Дожд во пустините

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.583
Таен проект со технологија за контрола на временските услови во Абу Даби резултирал со 50 вештачки бури изминатата година, што можеби значи дека научниците се на дофат на откритието како да создаваат поројни дождови во пустините.Системот чинел 7 милиони фунти и се верува дека за прв пат “произвел“ дожд од ведро небо. На проектот работела швајцарската компанија Metro Systems International која била најмена од претседателот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот Калифа бин Зајед Ал Нахјан.

“Во моментов работиме со технологија за дождови, во регионот на Ал Аин во Абу Даби. Почнавме во јуни 2010-та и предизвикавме повеќе врнежи од дожд,“ посочил во доверлива видео изјава Хелмут Флурер, основач на швајцарската компанија.

Експертите користеле огромни јонизатори во форма на џиновски ламби, за да генерираат полиња со негативно наелектризирани честички, кои што создаваат облаци а тие пак продуцираат дождови.

Постројка за десалинизација би чинела околу 850 милиони фунти а многу повеќе пари се потребни за нејзино одржување.

“Направен е голем исчекор кон можноста да се зголеми расположливоста на свежа вода за сите, во време на драматични глобални промени,“ изјавиле од Техничкиот универзитет во Минхен.

Он.нет

Конечно вест која многу ме радува и ми дава надеж дека ќе имаме каква таква иднина и покрај најавените климатски промени. Истово е еден огромен плус за цело човештво и ќе не спаси од многу проблеми и болести, па повелете... дали мислите дека ова ќе предизвика и некои контра ефекти
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.606
Поени од реакции
11.955
Арно е ова да може светиниколци у овчеполието да го инсталираат. Таму им фали...хехе, дур сега видов 850 милиони :)

Ова нема врска со силните струења над пустините? Нема да им ги однесе ветер облаците?


дали мислите дека ова ќе предизвика и некои контра ефекти
Не ме биѓава за мислење ама нели јоните не се баш нештетни?

http://forum.kajgana.com/showthread.php?56063-%D0%94%D0%BE%D0%B6%D0%B4-%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5#ixzz19zCDgRUI
 
T

Tetro

Гостин
Истово е еден огромен плус за цело човештво и ќе не спаси од многу проблеми и болести, па повелете... дали мислите дека ова ќе предизвика и некои контра ефекти
Ова твое мислење, очекување нешто? Или не си сериозен?
Како може вештачкиот дожд да биде од корист, а да не создаде контра ефекти? Природното се јаде, а вештачката гума не труе. Природна смола може да те спаси, а вештачка да те убие.
Само како пример, де.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.583
Пишано чисто да испровоцирам некој да пише, обично темиве се само read-only инаку и сам знам да ти надробам еден куп контра ефекти :)
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Мислам дека не е паметно да се игра со промена на климата (иако од тоа би имало придобивки) бидејќи на долг рок никој неможе да знае дали и какви контра ефекти ќе се појават. Не вреди да се ризикува.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.583
Мислам дека не е паметно да се игра со промена на климата (иако од тоа би имало придобивки) бидејќи на долг рок никој неможе да знае дали и какви контра ефекти ќе се појават. Не вреди да се ризикува.
Можеби и веќе трпиме последици на експериментиве... видете што се случува во Австралија
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Можеби и веќе трпиме последици на експериментиве... видете што се случува во Австралија
Можеби. И не само во Австралија туку во целиот свет.
Пожарите и поплавите како опомена на човештвото
„Оваа деценија ја одбележаа одредени шокантни екстремни случаи“
Екстремни пожари во Русија, поплави во Пакистан, Австралија, земјотреси, цунами и што уште не... Дали сето тоа е предизвикано од климатските промени или пак според некои теории на заговор одредени катастрофи се предизвикани од човекот, незнам, но мислам дека се итоа како добра опомена да не се чепка таму.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.583
И сега за позитивното за кое реков... ова е голема надеж за заживување на пустините и формирање на нови шумски појаси и со тоа обнова на кислородот, озонот... итн

Несигурното е дали овие нагли промени кои сега ги имаме се од ова т.е вакви експерименти или само од климатската промена
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
Секое вакво “чудо“ и изигрување “господ“ имаат контра ефект.

Земјотресите се првите воочливи ефекти на сето тоа.
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
41
Не мириса на арно таа работа...
Иде 2012 :eek:jea:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.420
Поени од реакции
3.982
Од некаде сепак ќе мора да го позајмат "дождот". А во тоа некаде ако нема дожд ќе има суша.
Не знам за овој начин на контрола на времето (или предизвикување на истото) ама контролирањето на бурите, т.е. сменување на нивниот правец е и тоа како корисно.
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.397
Швајцарска фирма тврди дека може да создаде дожд кога сака и каде сака!?


Швајцарската компанија “Метео Системс“ тврди дека може да создаде дожд кога сака и каде сака, со помош на машина за јонизирање на честички, за која инспирација добиле од големиот иноватор Никола Тесла, пишува британскиот весник “Дејли Меил“, пренесува Нетпрес.

Од подружницата на “Метео Системс“ во Абу Даби истакнале дека кога влажноста на воздухот ќе падне под 30 отсто, со употреба на јонизаторот, кој праќа честички во воздухот, а кои пак привлекуваат прашина и со тоа ја привлекуваат и влагата, се создаваат дождовни облаци. Компанијата од Швајцарија, не открива никакви детални податоци или докази за своите тврдења. Единствено тврдат дека 52 дождовни бури, кои се случиле меѓу јули и август, лани на пет различни локации околу Абу Даби, се резултат на нивната работа, наведува “Дејли Меил“. Многумина не се сложуваат со овие тврдења, а поготово не метеоролозите.

“Тоа е обично ѓубре, целосно ѓубре. Не верувам во тоа нити една наносекунда. Ништо не можете да добиете од ведро небо. Не сакам да звучам тука како Том Круз, но покажете ми докази“, изјавил за “Фокс Њус“ Џозеф Голден, поранешен метеоролог на американската “Нејшнал Ведер Сервис“.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.031
Секое вакво “чудо“ и изигрување “господ“ имаат контра ефект.

Земјотресите се првите воочливи ефекти на сето тоа.
Ај не претерувајте.И докторите пред 100 години изигрувале господ нели,па денес не можеме да замислиме живот без нив.Да не треба да ги палиме на плоштад сега научнициве?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.606
Поени од реакции
11.955
но покажете ми докази“, изјавил за “Фокс Њус“ Џозеф Голден, поранешен метеоролог на американската “Нејшнал Ведер Сервис“.
Па стварно, докази у сите овие изјави некако мањкаат. Ако направиле ваков експеримент, сигурно го снимиле макар на мобилен, камера...хигрометри, термометри...некои инструменти.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Па стварно, докази у сите овие изјави некако мањкаат. Ако направиле ваков експеримент, сигурно го снимиле макар на мобилен, камера...хигрометри, термометри...некои инструменти.
Башка „изумов“ како гром од ведро небо искочи (хехе, каква аналогија направив), без никакви претходни најавувања.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom