Добитници на лотарија за САД

Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Тогаш кажи колку плакаш за кирија - и одма ќе ти кажам каде живееш.

Еве отприлика како одеа моите трошоци:
Кирија - 1200 долари
Сметки, гас струја вода кабловска - 500 долари
храна - 300 за по човек
кола - осигурување 150 долари + 300 долари за гас
2 деца во градинка - 1800 долари
Одмор- ни во сон
облека од волмарт

Кажи ми, која плата ја зимаш и од што? Зошто јас со плата од 50к годишно бруто не можев да преживеам.
Чувството дека има иднина ако ништо друго барем за децата - бесценето.
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Супер, одлично...само знаеш.. чувствата и рекламите не носат леб на маса.
Abe види вака. Ако трошиш многу е добар знак, значи дека имаш. Проблем е кога не трошиш, пошо тоа значи дека немаш.
Кажи ми ти мене која иднина и кој леб го гледаш во едно Пехчево да речеме. Или во еден Ресен. Чак и во едно Скопје. Мислам јасни се работите.

Он: Можно е да аплицирам меѓу другото и за Америка иако не ми е на приоритетна листа. Али потака тие планови оваа година други се плановите.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.704
Поени од реакции
19.770
Plakjam 1500 $ kirija
Za net I tv plakjam 100
Osiguruvanje Za kola 70$
Dve deca vo skolo I edno doma so mene, maz mi vozi kamion sopstven.
Za hrana se trosi 800$ mesecno so sto se e doma gotveno I meseno.
Neznam za tebe nie ovde izdrzuvame za razlika vo mkd kade sto rabotevme samo za smetki drugoto trebase I starite da pomognat za da iskrpime mesec.
Ne se falam, kazav I pogore treba gazot da go ispotis ama se isplati, malata slednata godina pocnuva vo kindergarten, togas I jas ke pocnam so rabota pa ke ima I poveke.
Ooh nemoze tuka da opstane moze sekogas da se vrati vo mkd, nikoj pistol ne stavil na glava za da moras tuka da sedis ili da dojdes.[DOUBLEPOST=1410803845][/DOUBLEPOST]
Супер, одлично...само знаеш.. чувствата и рекламите не носат леб на маса.
Tocno zasukani rakavi nosat.[DOUBLEPOST=1410803936][/DOUBLEPOST]
Многу факти она би ги премолчила, како и сите кои одат во странство. Дури и го пофали здравствениот систем. Ама ајде, битно го живее американскиот сон и не е темава за тоа. 300$ за струја? Сигурно у подрумот си имала лабораторија како Декстер.
Steta nemam smetka tuka so mene inaku ke ti ja skenirav da vidis 55 kvadrati stan 10k struja.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Браво за вас, секоја чест. Ако мажот ти успеал за 6 месеци да заштеди за сопствен камион(шлепер), нема зима за вас. Тука за 6 месеци за тамче неможиш да заштедиш.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.704
Поени од реакции
19.770
Браво за вас, секоја чест. Ако мажот ти успеал за 6 месеци да заштеди за сопствен камион(шлепер), нема зима за вас. Тука за 6 месеци за тамче неможиш да заштедиш.
Parite veke bea ustedeni, rabotese vo Afghanistan 3 godini.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.809
Поени од реакции
4.280
Со цел памет уса и мкд споредба прајте? Работиш можи како коњ ама барем за пари , за разлика од мк кај шо кај нема раб па и ако најдиш за смешни пари да работиш, стварно е смешно да ги споредуваш ,мислам апла е безвеза споредбава


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
31 јули 2014
Мислења
21
Поени од реакции
5
Plakjam 1500 $ kirija
Za net I tv plakjam 100
Osiguruvanje Za kola 70$
Dve deca vo skolo I edno doma so mene, maz mi vozi kamion sopstven.
Za hrana se trosi 800$ mesecno so sto se e doma gotveno I meseno.
Neznam za tebe nie ovde izdrzuvame za razlika vo mkd kade sto rabotevme samo za smetki drugoto trebase I starite da pomognat za da iskrpime mesec.
Ne se falam, kazav I pogore treba gazot da go ispotis ama se isplati, malata slednata godina pocnuva vo kindergarten, togas I jas ke pocnam so rabota pa ke ima I poveke.
Ooh nemoze tuka da opstane moze sekogas da se vrati vo mkd, nikoj pistol ne stavil na glava za da moras tuka da sedis ili da dojdes.[DOUBLEPOST=1410803845][/DOUBLEPOST]
Tocno zasukani rakavi nosat.[DOUBLEPOST=1410803936][/DOUBLEPOST]
Steta nemam smetka tuka so mene inaku ke ti ja skenirav da vidis 55 kvadrati stan 10k struja.
местоположба - Шикаго или околина , но дефинитивно мидуест.

Јака му душа и свака му част на мажот ти. Само тој си знае која мака ја поминува како возач на камион се со цел да ви обезбеди храна и кров над глава - минимум егзистенција во уса.

Но тоа со други зборови значи дека ти си - невработена!
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.704
Поени од реакции
19.770
местоположба - Шикаго или околина , но дефинитивно мидуест.

Јака му душа и свака му част на мажот ти. Само тој си знае која мака ја поминува како возач на камион се со цел да ви обезбеди храна и кров над глава - минимум егзистенција во уса.

