Дијаспората првпат ќе избира претседател!

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А ако ти платат гориво до амбасада? :pos:
Само платен два месечен одмор во Шпанија, плус и едно вемеровче куферите да ми ги носи и цигари да ми купува, може да ме предомисли. Отворена понуда за разумен компромис :D
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Колку аљбанци има со нелегално добиени мк државјанста кажете а не колку македонци?
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Кога веќе не живеам во МК, од една страна добра е поентата да гласам, заради една група малцинство што не и мисли арно на македонија.( Ама кога ќе видам па нит нашиве политичари не и мислат арно на нашата ни земја.) Од друга страна пак мислам дека не е мое право кога веќе сум решил да си отидам од мк да решавам за некој што живее тамо. Ајде јас не сум иселен одамна ама има некој што се по 20-30 години иселени ( и ги глеам дека се најголеми патриоти ) во мк одат еднаш во 5 години во најдобар случај, и врска немаат што се случува во мк, па зашто тие да одлучуваат за иднината на тие што се засегнати.Мислам дека не е фер...
 
Ч

Чај

Гостин
Ова е повеќе и од смешно.По овој пример, цела Америка треба да гласа за којзнае колку земји во европа азија и африка.Кај дијаспората,популарни се следните работи: Православни, Старото знаме и Лавот (вмровско/македонски симбол). По самата логика укажува дека таа партија е доста популарна во дијаспората,а со оглед тоа што се случи FYROM во време на СДСМ јасно е колку би го поддржувале опозиционерскиот гласачки лик.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Дијаспората ќе гласа а не доаѓаат тука ни 1 ден годишно, стварно жално.
Според мене нема причина они да гласаат кога не живеат тука.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Највероватно ова е одговор кон ДУИ, кои се заканија дека ќе ги бојкотираат изборите ако не се прифаќа заеднички кандидат...

А државата празна, кај да најдат гласачи?!

Гласачи има не се секирај , дијаспората освен Шител ТВ на која секојдневно се пропагира владината политика не гледаат друг канал , пошто нели , повеќе ги интересира што направиле политичарите во изминатиов период отколку општата состојба во Македонија.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Па добро им текна веќе. Не можат веќе да се трпат овие фрустрации, кога немавме можност да гласаме. Ми се свиѓа идејава, споменик за Грујо!
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
Па добро им текна веќе. Не можат веќе да се трпат овие фрустрации, кога немавме можност да гласаме. Ми се свиѓа идејава, споменик за Грујо!
Ти ова сериозно а ?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.139
Поени од реакции
21.776
Секој македонски граѓанин кој има македонски пасош има право на глас. Нека поседи тука минимум 6 месеци без прекин и нека гласа. Јас немам ништо против.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
265
Поени од реакции
18
Za trojcata pratenici od dijasporata ok razbiram, ima nekoi ozitivni strani. Najcesto tie trojca pratenici nema da imaat presudno znacenje no sepak Zastapena e dijasporata vo sobranie.
Ama ova sega e sranje najgolemo..
Da zememe pretpostavka poveke luge so makedonsko poteklo da im tekne da pobaraat makedonski pasos toa bi donelo apsurdna situacija kade 'stranci' bi go birale pretsedatelot na drzavata...
Taman covek ke si pomisli deka sme go dostignale vrvot na gluposta...:tapp:
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
239
Поени од реакции
250
А уствари незнам зашто се мисли дека се толку важни изборите за претседател. Како и да е кај нас претседател е марионетка на партијата од каде што бил кандидат. Значи пред се ги застапува партиските интереси. Без разлика од која партија доаѓа.
А верујте ми нема поголем и ПОСМЕШЕН “патриот“ од македонско гастербајтерче. Се борам и дај Боже да не станам еден од нив. Еднаш сум бил на собиранка од Македонска дијаспора и никогаш повеќе!!!
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
А уствари незнам зашто се мисли дека се толку важни изборите за претседател. Како и да е кај нас претседател е марионетка на партијата од каде што бил кандидат. Значи пред се ги застапува партиските интереси. Без разлика од која партија доаѓа.
А верујте ми нема поголем и ПОСМЕШЕН “патриот“ од македонско гастербајтерче. Се борам и дај Боже да не станам еден од нив. Еднаш сум бил на собиранка од Македонска дијаспора и никогаш повеќе!!!
Секои избори се битни од 2006 наваму, се мерат гласовите (дужините). Од 2006 наваму се гласа за партија и ако ти текнува и оној министерот за здравство Албанецот формира партија, веднаш после последните претседателски, бидејќи гласаат околку 150.000, но се изгуби после некое време.
Човекот што ќе го изберат не е битен, битни се гласовите за партиите, за да после ги слушаш 6 месеци, како нив народот ги сака
 
Ф

Флеш

Гостин
Абе шо се случи со Пописот ?! Навистина прашувам,го одложи ја знам поради лажирањата од страна на Албанциве во Западна ... одговорете ми јасно и не одолвлегувајте,да не стане оффтопик после ... фала :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom