Добри/лоши авто плацеви низ МК

Член од
29 февруари 2024
Мислења
14
Поени од реакции
11
Само да ве информирам дека господинот од Ауто Милано ја корегирал километражата како што треба да биде. Се надевам дека ни тој незнаел дека е враќана.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.688
Поени од реакции
38.879
Само да ве информирам дека господинот од Ауто Милано ја корегирал километражата како што треба да биде. Се надевам дека ни тој незнаел дека е враќана.
Провери сега уште 1000 коли на вин чекер и речи им да ги корегираат километражите.
 
Член од
29 февруари 2024
Мислења
14
Поени од реакции
11
Провери сега уште 1000 коли на вин чекер и речи им да ги корегираат километражите.
Доволно е неколку немора 1000. Ќе прочитаат па ќе се замислат/ Тие од паланка тешко ама овие од Скопје ќе се средат. Разни луѓе има. Некој последните ги дал за кола/ некој кредит заглавил. Ќе му се стемни некому па ќе се чудат. Колата е половна никој не очекува да е нова но км се исто многу битни ако не и најбитни. Тие кажуваат се.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Доволно е неколку немора 1000. Ќе прочитаат па ќе се замислат/ Тие од паланка тешко ама овие од Скопје ќе се средат. Разни луѓе има. Некој последните ги дал за кола/ некој кредит заглавил. Ќе му се стемни некому па ќе се чудат. Колата е половна никој не очекува да е нова но км се исто многу битни ако не и најбитни. Тие кажуваат се.

Зошто тие од Паланка тешко а тие од Скопје ќе се средат, по која основа ти е овоа мислење?
 
Член од
29 февруари 2024
Мислења
14
Поени од реакции
11
Зошто тие од Паланка тешко а тие од Скопје ќе се средат, по која основа ти е овоа мислење?

затоа што таму се по "диви". соработуваат со бугарите. не прва не втора, 5та рака се колите. Скопје има повеќе купувачи, се повеќе луѓе се пазат и проверуваат. Што да ти објаснувам / погледни ги плацевите од Паланка, без страм ставаат КМ на коли од 2012 и подоле да речеме со по 120К км. И тоа сите коли му се така. додека во Скопје ако видиш кола 150К таа е 250К+/ најцесто ги ставаат на 150К сите. логиката као 160К е сервис.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.177
Поени од реакции
15.991
затоа што таму се по "диви". соработуваат со бугарите. не прва не втора, 5та рака се колите. Скопје има повеќе купувачи, се повеќе луѓе се пазат и проверуваат. Што да ти објаснувам / погледни ги плацевите од Паланка, без страм ставаат КМ на коли од 2012 и подоле да речеме со по 120К км. И тоа сите коли му се така. додека во Скопје ако видиш кола 150К таа е 250К+/ најцесто ги ставаат на 150К сите. логиката као 160К е сервис.
Ама имаш нешо лично против газдиве на плацеви у Скопје па сеа им билдаш лоша репутација :icon_lol:
 
Член од
29 февруари 2024
Мислења
14
Поени од реакции
11
Ама имаш нешо лично против газдиве на плацеви у Скопје па сеа им билдаш лоша репутација :icon_lol:
претераа :)

лично немам/ сеуште сум во потрага по кола. А што ли се не видов. пазете се!
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
претераа :)

лично немам/ сеуште сум во потрага по кола. А што ли се не видов. пазете се!
А од која мака гледаш коли од плац? Пасошот во џеб и тркни да си донесеш сам, или пак барај возило купено во мкд и одржувано во овластен барем додека било под гаранција.

Јас 2 коли имав од странство, и двете си ги донесов сам, ме коштаат повеќе од истите модели на мкд плацови, ама си ги зедов од луѓе од таму, и двете со околу 100к и целосна историја од официјален сервис. Ако имаш роднини надвор може да ја видат за тебе и само да одиш да ја земеш.
Овие по плацови се најефтиното ѓубре што го нашле, инаку и тие нема да имаат есап. Ги шминкаат малку козметички, малку дотерување на моторот да не тропа дури е кај нив и ќе му ја залепат на некој да си ја чука главата.
 
Член од
29 февруари 2024
Мислења
14
Поени од реакции
11
А од која мака гледаш коли од плац? Пасошот во џеб и тркни да си донесеш сам, или пак барај возило купено во мкд и одржувано во овластен барем додека било под гаранција.

Јас 2 коли имав од странство, и двете си ги донесов сам, ме коштаат повеќе од истите модели на мкд плацови, ама си ги зедов од луѓе од таму, и двете со околу 100к и целосна историја од официјален сервис. Ако имаш роднини надвор може да ја видат за тебе и само да одиш да ја земеш.
Овие по плацови се најефтиното ѓубре што го нашле, инаку и тие нема да имаат есап. Ги шминкаат малку козметички, малку дотерување на моторот да не тропа дури е кај нив и ќе му ја залепат на некој да си ја чука главата.
Има плацеви кои имаат "добри" коли. не се сите со вратени километри и ѓубре. Кога ќе купам кола ќе ги објавам тука да се знаат. :) Инаку и во странство почнаа да ги "разубавуваат".
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
229
Поени од реакции
340
Na sto lici ova takanareceno ,,licno prepukuvanje,, na forum kon decata od Automilano?
Dve koli za sinovite imam kupeno od kaj niv. Dve koli.
Krajno korekten odnos, kilometraza 100% tocna! Provereno i na carvertical i vo oficijalen servis kade istata e potvrdena //imaat oni nacin da navlezat ,,dlaboko,, vo kompjuterot na kolata// pritoa i celata servisna istorija na kolite t.e. se konektiraat so nivnite servisni mrezi i citaat se od A do SH.
100% ispravni so tocni podatoci!
Zosto da se ,,ruga,, i ona sto e dobro, se prasuvam sebesi?

Tri godini osven redovni servisi, nisto ne e pipnato. Decata ,,gi rasturija od vozenje,, kolite.
Covekot, duri i imeto mu go pomnam, Stefan se vika kaza otvoreno ke stavime probni tablici od firma i odete kade sakate da gi proverite vozilata. Krajno korektno.

Ako sme kaj ,,zabeleski,, //barajki ,,vlakno vo jajceto,,// da imam za ednata kola. Klucot za rezervno trkalo ,,iscezna,, od kolata na placot dodeka cekavme interpol proverka na vozilo za da moze da ja registrirame . Nemavme namera da se dokazuvame, za 10eur sinot kupi kluc od oglas.

Kolite gi nabavuvaat od lizing kompanii i na aukcija so tocni podatoci. Ako nekoj bara ,,vlakno vo jajceto,, sekogas ke go najde. Dopolnitelno nabavuvaat samo relativno ,,novi koli,, vo godiste, ne se ,,pletkaat,, so krntii od 2007 i slicni.
Za samo tri avtoplacevi //od bezbroj drugi// vo Makedonija znam deka se korektni, so dobri koli. Eden od niv e Automilano, kade nekoj preku forum vrsi nivna antireklama poradi ,,nepoznati licni pricini t.e. mozebi interesi //nivna konkurencija//,,
1. Autowelt
2. Automilano
3. Ne mozam da se setam
Ostanatite avto placevi =golema srekja //iskustvata na lugjeto ,,zboruvaat,,//

Eden ne sum slusnal ,,da se pozali,, za kola kupena od ovie avtoplacevi. Moj kolega lani letoska kupi solidno ,,mrsna,, kola. 0 problemi, se provereno vo oficijalen servis i carvertical i se bilo tocno.
 
Последно уредено:
Член од
29 февруари 2024
Мислења
14
Поени од реакции
11
Na sto lici ova takanareceno ,,licno prepukuvanje,, na forum kon decata od Automilano?
Dve koli za sinovite imam kupeno od kaj niv. Dve koli.
Krajno korekten odnos, kilometraza 100% tocna! Provereno i na carvertical i vo oficijalen servis kade istata e potvrdena //imaat oni nacin da navlezat ,,dlaboko,, vo kompjuterot na kolata// pritoa i celata servisna istorija na kolite t.e. se konektiraat so nivnite servisni mrezi i citaat se od A do SH.
100% ispravni so tocni podatoci!
Zosto da se ,,ruga,, i ona sto e dobro, se prasuvam sebesi?

Tri godini osven redovni servisi, nisto ne e pipnato. Decata ,,gi rasturija od vozenje,, kolite.
Covekot, duri i imeto mu go pomnam, Stefan se vika kaza otvoreno ke stavime probni tablici od firma i odete kade sakate da gi proverite vozilata. Krajno korektno.

Ako sme kaj ,,zabeleski,, //barajki ,,vlakno vo jajceto,,// da imam za ednata kola. Klucot za rezervno trkalo ,,iscezna,, od kolata na placot dodeka cekavme interpol proverka na vozilo za da moze da ja registrirame . Nemavme namera da se dokazuvame, za 10eur sinot kupi kluc od oglas.

Kolite gi nabavuvaat od lizing kompanii i na aukcija so tocni podatoci. Ako nekoj bara ,,vlakno vo jajceto,, sekogas ke go najde. Dopolnitelno nabavuvaat samo relativno ,,novi koli,, vo godiste, ne se ,,pletkaat,, so krntii od 2007 i slicni.
Za samo tri avtoplacevi //od bezbroj drugi// vo Makedonija znam deka se korektni, so dobri koli. Eden od niv e Automilano, kade nekoj preku forum vrsi nivna antireklama poradi ,,nepoznati licni pricini t.e. mozebi interesi //nivna konkurencija//,,
1. Autowelt
2. Automilano
3. Ne mozam da se setam
Ostanatite avto placevi =golema srekja //iskustvata na lugjeto ,,zboruvaat,,//

Eden ne sum slusnal ,,da se pozali,, za kola kupena od ovie avtoplacevi. Moj kolega lani letoska kupi solidno ,,mrsna,, kola. 0 problemi, se provereno vo oficijalen servis i carvertical i se bilo tocno.

Ти го прочита првиот пост или како пријател или роднина или којзнае кој фактор си со него, па го браниш. Нели гледаш дека самиот сопственик на аутомилано ја корегира километражата. Никој не рече дека колите сите се чкарт. Читај убаво. Од таквите како тебе ќе наседнеш некој друг. Тоа што ти си купил, чисто сумњам, може било ок. Но оваа кола, која е постирана, не е ок. Така да читај убаво и не се труди да оправдаш нешто сто е со докази потврдено. Наместо сите да отворите 4 очи и да застанеме на патот на вакви превари, не само на аутоплацеви, туку и во се во државава, вие браните нешто што е докажано. Е затоа нема да не биде.
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Здраво на сите.
Незнам дали има отворено ваква тема на форумов, ако има нека се префрли постов таму.

Во потрага сум да купам половна кола и налетав на се и сешто по нашиве плацеви за коли. Повеќето како што знаете се тешки преваранти но има и добри. Ајде што се удирани па крпени, ајде што моторот и останатото веќе е дотрајано, тоа е половна е. Но зошто враќаат километри???!

Еве една кола од авто плац Ауто Милано Скопје. Опел Мокка каде газдата ставил 150 000 поминато



Прегледај го приврзокот 408111





А еве ви од car Vertical информација за колата:


Прегледај го приврзокот 408110



па пресудете сами.
Споделете ваши искуства со овој плац и со други. Споделете го ова. да знаеме што купуваме.
еве уште еднаш од carvertical
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
35.243
Не сме веќе 2005та година па да можат секоја канта и ѓубре што го увезуваат од горе да го бутнат кај некој што не се разбира. Никогаш не купувајте кола од плац без да ја проверите на Карвертикал. 20-25 евра е мислам проверување од кола, или 50-60 евра е да платиш за една година. Кога веќе давате пари, а сигурно не се малку, не бидете скржави за уште 50тина евра. 90% од колите што се носат по овие просечни плацеви во Скопје се удрени, некои помалку некои повеќе, и само на такви имаат рачун да ги носат бидејќи сега во моментов царината е многу качена, особено после короната кога ја качија неколку пати, па само такви удрени коли кои се поефтини можат да носат.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
191
Поени од реакции
147
Царината на колата нема врска со тоа дали е удрена малку или малку повеќе.Колите од увоз ги царинат по вредност од Шваке,год. на производство и поминати километри,според тоа се одредува вредноста на царината.
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
543
Поени од реакции
1.860
Царината на колата нема врска со тоа дали е удрена малку или малку повеќе.Колите од увоз ги царинат по вредност од Шваке,год. на производство и поминати километри,според тоа се одредува вредноста на царината.
Да, ама човекот друго сака да ти каже, удрена кола произведена 2016 ќе може да ја земе за поефтино од кола произведена 2016 којашто не е удрена.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
191
Поени од реакции
147
Па да удрена ќе ја купиш поефтино,но кога ќе дојде на царина нема да гледаат дали е удрена туку по година на производство,прва регистрација,опрема,километри итн и по тоа одредуваат вредност.Тоа сакам да кажам царина не зависи од удрена не удрена кола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom