Дијагностика на автомобили...

Член од
2 декември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
Дали некој има повеќе инфо во оваа област околу набавка на опрема и сл...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Има... зависи што сакаш да дијагностицираш :)
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
Па како прво за почеток сакам да набавам опрема за дијагностика за мотор а потоа и за другите системи како ABS, Airbag и сл. Разгледував по огласите што се нуди кај нас, па ме интересира што можете да препорачате како за почетник. :salut:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Батуле, дијагностиката ти е сложена работа. Секој производител си има сопствена дијагностика за мотори. И таа е башка од другите. Еден систем за дијагностика сосе софтвер за новите модели е околу 5.000 евра. Ако си спремен да платиш по 5.000 евра на производител, кажувај да те упатувам понатаму :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Па како прво за почеток сакам да набавам опрема за дијагностика за мотор а потоа и за другите системи како ABS, Airbag и сл. Разгледував по огласите што се нуди кај нас, па ме интересира што можете да препорачате како за почетник. :salut:
сакаш специјално да фатиш за некој производител или сакаш да дијагностицираш све

За групацијата Волксваген, Сеат, Шкода и Ауди постои ефтин и добар апарат ВАГ ком. Ги работи сите горенаведени модели. Тој уред доста го бараат пошто има доста возила од ти е производители

Ако сакаш да работиш “се живо и диво“ тогаш пробај со Бош можеби модел КТЅ 570
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
Батуле, дијагностиката ти е сложена работа. Секој производител си има сопствена дијагностика за мотори. И таа е башка од другите. Еден систем за дијагностика сосе софтвер за новите модели е околу 5.000 евра. Ако си спремен да платиш по 5.000 евра на производител, кажувај да те упатувам понатаму :)
Фала ти многу за исцрпното излагање многу ми помогна. Ќе ти се јавам кога ќе треба. Поздрав
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Фала ти многу за исцрпното излагање многу ми помогна. Ќе ти се јавам кога ќе треба. Поздрав
Па и не е баш исцрпен одговорот, само ти дадов насока кон што да размислуваш :)

сакаш специјално да фатиш за некој производител или сакаш да дијагностицираш све

За групацијата Волксваген, Сеат, Шкода и Ауди постои ефтин и добар апарат ВАГ ком. Ги работи сите горенаведени модели. Тој уред доста го бараат пошто има доста возила од ти е производители

Ако сакаш да работиш “се живо и диво“ тогаш пробај со Бош можеби модел КТЅ 570
VAG компјутерот е добро решение, и ќе ти користи кај сите модели што го возат VW моторот. Е сега треба да се разгледа колку VW возила се продаваат/возат низ Македонија и тоа да се спореди со кој се најкварливи возила па да се одлучи дали е исплатливо.

KTS од Бош не е решение според мене, бидејќи тие се ориентирани на дизел возила во кои се вградува пумпа за висок притисок од Бош (ака бош пумпа), а VW и BMW веќе пред 3 години го заменија Бош со англискиот Лукас, така да KTS е веќе во изумирање....
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
Друже јас како почетник би почнал со поситни работи пример како Скенер за читање- OBD и бришење на грешки и сл (повеќе околу електорниката сензори, актуатори и сл). и а потоа понатаму би инвестирал во поскапа опрема :). Инаку кога стана збор за OBD гледам кај нас се продаваат такви интерфејси универзални за повеќе возила и за одреден марка на возила како VAG COM и сл. Сега ме интересира за вакво нешто дали имаш информации што се исплати да се земе за почеток. :salut: универзално а и на овој сајт има поединечни...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Друже јас како почетник би почнал со поситни работи пример како Скенер за читање- OBD и бришење на грешки и сл (повеќе околу електорниката сензори, актуатори и сл). и а потоа понатаму би инвестирал во поскапа опрема :). Инаку кога стана збор за OBD гледам кај нас се продаваат такви интерфејси универзални за повеќе возила и за одреден марка на возила како VAG COM и сл. Сега ме интересира за вакво нешто дали имаш информации што се исплати да се земе за почеток. :salut: универзално а и на овој сајт има поединечни...
Друже се ова е ок, само имаш увид колку наплаќаат за ваков сервис? И колку би имал возила за дијагностика т.е. дали OBD ќе ти се исплати? Пошто гледам дека е 450-500 евра.

Според мене пробај или со тоа, или насочи се кон една марка :toe:
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
Друже се ова е ок, само имаш увид колку наплаќаат за ваков сервис? И колку би имал возила за дијагностика т.е. дали OBD ќе ти се исплати? Пошто гледам дека е 450-500 евра.

Според мене пробај или со тоа, или насочи се кон една марка :toe:
Да и јас размислував за таа варијанта за една па и две марки на возила, мислам дека тоа би било како најдобра варијанта. Фала за советот и секој случај. Поздрав
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Друже има низ Скопјево неколку дечки што делкаат дијагностики, зимаат по 50 евра од сесија. Ти да купиш универзален тестер ти требаат доста пари, ако воопшто најдеш некој што можеш да го наречеш универзален. Е сега за да се пробиеш на пазарот, пошто си нов, ќе треба да работиш поефтино од другите. Ако немаш претходно искуство, некој ќе треба да те учи. Автоматски ке треба да му дадеш на некој добра пара за да те научи нешто зошто никој нема без пари да ти го даде занаетот. А ако му го рикнеш компујутерот на некој муштерија, додека му се вежбаш на колата, ќе те кошта тоа.....Друга работа е за кој тип на возила ќе се одлучиш... Има многу работи за кои треба да се погрижиш и да размислиш пред воопшто да фрлиш пари за тестер. Инаку идејата во глобала е добра. Уште подобра е ако имаш некој пријател што има сервис и му треба таков уред а неможе да си го дозволи :)
Инаку јас исто чепкам дијагностика, со VCM.
Ова е тестер за Форд, Мазда и Ланд Ровер. Јас работам само со мазди, службено. Види си на што си, па ако купиш нешто и ти тргне работата, да частиш пиво некое :) :) :)
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
Друже ја сум загреан за работата и плус имам познавње од автомобилите, уствари тоа и ми е струка :), само малку време ќе ми треба да прочепкам а и имам човек што работи со таа работа и може да ми даде мала обука. Инаку не сум од Скопје, :) кај мене сеуште нема никој што го работи тоа :vozbud: па затоа сакам да пробам да почанам такво нешто, 400-500 евра не е некоја голема инвенстиција па да му ја мислам многу дека ќе загубам, така да сум на идеја да го започанам тоа пааа ќе видиме што како ќе биде :salut:
Има се нуди на пазарот опрема од србија па незнама дали се испати од тие да се набави линк i овој
 
Член од
28 февруари 2006
Мислења
63
Поени од реакции
1
Mene mi stiga denovive OBD II skener univerzalen i drug za BMW koi se povrzuvaat so laptop i ne se mnogu skapi. Ke gi probam pa ke pisam, a i valjda ke moze da si gi naracate nekade ke bidat okolu 100 evra.


  • Multi-Protocol Support:
SAE J1850 PWM (41.6 kbaud)
SAE J1850 VPW (10.4 kbaud)
ISO 9141-2 (5 baud init, 10.4 kbaud)
ISO 14230-4 KWP (5 baud init, 10.4 kbaud)
ISO 14230-4 KWP (fast init, 10.4 kbaud)
ISO 15765-4 CAN (11 bit ID, 500 kbaud)
ISO 15765-4 CAN (29 bit ID, 500 kbaud)
ISO 15765-4 CAN (11 bit ID, 250 kbaud)
ISO 15765-4 CAN (29 bit ID, 250 kbaud)


  • Read diagnostic trouble codes, both generic and manufacturer-specific, and display their meaning (over 3000 generic code definitions in the database)
  • Clear trouble codes and turn off the MIL ("Check Engine" light)
  • Display current sensor data, including:
Engine RPM;
Calculated Load Value;
Coolant Temperature;
Fuel System Status;
Vehicle Speed;
Short Term Fuel Trim;
Long Term Fuel Trim;
Intake Manifold Pressure;
Timing Advance;
Intake Air Temperature;
Air Flow Rate;
Absolute Throttle Position;
Oxygen sensor voltages/associated short term fuel trims;
Fuel System status;
Fuel Pressure;
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
Mene mi stiga denovive OBD II skener univerzalen i drug za BMW koi se povrzuvaat so laptop i ne se mnogu skapi. Ke gi probam pa ke pisam, a i valjda ke moze da si gi naracate nekade ke bidat okolu 100 evra.


  • Multi-Protocol Support:
SAE J1850 PWM (41.6 kbaud)
SAE J1850 VPW (10.4 kbaud)
ISO 9141-2 (5 baud init, 10.4 kbaud)
ISO 14230-4 KWP (5 baud init, 10.4 kbaud)
ISO 14230-4 KWP (fast init, 10.4 kbaud)
ISO 15765-4 CAN (11 bit ID, 500 kbaud)
ISO 15765-4 CAN (29 bit ID, 500 kbaud)
ISO 15765-4 CAN (11 bit ID, 250 kbaud)
ISO 15765-4 CAN (29 bit ID, 250 kbaud)


  • Read diagnostic trouble codes, both generic and manufacturer-specific, and display their meaning (over 3000 generic code definitions in the database)
  • Clear trouble codes and turn off the MIL ("Check Engine" light)
  • Display current sensor data, including:
Engine RPM;
Calculated Load Value;
Coolant Temperature;
Fuel System Status;
Vehicle Speed;
Short Term Fuel Trim;
Long Term Fuel Trim;
Intake Manifold Pressure;
Timing Advance;
Intake Air Temperature;
Air Flow Rate;
Absolute Throttle Position;
Oxygen sensor voltages/associated short term fuel trims;
Fuel System status;
Fuel Pressure;
Епа баш фино пробај види па ќе ме информираш од каде ги имаш набавено. Поздрав
 
Член од
28 февруари 2006
Мислења
63
Поени од реакции
1
Go dobiv skenerot i go testirav na hyundai accent 2001 i se si bese vo red.
I koj saka moze da naraca cenata e 100 -120 evra vo zavisnost od carina pari za pratka itn.

Skenerot doaga so kabli i cd na koi ima programi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom