Добитници на лотарија за САД

Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Дечки, имам едно прашање. Мојот гарантор во меѓувреме за жал почина.Станот каде живеше се води на име на неговата парнерка(лично не ја познавам), чии податоци се во мојата апликација. Кажете ми дали и кога можам да пријавам нов гарантор? И дали може да остане така во апликацијата, а јас да заминам на друга адреса кај друго лице? И се уште ми е нејасно околу спонзорот. Дали е тоа истото лице што ќе те прими во УСА или друг спонзор што треба да го даде тој писмен исказ (affidavit) пред интервјуто. Ве молам навистина за одговор затоа што ме гази времето. Поздрав до сите и многу среќа за тие што ќе одат на интервју!
Побарај на Google, тешко дека некој од тука ќе знае.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Дечки, имам едно прашање. Мојот гарантор во меѓувреме за жал почина.Станот каде живеше се води на име на неговата парнерка(лично не ја познавам), чии податоци се во мојата апликација. Кажете ми дали и кога можам да пријавам нов гарантор? И дали може да остане така во апликацијата, а јас да заминам на друга адреса кај друго лице? И се уште ми е нејасно околу спонзорот. Дали е тоа истото лице што ќе те прими во УСА или друг спонзор што треба да го даде тој писмен исказ (affidavit) пред интервјуто. Ве молам навистина за одговор затоа што ме гази времето. Поздрав до сите и многу среќа за тие што ќе одат на интервју!
Јас колку што знам не е задолжително ти да пријавиш адреса од affidavit дека ќе престојуваш кај него . Ти можеш да имаш affidavit а да престојуваш на друго место , ним им треба тој гарант во случај ти при пристигнување во америка да би побарал социјална помош од државата при што тие би ја активирале гаранцијата негова и сите сретсва што би ти ги дале преку социјалната помош би ги наплатиле од гарантот . Значи слободно можеш да имаш гарант што нема да е на истата адреса каде што ке живееш ти . Ова е само мое мислење и јас би те советувал да побараш за сигурно како е процедурата а во краен случај и јави се во амбасада за нивно мислење ако бидат услужливи да ти објаснат што како.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Дечки, имам едно прашање. Мојот гарантор во меѓувреме за жал почина.Станот каде живеше се води на име на неговата парнерка(лично не ја познавам), чии податоци се во мојата апликација. Кажете ми дали и кога можам да пријавам нов гарантор? И дали може да остане така во апликацијата, а јас да заминам на друга адреса кај друго лице? И се уште ми е нејасно околу спонзорот. Дали е тоа истото лице што ќе те прими во УСА или друг спонзор што треба да го даде тој писмен исказ (affidavit) пред интервјуто. Ве молам навистина за одговор затоа што ме гази времето. Поздрав до сите и многу среќа за тие што ќе одат на интервју!
Јас кога се информирав кај адвокат тој ми кажа вака.
Спонзорот нема обврска да те прими на негова адреса, туку спонзорот има обврска за првите 6 месеци дека тој нема да дозволи ти да побараш социјална помош и сл. А адресата на живеење е формална и можеш да ја промениш онлајн еден ден после влегувањето во Америка, зошто секако треба да поминат две до три недели додека тие да ти го испратат социјалниот број на домашна адреса така да мислам дека немаш фрка со адресата само смеми го под итно спонзорот ако сакаат и кентаки да ти го отклучат предметот
поздрав[DOUBLEPOST=1447879894][/DOUBLEPOST]
Дечки, имам едно прашање. Мојот гарантор во меѓувреме за жал почина.Станот каде живеше се води на име на неговата парнерка(лично не ја познавам), чии податоци се во мојата апликација. Кажете ми дали и кога можам да пријавам нов гарантор? И дали може да остане така во апликацијата, а јас да заминам на друга адреса кај друго лице? И се уште ми е нејасно околу спонзорот. Дали е тоа истото лице што ќе те прими во УСА или друг спонзор што треба да го даде тој писмен исказ (affidavit) пред интервјуто. Ве молам навистина за одговор затоа што ме гази времето. Поздрав до сите и многу среќа за тие што ќе одат на интервју!
Јас кога се информирав кај адвокат тој ми кажа вака.
Спонзорот нема обврска да те прими на негова адреса, туку спонзорот има обврска за првите 6 месеци дека тој нема да дозволи ти да побараш социјална помош и сл. А адресата на живеење е формална и можеш да ја промениш онлајн еден ден после влегувањето во Америка, зошто секако треба да поминат две до три недели додека тие да ти го испратат социјалниот број на домашна адреса така да мислам дека немаш фрка со адресата само смеми го под итно спонзорот ако сакаат и кентаки да ти го отклучат предметот
поздрав
 
Член од
2 јуни 2015
Мислења
18
Поени од реакции
25
Јас кога се информирав кај адвокат тој ми кажа вака.
Спонзорот нема обврска да те прими на негова адреса, туку спонзорот има обврска за првите 6 месеци дека тој нема да дозволи ти да побараш социјална помош и сл. А адресата на живеење е формална и можеш да ја промениш онлајн еден ден после влегувањето во Америка, зошто секако треба да поминат две до три недели додека тие да ти го испратат социјалниот број на домашна адреса така да мислам дека немаш фрка со адресата само смеми го под итно спонзорот ако сакаат и кентаки да ти го отклучат предметот
поздрав[DOUBLEPOST=1447879894][/DOUBLEPOST]
Јас кога се информирав кај адвокат тој ми кажа вака.
Спонзорот нема обврска да те прими на негова адреса, туку спонзорот има обврска за првите 6 месеци дека тој нема да дозволи ти да побараш социјална помош и сл. А адресата на живеење е формална и можеш да ја промениш онлајн еден ден после влегувањето во Америка, зошто секако треба да поминат две до три недели додека тие да ти го испратат социјалниот број на домашна адреса така да мислам дека немаш фрка со адресата само смеми го под итно спонзорот ако сакаат и кентаки да ти го отклучат предметот
поздрав
Со оглед на тоа што интервјуто е веќе закажано, јас стапив во контакт со партнерката која се сели во друг град, но рече дека ќе потврди ако треба. Така што мислам дека веќе нема што да се менува. А јас спонзор со потполнет формулар I-134 немам, планирам да покажам моја банкарска сметка, или пак да однесам образец на интервјуто, мислам дека не е доцна, или грешам?
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
другари да ве прашам нешто , коа ке се аплицира за лотарија , и на крај нели излегува бројчето т.е. целиот документ со нашите податоци и бројот , е сега дали тоа требаше да се испринта- испечати ? бидејки јас само бројот си го запишав на ливче и толку , дали ке ми преставува некаков проблем?
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
другари да ве прашам нешто , коа ке се аплицира за лотарија , и на крај нели излегува бројчето т.е. целиот документ со нашите податоци и бројот , е сега дали тоа требаше да се испринта- испечати ? бидејки јас само бројот си го запишав на ливче и толку , дали ке ми преставува некаков проблем?
Никаков проблем. Дури и да го изгубиш, кога ќе дојде време за проверување, можеш на самата страница да си го вратиш.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Со оглед на тоа што интервјуто е веќе закажано, јас стапив во контакт со партнерката која се сели во друг град, но рече дека ќе потврди ако треба. Така што мислам дека веќе нема што да се менува. А јас спонзор со потполнет формулар I-134 немам, планирам да покажам моја банкарска сметка, или пак да однесам образец на интервјуто, мислам дека не е доцна, или грешам?
Уффф незнам што да кажам, едни викаат дека не треба I-134 други кажуваат дека им барале,а во амбасада кажуваат дека не е морално а сепак го бараат тој формулар агентите кои ти го прават интервјуто.Пожелно би било да имаш ама ако немаш сепак набави информација колку е месечниот просек кој треба да го покажеш во банковата гаранција, Јас за 6 месеци студии во УСА морав да покажам 9800$ така ми кажаа од колеџот и плус што ја платив школарината, и на крајот испаднав не подобен за агентот со образложение дека ТОЈ НЕ ВЕРУВА ДЕКА ЈАС ИМАМ ТОЛКУ ПАРИ НА СМЕТКА!!! Кога им пратив feedback во школото неможеа да се изначудат.... ама тоа е.
Затоа мое мислење е секој сто може нека си набави документи за се зошто никој не знае на која нога ке биде станат тој/таа што ке го прави интервјуто.
Поздрав
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Значи ова за гарантор е гледам голема работа низ темава. Ние сме веќе 4та година во САД, дојдовме преку лотарија и НЕМАВМЕ гарантор. Отидовме на интервју, не ни побараа НИТУ ЕДНО ливче од банкарски изводи за сметки. И не, не бевме набалирани со пари ако мислите дека тоа беше случајот. Нормална просечна плата, во минус на сите картички... ко секој Македонец :icon_lol: За секого е различно. Имам пријатели овде (дојдени преку истата лотарија) на кои им барале гарантор, а имам и такви на кои им барале изводи од банкарски сметки. Не знам по кој критериум се водат овие во амбасада, ама навистина искуствата се разлилчни и затоа слушате различни одговори. Мое лично мислење е дека има врска со образованието. Нагласувам - лично мислење. Мислам дека ако имаш високо образование те гледаат како помал ризик да станеш товар на државата и не те оптеретуваат со папирологија. Демек, знаат дека ќе станеш продуктивен член на општеството.
Во врска со зелените карти. Има две зелени карти, ама условната е врз основа на брак со амерички државјанин. Прво ти ја даваат на две години и не е точно дека со неа не смееш да излегуваш од САД. Треба само да внимаваш колкав престој ќе имаш надвор. Ако утврдат дека бракот е регуларен, после две години ти даваат друга зелена карта на 10 години.
Зелената карта што ја даваат ако отидете преку лотаријата е веднаш на 10 години. За среќа, после 5тата година може да се аплицира за државјанство и амерички пасош. Од лично искуство, кога ќе дојдеш тука, првите 6 месеци не треба да ја напушташ државата. После тоа можеш да одиш и идиш кога сакаш, само да внимаваш да не направиш повеќе од 6 месеци престој надрвор од САД за да го запазиш континуумот од 5 години. Ама кога ќе дојдеш тукач прво ќе ти треба време да се средиш, а второ - не е баш ефтино да се оди дома. Ние бевме ова лето, првпат по 3 години фамилија од 4-ца, не кошташе 7,500 долари само за карти. напрај си математика и ќе видиш колку ќе ти се брза за „дома“ :pos:
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Дали тие две години работно искуство, во последните 5 години, се бројат до денот на поднесување на апликацијата или пак до денот кога ќе бидете извлечени?
Бидејќи до пролет би имал 2 години работно искуство (вклучително со договорите за деловно техничка соработка, ако се бројат), а ако не само тој услов ми прави проблем.
Зависи колку години имаш и какво образование. Ако имаш 4-години средно - you're good. (y)[DOUBLEPOST=1448204026][/DOUBLEPOST]Не читајте на Википедија за middle name. 99% од нашата (македонска) популација нема средно име. Татковото име не е средно име. Тоа е начин на нашата администрација да ја потврдува веродостојноста на податоците и нема врска со средното име во САД.
Значи, тука во САД, средното име е ИМЕ, исто како и првото и не е на татко ти. Твое си е. На пример: Ана Беатриз Греен. Некои луѓе тука си го користат средното име како прво. Сум сретнала и случаи кога од едната страна на фамилијата детето го викаат со првото име, а од другата со средното. Кај нас пример за средно име би било: Ана Марија Тодоровска. Ако името е напишано како Ана-Марија, тогаш ќе се смета за едно име.
 
Последно уредено:
K

Kacar

Гостин
Јас добив виза :) Им го посакувам истото и на останатите
Може ако сакаш да објасниш подетално, кога доби, што после тоа следуваше, кулминација, расплет ?
Честитки на добивката :)
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
7
Поени од реакции
11
Може ако сакаш да објасниш подетално, кога доби, што после тоа следуваше, кулминација, расплет ?
Честитки на добивката :)
Интервјуто ми беше закажано на 19 ноември во 8 am (на сите закажуват во толку). Од документи ми ги бараа постојаните и, плус ме прашаа за свидетелства (не знам зошто) - одговорив дека не ги носам; дека ми се на факултетот. Подоцна ме пратија на шалтер 7 кај конзулатот, кој беше насмеан од уво до уво :). Ме праша како сум поврзан со спонзорот на што му одговорив дека сме фамилијарни пријатели. Потем ме праша: што работи спонзорот, што ќе работам јас во Америка. Кога му одговарав ми рече You're english is very good, со тоа сакаше да ја намали тензијата и на крајот ме праша:"How long you will stay in America" и јас му одговорив:"I hope forever" тој почна да се смее нападно и ми одговори:"That's a good answer" и, додаде; congratulation, you're welcome to USA и ми даде едно сино ливче со американското знаме и рече во вторник да си ги земам пасошот и визата.
 
K

Kacar

Гостин
Интервјуто ми беше закажано на 19 ноември во 8 am (на сите закажуват во толку). Од документи ми ги бараа постојаните и, плус ме прашаа за свидетелства (не знам зошто) - одговорив дека не ги носам; дека ми се на факултетот. Подоцна ме пратија на шалтер 7 кај конзулатот, кој беше насмеан од уво до уво :). Ме праша како сум поврзан со спонзорот на што му одговорив дека сме фамилијарни пријатели. Потем ме праша: што работи спонзорот, што ќе работам јас во Америка. Кога му одговарав ми рече You're english is very good, со тоа сакаше да ја намали тензијата и на крајот ме праша:"How long you will stay in America" и јас му одговорив:"I hope forever" тој почна да се смее нападно и ми одговори:"That's a good answer" и, додаде; congratulation, you're welcome to USA и ми даде едно сино ливче со американското знаме и рече во вторник да си ги земам пасошот и визата.
Читајќи го ова се осетив као ја да сум добил:vozbud::eek:. Доста интузијастичко . Уште еднаш честитки.:aplauz:
 
Член од
19 ноември 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Извлечен сум за DV-2016 и определен ми е датум за интервју.Имам неколку прашања, па кој е поупатен и ја поминал процедурата во скоро време нека помогне :): 1.Дали е потребно на интервју да се носи државјанство? 2.Дали е потребно да се вади потврда за служење војска(немам служено војска, дали нешто треба да се вади)? 3.За Affidavit of support треба да се извади формулар I-134 и потврда за платени такси да се заверат на нотар во САД или постои уште нешто? 4. Дали е потребно сите документи да се преведат и заверат на нотар? 5. Ги носевте сведителствата само од средно или и од основно и дали дипломата од средно ја заверувате на нотар? 6. Дали е потребно еден од нас да најде работа таму однапред пред интервју или не? 7. Колку време пред интервју е препорачливо да се направат медицинските прегледи и колку чинат? 8. Дали тие 330 долари во амбасада се плаќаат во кеш?

Од што читам по форуми малку сум збунка, сите различно носеле и различно искуство имаат. Благодарам однапред

Поздрав!
 
Член од
12 август 2012
Мислења
80
Поени од реакции
77
Извлечен сум за DV-2016 и определен ми е датум за интервју.Имам неколку прашања, па кој е поупатен и ја поминал процедурата во скоро време нека помогне :): 1.Дали е потребно на интервју да се носи државјанство? 2.Дали е потребно да се вади потврда за служење војска(немам служено војска, дали нешто треба да се вади)? 3.За Affidavit of support треба да се извади формулар I-134 и потврда за платени такси да се заверат на нотар во САД или постои уште нешто? 4. Дали е потребно сите документи да се преведат и заверат на нотар? 5. Ги носевте сведителствата само од средно или и од основно и дали дипломата од средно ја заверувате на нотар? 6. Дали е потребно еден од нас да најде работа таму однапред пред интервју или не? 7. Колку време пред интервју е препорачливо да се направат медицинските прегледи и колку чинат? 8. Дали тие 330 долари во амбасада се плаќаат во кеш?

Од што читам по форуми малку сум збунка, сите различно носеле и различно искуство имаат. Благодарам однапред

Поздрав!
И јас сум во исчекување на интервјуто па да ти одговорам колку што знам за мене
1. Не е потребно државјанство да се носи никаде не е спомнат тој документ за потребен за интервју , самиот пасош е доволен доказ
2.Мислам дека нема потреба од никаков документ да вадиш штом не си служел војска ( јас служев и си извадов ) не ми се верува дека даваат документ за неслужење на војска
3. Јас колку што видов а и како што пишува на инструкциите за пополнување на I-134 повеќе не треба тој документ да се заверува на нотар со самиот потпис што се става од страна на гаранторот е доволно тој да е валиден документ .
4. Твоите документи не треба да се преведени за на интервју може да се на македонски мада пожелно е да си имаш преводи во случај да ти затребаат за Америка да не прајш додатни трошоци таму
5. Доволни се само свидетелствата од средно каде се гледа дека си завршил континуирано дез да повторуваш година
6. И да сакаш да најдиш работа од овде нема да можеш сепак сите работодавачи ти бараат да имаш SSN плус никој не вработува без да ти направи интервју во живо
7. И јас не сум сигурен колку време би требало за лекарскиве јас планирам едно недела дена порано да ги направам да не излезат некои додатни прегледи па да немам време дека ние сме четворица со 2 мали деца
8. Мислам дека само во кеш се плаќаат и то носи си долари најдобро дека ако плаќаш во денари ти ги рачунале со слаб курс
Се надевам дека ќе ти биде од помош ова што го пишав и пак ќе речам значи јас сеуште го неам поминато интервјуто и ова е само мое мислење и начин на кој јас се спремам за истото
 

Kajgana Shop

На врв Bottom