Но тоа со други зборови значи дека ти си - невработена!
Ubavo chitaj vo postot da nevrabotena so maloto dete doma.
Maka ima maz mi nikoja rabota ne e lesna, no vo sporedba rabota vo Afghanistan sekoj den glavata vo torba za da ni pruzi opstanok vo mkd ne se sporeduva, I zosto zatoa sto bilo koja druga rabota nema da e platena tolku za da moze da opstoi 5 chlena familija.
Da vo Chicago sme, poveli na kafe ako si vo blizina :)
 
Член од
31 јули 2014
Мислења
21
Поени од реакции
5
Која и работа да ја најдеш ќе биде толку слабо платена да не ти се исплати да ја работиш дека нема да можеш градинка да платиш.

Фала за кафето, јас не бев во Чикаго него во Синсинати Охајо... и - се вратив.
Сега сум во Скопје и работам за 500-600 еур и подобро живеам тука со тие пари него со 50 илјади во Охајо.

Неубаво е на им кажеш на македонците дека платите се 5 пати поголеми од МК а да заборавиш на трошоците , тоа ми беше поентата.
Кога опште се ке додадеш и одземеш , да нешто стандардот е подобар во уса, но не 5 пати, не 4 пати, не ни 3 пати.... можда е подобар за 30% и толку.
Е сега кога ќе ја додадеш цената на киријата - таа разлика се анулира и ти испага горе долу исто.
Бидете ми поздравени и нека ве следи среката.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Која и работа да ја најдеш ќе биде толку слабо платена да не ти се исплати да ја работиш дека нема да можеш градинка да платиш.

Фала за кафето, јас не бев во Чикаго него во Синсинати Охајо... и - се вратив.
Сега сум во Скопје и работам за 500-600 еур и подобро живеам тука со тие пари него со 50 илјади во Охајо.

Неубаво е на им кажеш на македонците дека платите се 5 пати поголеми од МК а да заборавиш на трошоците , тоа ми беше поентата.
Кога опште се ке додадеш и одземеш , да нешто стандардот е подобар во уса, но не 5 пати, не 4 пати, не ни 3 пати.... можда е подобар за 30% и толку.
Е сега кога ќе ја додадеш цената на киријата - таа разлика се анулира и ти испага горе долу исто.
Бидете ми поздравени и нека ве следи среката.
Hmmm...ne bi se slozil...Zavisi si kade si i sto rabotis... Vo nejzniot slucaj sofer vo MK i sofer vo USA gooolema razlika....! Gradinkite sredni se dvizat od 500-800 za dete mesecno. Minimalna plata e 8 dolara zanci nedelno 40 saati 320 x 4 nedeli =1280 znaci okolu 500$ ostanuvaat cisti i so taa saatnina...!Gore dole ne e isto!
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
5
и јас сум извлечена за 2015 година..од кога почнуваат со интервјуата и дали некој знае како известуваат?
се јавив на телефонскиот број од кентаки, од таму реко дека ќе бидам известен на мојот е-маил.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Супер, одлично...само знаеш.. чувствата и рекламите не носат леб на маса.
Ниту патриотските чувства од песната на Тајзи...
Која и работа да ја најдеш ќе биде толку слабо платена да не ти се исплати да ја работиш дека нема да можеш градинка да платиш.

Фала за кафето, јас не бев во Чикаго него во Синсинати Охајо... и - се вратив.
Сега сум во Скопје и работам за 500-600 еур и подобро живеам тука со тие пари него со 50 илјади во Охајо.

Неубаво е на им кажеш на македонците дека платите се 5 пати поголеми од МК а да заборавиш на трошоците , тоа ми беше поентата.
Кога опште се ке додадеш и одземеш , да нешто стандардот е подобар во уса, но не 5 пати, не 4 пати, не ни 3 пати.... можда е подобар за 30% и толку.
Е сега кога ќе ја додадеш цената на киријата - таа разлика се анулира и ти испага горе долу исто.
Бидете ми поздравени и нека ве следи среката.
Извини вака по твое колку мислиш % од вработените во Македонија ја земаат оваа плата, несметаќи ти тие илјадници вработени во општини, министерства или слично ? Неможе, неможе никако да споредуваш таму и овде. И јас да имам 30.000 овде би живеел подобро од тие 90% други во Македонија што имаа 6000-12000...
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Пред околу 15 години еден период во фамилија ни влегуваа околу 40 000 денари, во провинција, без автомобил. Тогаш денарот беше далеку појак и трошоците беа далеку пониски еден леб 600грама беше 20 денари. И пак не излегуваше есапот. Телефонот ни беше вечно исклучен, а струјата се снаоѓавме да ја платиме кога ќе дојдеа да ни ја исклучат. На море не отидовме никогаш.

Упс погрешен сум цитирал, цитатот се однесуваше на членот кој вика со 500 евра се живеело ок. Не се 500 евра воопшто доволни.
 
Член од
31 јули 2014
Мислења
21
Поени од реакции
5
Ниту патриотските чувства од песната на Тајзи...

Извини вака по твое колку мислиш % од вработените во Македонија ја земаат оваа плата, несметаќи ти тие илјадници вработени во општини, министерства или слично ? Неможе, неможе никако да споредуваш таму и овде. И јас да имам 30.000 овде би живеел подобро од тие 90% други во Македонија што имаа 6000-12000...
Ха, јас сум дипломиран инжинер и работам такси. Нит општина нит министерство нит слично ми помогнало. Ако во Мк не можеш да се снајдеш во уса па ич - ќе завршиш под некој мост како бездомник. Таму нема ни фамилија ни бавча ни ништо - само улицата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom