та димензија..

Времето е 4та димензија, или во најмала рака димензија. Што ќе правиме сега? :D никогаш нема да знаеме, само можеме да разменуваме мислења и да се тепаме у гради дека сме у право.
Освен да ја употребуваме логиката и мозокот...
Некои мислења се логични, некои не се...
 
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
И да, да не тупиме, мислам дека не ме сфаќате. Не сакам да ви објаснувам каква е правата, и од што е составена, туку дена правата е 1Д и е ограничена во 2Д. Рамнината е 2Д и е ограничена во 3Д. Просторот е 3Д, ограничен во 4Д. Времето е 4Д ограничено во 5Д. Нешто друго е 5Д................
едит: да бе мозокот е добра работа, само некои луѓе мислад дека нивниот е најсовршен... ;)
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
епа појасни малку де.....
И ова треба да го појаснам?!?
Епа, ако твоето мислење се базира на претпоставка, на „можеби’, тогаш и јас можам да дадам претпоставка дека твоето мислење не е „точно“...
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
И ова треба да го појаснам?!?
Епа, ако твоето мислење се базира на претпоставка, на „можеби’, тогаш и јас можам да дадам претпоставка дека твоето мислење не е „точно“...
e ova nema logika...ako nekoj na temava zboruva neosnovano toa si ti najpoveke..go vmetnuvam MOZEBI samo so namera da ti kazam deka toa e opcija koja jas ja poddrzuvam i ne mora da znaci deka e tocna...i na kraj sepak ne mi kaza sto nedostiga vo defenicijata...napravi go toa te molam...
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
И да, да не тупиме, мислам дека не ме сфаќате. Не сакам да ви објаснувам каква е правата, и од што е составена, туку дена правата е 1Д и е ограничена во 2Д. Рамнината е 2Д и е ограничена во 3Д. Просторот е 3Д, ограничен во 4Д. Времето е 4Д ограничено во 5Д. Нешто друго е 5Д................
едит: да бе мозокот е добра работа, само некои луѓе мислад дека нивниот е најсовршен... ;)
За да можеш да кажеш дека времето е 4та димензија, треба да докажеш!!!
Кои докази ги имаш за тоа?
Доколку времето е 4та димензија, тогаш моите теории дека времето е паралелна димензија не се во право, треба да кажеш зошто?

Секој за својот мозок, длабоко во себе, мисли дека е најсовршен....Но, тој е како падобран, треба да се отвори за да профункционира.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
правата е составена од бесконечно многу точки поставена една после друга...ако некаде има прекин, односно нема точка тогаш тоа е полуправа бидејки ке биде прекината...ако фалат две точки ке биде отсечка бидејки од двете страни е лимитирана...истото се однесува и на рамнината...не може да биде “пробушена“....незнам зошто тераш инает за ствари што се очигледни????
e ova nema logika...ako nekoj na temava zboruva neosnovano toa si ti najpoveke..go vmetnuvam MOZEBI samo so namera da ti kazam deka toa e opcija koja jas ja poddrzuvam i ne mora da znaci deka e tocna...i na kraj sepak ne mi kaza sto nedostiga vo defenicijata...napravi go toa te molam...
Прво, дефинирај или објасни и:
-составена
-поставена
-прекин
-фалат и сл,
несакам погрешно да те сфатам.
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
Мислиш дека ако на некоја права и фали точка, на тоа место има ништо?
Ај те молам кажи ми како го дефинираш ништото? јас не верувам во ништо...

ова донекаде е интересно мислење...по претпоставка(агора не ми замерувај што претпоставувам) дека правата е ограничена тоа значи дека има празно место каде нема точка...односно ништо...е сега таа права лежи во некоја рамнина каде што исто оваа точка ке фали...значи и рамнината ке има празно место...ова ке се одрази и на просторот во која се наога рамнината...значи ке има празна точка насекаде...односно ништо...ако времето е 4Д оваа празнина ке се проектира и таму што би довела до дисконтинуитет на времето...ова е интересна насока...
 
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
За да можеш да кажеш дека времето е 4та димензија, треба да докажеш!!!
Кои докази ги имаш за тоа?
Ако имам докази за тоа, нема да ти го објаснувам тебе, туку на некој у наса или било каде, но не во Македонија :) Ни ти немаш докази за твојата теорија... Можам само да ти објаснувам како јас мислам дека е.

Доколку времето е 4та димензија, тогаш моите теории дека времето е паралелна димензија не се во право, треба да кажеш зошто?
Треба да ги побијам? Но, зошто да ги побивам кога скоро ни се совпаѓаат теориите. Единствениот проблем е што не сакаш да разбереш дека сите димензии се зависни меѓусебе, не е само времето такво, па да го има правото да биде "паралелна димензија". Е сеа не знам дали целиш и на паралелни универзуми.... тоа е веќе глупаво- 2 или повеќе универзуми во ист временски интервал.
 
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
ова донекаде е интересно мислење...по претпоставка(агора не ми замерувај што претпоставувам) дека правата е ограничена тоа значи дека има празно место каде нема точка...односно ништо...е сега таа права лежи во некоја рамнина каде што исто оваа точка ке фали...значи и рамнината ке има празно место...ова ке се одрази и на просторот во која се наога рамнината...значи ке има празна точка насекаде...односно ништо...ако времето е 4Д оваа празнина ке се проектира и таму што би довела до дисконтинуитет на времето...ова е интересна насока...
И комотно може да не одведе до поимот црна дупка. :toe:
 
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Успат, одам да спијам. Утре ќе правиме муабет уште 10 страни ако сакате.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom