Добитници на лотарија за САД

Член од
27 март 2006
Мислења
22
Поени од реакции
1
Друштво,ова ми стигна во ЏАНК МАИЛ а конфирмејшн намбер не е тој,податоциве други како Име Презиме и Телефонски број се точни,иако тој мобилен број не го користам веќе 4 години...

Шо можит да е,превара или ???
 

Attachments

Член од
1 јуни 2014
Мислења
191
Поени од реакции
281
Друштво,ова ми стигна во ЏАНК МАИЛ а конфирмејшн намбер не е тој,податоциве други како Име Презиме и Телефонски број се точни,иако тој мобилен број не го користам веќе 4 години...

Шо можит да е,превара или ???
Немoј случaјнo дa си кликнaл нa линкoт,врскa немa сo oфицијaлниoт сaјт.

Sent from my LG G2 using Tapatalk
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
2015 кажува дека е од лани. Годинешните оние што се отворени за проверка од некни почнуваат со 2016. најверојатно некоја превара е ама сам види си тему што сајт е тош пто ти ја праќа оваа порака.[DOUBLEPOST=1431448669][/DOUBLEPOST]http://www.scamadviser.com/is-int.dvs-state.com-a-fake-site.html

холандски сајт за амерички визи, тикви со расол :D бриши и на блок по кратка постапка :D
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
Шанси секако имаш, ама сепак одлуката дали ќе добиеш или не е во дискреција на конзулот. Ја би ти препорачал за Au Pair да пробаш бидејќи сметам дека се поголеми шансите да ти одобрат виза.
Poznalas li nekoj sto bil slicna situacija kako mojava ili nekoj sto veke bil au pair? Jas barav tema ness na forumov konkretno za au pair vo usa nemozev da najdam ...
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Poznalas li nekoj sto bil slicna situacija kako mojava ili nekoj sto veke bil au pair? Jas barav tema ness na forumov konkretno za au pair vo usa nemozev da najdam ...
За жал, не познавам. Побарај по интернет, сигурно има слични случаеви како твојот.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
affidavit of support е всушност гарантно писмо така? Поздрав и фала многу за информацииве ми одмали некои работи стварно само уште да те прашам дали во ремедика треба да се закажи однапред и колку би траела целата таа процедура за да добијаш термин. Уште еднаш фала па се надевам дека ќе се биди во ред. :D
Поздрав.
мене ме интересира каде се сликаше за сликите кои треба да се прикачат кога аплицираш
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
мене ме интересира каде се сликаше за сликите кои треба да се прикачат кога аплицираш
во кое било фото студио ќе им кажеш за што ти е, понатаму тие самите си ја знаат работата. Али ќе им кажеш да ти ја дадат и на цд.. пошто не ти врши работа ако ти дадат фотографии. ( Не дека не можеш и самата да ја направиш пошто ти треба само бела позадина, добра поставеност на лицето и димензиите али зошто да се малтретираш ти, кога веќе има некои кои професионално се занимаваат со истата работа + не е некој голем износ на пари ) Поздрав.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Друштво,ова ми стигна во ЏАНК МАИЛ а конфирмејшн намбер не е тој,податоциве други како Име Презиме и Телефонски број се точни,иако тој мобилен број не го користам веќе 4 години...

Шо можит да е,превара или ???

Ништо не ти стига на мејл се додека пополниш ДС 260 формуларот.
До таму се стига откако на официјалниот сајт ќе ти покаже дека си добитник.
Така да ова е скам....[DOUBLEPOST=1431576843][/DOUBLEPOST]
Moze nekoj po PP sto se razbira da mi objasni kako da se aplicira koga? Koj moze? Na koja stranica? Blagodaram odnapred :)
Апликацијата се отвара од 1 Октомври до 3 (или 5 мислам беше) Ноември.

Секој што има завршено средно 4 годишно образование, со наполнети 18 години и што не е осудуван има право да аплицира.
Значи секој посебно по една апликација. Пример маж и жена ....две апликации!


Страната за апликација....кога ќе дојде време.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Кај мене покажуваше sesion timeout и денес провервам и пази

You have been randomly selected for further processing in the Diversity Immigrant Visa Program for the fiscal year 2016(October 1, 2015 to September 30, 2016). Selection does not guarantee that you will receive a visa because the number of applicants selected is greater than the number of visas available
Не ми се верува дека ме извлекле ова вистина ли е или е грешка некоја не можам да се соземам :)
Малку касно али...честитки! Среќно понатака! :D
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Сега за сега нема никој извлечен (барем колку што пратам по форумиве). Можно е да е некоја грешка во системот како лани. За секој случај, проверувајте во наредните неколку денови пак, лани пратија меил на сите дека нешто имале грешка во системот и да си провериме пак.
Јас написав во посебен пост а еве и се пријавувам пак дека сум ИЗВЛЕЧЕН :) Им посакувам и на останатите да им биде судбината иста и да се осетат СРЕЌНИ а како ке поминеме после интервјуто ЗДРАВЈЕ останува да видиме[DOUBLEPOST=1433071543][/DOUBLEPOST]
еве јас можам да се пофалам дека всушност сум добитник на лотаријата од DV, али имам некои прашања на кои ако можите ќе ви побарам помош да ми одговорите. Кога и каде се плаќа таксата од 330 $.. во која клиника треба да биди извршен прегледот и всушност кои други документи се потребни освен пасош, извод,потврда за неосудуван, диплома, 2 сликички. Воедно дали има некои луѓе што добиле на лотаријава, а на интервјуто не им била доделена виза т.е green card. Фала многу.
Здраво и јас сум извлечен и сум вака информиран, дека се што треба да се плати околу тие 330$ е во амбасада кога веке ке се оди на интервју а се што е поврзано со плаќање пред тоа е ЛАГА. а за лекарското разбрав дека РЕМЕДИКА или НЕУРОМЕДИКА биле овластените кои правеле за УСА лекарски прегледи ама сепак во понеделник ке звонам во амбасада и ке дадам плус инфо тука
поззззз....[DOUBLEPOST=1433076301][/DOUBLEPOST]
Ах башка да проверам, server too busy :(

EDIT: Дали некој го има овој проблем: The information entered is not valid. Please review the Confirmation Number, your Last/Family Name, and Year of Birth
to ensure you have entered them exactly as they appear on your DV Confirmation Page.
Ова го имасе мој другар ама тоа за 2014 година он не проверил тогаш и сега пред некој ден проверувавме заедно и му казуваше исто дека не бил валиден иако бројот напред му бесе 2015ххххххххх
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Следуваат нови информации од Амбасада значи вака :
* Плаќањето се врши САМО со долари во кеш кога ке влезете во амбасада пред да ве интервјуираат и тоа по 330 долари по човек а за деца не добив инфоормација :(
*Доколку аплицирате без спонзор нема потреба да се пополнуваат Affidavil of suport но во тој случај ќе ви се земе во обзир образованието,степенот на владеенје на англискиот јазик и обезбедените пари за грејс период од 6 месеци околу 10-12.000$ по човек,значи за брачни другари ако се без деца треба да покажат од 20.000$ па нагоре. Доколку се оди со спонзор од УСА треба да потполни формулати спонзорот од таму и да ги прати тука во амбасада дека тој ке ја земе финансиската гриза за вас. ( спонзорот се информира во уса сто треба да направи)
* Превод на документи треба да прави само носителот на апликацијата и тоа само на ДИПЛОМАТА...
 
Член од
2 јуни 2015
Мислења
18
Поени од реакции
25
Ме интересира до кога е рокот за пополнувањето на електронската апликација за визата, затоа што како што прочитав пишува само as soon as possible. И дали (не)ажурноста во пополнувањето влијае врз тоа дали ќе се добие виза. Благодарам однапред!
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Ме интересира до кога е рокот за пополнувањето на електронската апликација за визата, затоа што како што прочитав пишува само as soon as possible. И дали (не)ажурноста во пополнувањето влијае врз тоа дали ќе се добие виза. Благодарам однапред!
Се препорачува што поскоро, меѓутоа исто така треба да се внесат точни податоци затоа што ако згрешиш нешто, ќе треба да им праќаш меил да ти ја отклучат. Официјален рок нема, ама земи во предвид дека нив ќе им треба неколку месеци да ја прегледаат апликацијата и да ти закажат интервју. Ако бројот не ти е поголем од 12000, собирај документи и податоци што можеш побрзо. Доколку ти е поголем од 12000, гледај до крај на Јуни да ја пратиш.
 
Член од
2 јуни 2015
Мислења
18
Поени од реакции
25
Се препорачува што поскоро, меѓутоа исто така треба да се внесат точни податоци затоа што ако згрешиш нешто, ќе треба да им праќаш меил да ти ја отклучат. Официјален рок нема, ама земи во предвид дека нив ќе им треба неколку месеци да ја прегледаат апликацијата и да ти закажат интервју. Ако бројот не ти е поголем од 12000, собирај документи и податоци што можеш побрзо. Доколку ти е поголем од 12000, гледај до крај на Јуни да ја пратиш.
Ти благодарам многу. Јас се плашев веќе да не сум го пропуштил рокот, заради тоа што дури вчера дознав дека сум извлечен. Се надевам дека се ќе биде во ред до крајот на месецот.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
130
Поени од реакции
83
Ме интересира до кога е рокот за пополнувањето на електронската апликација за визата, затоа што како што прочитав пишува само as soon as possible. И дали (не)ажурноста во пополнувањето влијае врз тоа дали ќе се добие виза. Благодарам однапред!
Dali mislis na formularot DS-260?[DOUBLEPOST=1433330005][/DOUBLEPOST]Друштво а дали уствари знаете кој е точниот формулар за Affidavil of support, јас барам ама никако неможам да најдам,некои казуваат I-130 ; I-864 ; или I-864A ама навистина незнам кој од овие ни е потребен на сите нас кои сме извлечени.
Кој ни е потребен за кога ќе одиме на интервју???
И дали тој сто ке ни го испрати формуларот (Affidavil of support) мора да е државјанин на УСА со решен статус или може да е некој кој сеусте не му е решен статусот односно истиот е на Green card таму???
Фала ви однапред на сите за помошта!!!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom