Доказ дека времето не постои или е еден вид „паралелна димензија“

Што мислите за времето?


  • Вкупно гласачи
    211

Префриганиот!

(Простор за Реклама)
Член од
16 декември 2007
Мислења
1.203
Поени од реакции
73
дечки џабе се замарате... никој немате факти дека тоа што ко кажувате е вистина... ова ти е taboo тема! една од неколкуте прашања забранати за човечкиот ум затоа што може да се изгуби :) ! позз
 
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Јас поинаку гледам на ова. Да почнеме од точката.
Ако ставиме точка на една права, за таа точка да излезе од правата не може да оди лево десно (нели пак ќе биде во правата) туку може да оди нагоре и во ширина, т.е во останатите 2 познати просторни димензии.
Ако ја ставиме точката во рамнина, за да излезе од неа може да оди само нагоре, во 3тата димензија, пошто инаку засекогаш би талкала низ бесконечната 2димензионална рамнина.
Ако правата претставува бесконечност во 1 димензија, а рамнината бесконечност во 2 димензии, тогаш што би претставувало бесконечност во 3 димензии???
Јас би рекол дека бесконечност во трите димензии е самиот простор. Како би излегле од просторот? Треба да има 4та димензија која јас мислам дека е токму ВРЕМЕТО.
Зошто?
Ако едно тело постои во просторот составено САМО од трите познати димензии (должина, висина, ширина) тоа би постоело само еден момент т.е. нема да постои. За да опстане му треба трајност, или време. Времето како 4та димензија претставува константа кај сите познати тела околу нас. Доколку некој успее таа 4та координата да ја промени кај некое тело, тоа би можело да оди напред или назад низ времето, но тоа, барем засега е научна фантастика. Тоа е мое мислење. Ако нешто не ми е јасно напишано кажете, ќе дообјаснам.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Јас поинаку гледам на ова. Да почнеме од точката.
Ако ставиме точка на една права, за таа точка да излезе од правата не може да оди лево десно (нели пак ќе биде во правата) туку може да оди нагоре и во ширина, т.е во останатите 2 познати просторни димензии.
Ако ја ставиме точката во рамнина, за да излезе од неа може да оди само нагоре, во 3тата димензија, пошто инаку засекогаш би талкала низ бесконечната 2димензионална рамнина.
Ако правата претставува бесконечност во 1 димензија, а рамнината бесконечност во 2 димензии, тогаш што би претставувало бесконечност во 3 димензии???
Јас би рекол дека бесконечност во трите димензии е самиот простор. Како би излегле од просторот? Треба да има 4та димензија која јас мислам дека е токму ВРЕМЕТО.
Зошто?
Ако едно тело постои во просторот составено САМО од трите познати димензии (должина, висина, ширина) тоа би постоело само еден момент т.е. нема да постои. За да опстане му треба трајност, или време. Времето како 4та димензија претставува константа кај сите познати тела околу нас. Доколку некој успее таа 4та координата да ја промени кај некое тело, тоа би можело да оди напред или назад низ времето, но тоа, барем засега е научна фантастика. Тоа е мое мислење. Ако нешто не ми е јасно напишано кажете, ќе дообјаснам.
Како што те разбрав, времето постои како димензија +, но не и паралелна димензија, што зачи дека „во“ времето може да има само
3 и повеќе Д простор, така?
Но, јас мислам дека времето постои и во 1 и 2 Д простор ( си гледал 2д цртани, си играл 2д игра? )...
И јас одпрво мислев како тебе, но подоцна дојдов до заклучок дека времето е паралелна димензија.
Се согласуваш со ова што го напишав?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Јас поинаку гледам на ова. Да почнеме од точката.
Ако ставиме точка на една права, за таа точка да излезе од правата не може да оди лево десно (нели пак ќе биде во правата) туку може да оди нагоре и во ширина, т.е во останатите 2 познати просторни димензии.
Ако ја ставиме точката во рамнина, за да излезе од неа може да оди само нагоре, во 3тата димензија, пошто инаку засекогаш би талкала низ бесконечната 2димензионална рамнина.
Ако правата претставува бесконечност во 1 димензија, а рамнината бесконечност во 2 димензии, тогаш што би претставувало бесконечност во 3 димензии???
Јас би рекол дека бесконечност во трите димензии е самиот простор. Како би излегле од просторот? Треба да има 4та димензија која јас мислам дека е токму ВРЕМЕТО.
Зошто?
Ако едно тело постои во просторот составено САМО од трите познати димензии (должина, висина, ширина) тоа би постоело само еден момент т.е. нема да постои. За да опстане му треба трајност, или време. Времето како 4та димензија претставува константа кај сите познати тела околу нас. Доколку некој успее таа 4та координата да ја промени кај некое тело, тоа би можело да оди напред или назад низ времето, но тоа, барем засега е научна фантастика. Тоа е мое мислење. Ако нешто не ми е јасно напишано кажете, ќе дообјаснам.
Размислувај просторно....рамнинска крива.....просторна крива....просторна крива површина...тоа за математиката.
За другото што си напишал не коментирам...тоа си е твое...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Јас поинаку гледам на ова. Да почнеме од точката.
Ако ставиме точка на една права, за таа точка да излезе од правата не може да оди лево десно (нели пак ќе биде во правата) туку може да оди нагоре и во ширина, т.е во останатите 2 познати просторни димензии.
Ако ја ставиме точката во рамнина, за да излезе од неа може да оди само нагоре, во 3тата димензија, пошто инаку засекогаш би талкала низ бесконечната 2димензионална рамнина.
Ако правата претставува бесконечност во 1 димензија, а рамнината бесконечност во 2 димензии, тогаш што би претставувало бесконечност во 3 димензии???
Јас би рекол дека бесконечност во трите димензии е самиот простор. Како би излегле од просторот? Треба да има 4та димензија која јас мислам дека е токму ВРЕМЕТО.
Зошто?
Ако едно тело постои во просторот составено САМО од трите познати димензии (должина, висина, ширина) тоа би постоело само еден момент т.е. нема да постои. За да опстане му треба трајност, или време. Времето како 4та димензија претставува константа кај сите познати тела околу нас. Доколку некој успее таа 4та координата да ја промени кај некое тело, тоа би можело да оди напред или назад низ времето, но тоа, барем засега е научна фантастика. Тоа е мое мислење. Ако нешто не ми е јасно напишано кажете, ќе дообјаснам.
Ok, gore dole jasen ti e postot.
No koga go postavuvas problemot za izleguvanje od tridimenzionalniot prostor ti razmisluvas vo "prostor", i voedno go vmetnuvas vremeto kako cetvrta dimenzija vo " prostor ", sto ne e dozvoleno, bidejki vremeto moze da se smeta za dimenzija samo ako razmisluvas vo " prostor-vremeto".
 
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Како што те разбрав, времето постои како димензија +, но не и паралелна димензија, што зачи дека „во“ времето може да има само
3 и повеќе Д простор, така?
Но, јас мислам дека времето постои и во 1 и 2 Д простор ( си гледал 2д цртани, си играл 2д игра? )...
И јас одпрво мислев како тебе, но подоцна дојдов до заклучок дека времето е паралелна димензија.
Се согласуваш со ова што го напишав?

Не баш. За да телото простои треба да постои во НЕШТО. Тоа нешто е составено од димензии. Според мене, познатите 3 и времето како 4та. Сигурно има + димензии, ама не сакам натаму да размислувам.
1Д и 2Д простор е уствари подпростор од 4Д, нели? Еве ти прост пример, сум гледал 2Д цртани, но на телевизор. Ти се согласуваш со ова?
 
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Ok, gore dole jasen ti e postot.
No koga go postavuvas problemot za izleguvanje od tridimenzionalniot prostor ti razmisluvas vo "prostor", i voedno go vmetnuvas vremeto kako cetvrta dimenzija vo " prostor ", sto ne e dozvoleno, bidejki vremeto moze da se smeta za dimenzija samo ako razmisluvas vo " prostor-vremeto".
Ако 1Д и 2Д се "подпростори" на 3Д, тогаш зошто 3Д да не е "подпростор" на 4Д и тн... Ми ја сфаќаш поентата? Ако има бесконечно прави на 2Д рамнина, бесконечно рамнини во 3Д просторот, тогаш зошто да нема бесконечно 3Д простори на различен временски интервал?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Не баш. За да телото простои треба да постои во НЕШТО. Тоа нешто е составено од димензии. Според мене, познатите 3 и времето како 4та. Сигурно има + димензии, ама не сакам натаму да размислувам.
1Д и 2Д простор е уствари подпростор од 4Д, нели? Еве ти прост пример, сум гледал 2Д цртани, но на телевизор. Ти се согласуваш со ова?
Ќе се дообјаснам: Времето е „основа“ за постоење на димензиите.
а ти со ова?

Хмм...со последното сакаш да кажеш дека само во 3д простор може да постои време?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ако 1Д и 2Д се "подпростори" на 3Д, тогаш зошто 3Д да не е "подпростор" на 4Д и тн... Ми ја сфаќаш поентата? Ако има бесконечно прави на една рамнина, бесконечно рамнини во 3Д просторот, тогаш зошто да нема бесконечно 3Д простори на различен временски интервал?
тоа ми е јасно, но со самото тоа што времето го земаш за 4та димензија, а не како паралелна, тогаш во времето може да влезе само 3д простор, поради што времето неможе да постои за 1д и 2д простор.
Со тоа со димензиите се согласувам, но не се согласувам дека времето е 4 та димензијам туку паралелна димензија, еден вид основа за постоење на било која дименија.
 
Член од
18 март 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Ќе се дообјаснам: Времето е „основа“ за постоење на димензиите.
а ти со ова?

Хмм...со последното сакаш да кажеш дека само во 3д простор може да постои време?
Не, туку 3Д просторот мора да постои во времето :) одам сеа, за неколку саати ќе филозофираме
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ok, gore dole jasen ti e postot.
No koga go postavuvas problemot za izleguvanje od tridimenzionalniot prostor ti razmisluvas vo "prostor", i voedno go vmetnuvas vremeto kako cetvrta dimenzija vo " prostor ", sto ne e dozvoleno, bidejki vremeto moze da se smeta za dimenzija samo ako razmisluvas vo " prostor-vremeto".
Да, се согласувам со тебе, токму тоа го објаснував.
Но, ако можеш да кажеш простор-време, тогаш можеш да кажеш и рамнина-време, и права-време и точка време, нели?
Епа, поради ова мислам дека времето е паралелна димензија.
Грешам некаде?

Не, туку 3Д просторот мора да постои во времето :) одам сеа, за неколку саати ќе филозофираме
Кога ќе дојдеш, дообјасни, затоа што ова не ти е баш јасно,т.е. ти е контрадикторно со тоа што првично го напиша...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ако 1Д и 2Д се "подпростори" на 3Д, тогаш зошто 3Д да не е "подпростор" на 4Д и тн... Ми ја сфаќаш поентата? Ако има бесконечно прави на 2Д рамнина, бесконечно рамнини во 3Д просторот, тогаш зошто да нема бесконечно 3Д простори на различен временски интервал?
Te sfakam, samo sakam da ti ukazam deka ima sustinska razlika pomegu 2d, 3d, 4d, 5d, .....8d, 9d...... matematicki dimenzii i prostor-vremenska 4d.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Te sfakam, samo sakam da ti ukazam deka ima sustinska razlika pomegu 2d, 3d, 4d, 5d, .....8d, 9d...... matematicki dimenzii i prostor-vremenska 4d.
На кои разлики мислиш( кои разлики се суштински? )?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Да, се согласувам со тебе, токму тоа го објаснував.
Но, ако можеш да кажеш простор-време, тогаш можеш да кажеш и рамнина-време, и права-време и точка време, нели?
Епа, поради ова мислам дека времето е паралелна димензија.
Грешам некаде?
Pa i toa se prostori ako gledas taka, no so razlicni dimenzii. I treba da pravis razlika pomegu telo i prostor, tridimenzionalno telo moze da postoi vo 4 dimenzionalno prostor-vreme.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Pa i toa se prostori ako gledas taka, no so razlicni dimenzii. I treba da pravis razlika pomegu telo i prostor, tridimenzionalno telo moze da postoi vo 4 dimenzionalno prostor-vreme.
Простори, или димензии?

Не те сфатив, се согласуваш со мене, дека времето е основа за димензиите, или времето го сметаш за класична димензија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom