Дискус-хернија(искуства и совети)

Член од
19 јули 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ve molam za iskustvo (vo MK ili stranstvo) so spinalna extenzija za dijagnoza discus hernia na L4/L5 so celosna extrusia na disk (celosno istechen disk)
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Ve molam za iskustvo (vo MK ili stranstvo) so spinalna extenzija za dijagnoza discus hernia na L4/L5 so celosna extrusia na disk (celosno istechen disk)
Jas tocno 1 juni ja dobiv ovaa povreda t.e kaj mene e L5 S1 so celosno istecen disk, se macev skoro cel mesec se vlecev po zemja se dodeka ne ja posetiv Perventiva 99, http://preventiva99.com mozes da najdes i broj na web stranicata, vo cetvrtokot ja napraviv 3 dekompresija(ekstenzija) bev so inekcii i uste kakvi ne opijati eve posle tretata veke od cetvrokot ne pijam ni apcinja protiv bolka osekjam nekoja minimalna bolka koga pesacam poveke od toa sto treba sepak imam 5 ekstenzii ostanaa uste 2 pa da pravam ponovo snimka da vidam so kade sum stignat so diskot, sekako treba strplenie posle 3tata ekstenzija mozes da probas da pravis doma sam odredeni vezbi isto za osloboduvanje na prslenite i da pocnes poveke da pesacis zatoa sto poveke vreme pominuvas vo krevet se poveke muskulite gi zalegnuvas i posle toa ke ti bide tesko dodeka da stanes pak na noze kako sto si bil, eve ti i brojce od klinikata 070-215-528 od ponedelnii do petok raboti od 9 do 18:00 casot a sabota mislam do 16:00...srekno i probaj tuka pred da se nafanis na operacija personalot sto raboti vo klinikata e prekrasen i dosta se posvetuva na klientite :) spodeli bilo sto posle prvite 10 dena pozzz
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
153
Поени од реакции
33
Osekjam bolka vo dolniot del od grbot nad kolkovite(nekogas nad desniot nekogas nad leviot kolk) pri fizicka aktivnost(igranje fudbal, pri planinarenje koga se kacuvam na sleguvanje nemam maka). Pri normalno pesacenje, sedenje, lezenje ne cuvstvuvam nikakva bolka. Dali imal nekoj slicno iskustvo? Sekoj sovet kako da se spravam so bolkata e dobrodojden. Na lekar ne sum bil do sega.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Osekjam bolka vo dolniot del od grbot nad kolkovite(nekogas nad desniot nekogas nad leviot kolk) pri fizicka aktivnost(igranje fudbal, pri planinarenje koga se kacuvam na sleguvanje nemam maka). Pri normalno pesacenje, sedenje, lezenje ne cuvstvuvam nikakva bolka. Dali imal nekoj slicno iskustvo? Sekoj sovet kako da se spravam so bolkata e dobrodojden. Na lekar ne sum bil do sega.
На лекар право да те снимат, вака не може никој да ти каже од што е, има многу работи што предизвикуваат болка во тој дел.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Osekjam bolka vo dolniot del od grbot nad kolkovite(nekogas nad desniot nekogas nad leviot kolk) pri fizicka aktivnost(igranje fudbal, pri planinarenje koga se kacuvam na sleguvanje nemam maka). Pri normalno pesacenje, sedenje, lezenje ne cuvstvuvam nikakva bolka. Dali imal nekoj slicno iskustvo? Sekoj sovet kako da se spravam so bolkata e dobrodojden. Na lekar ne sum bil do sega.
Ja и поминувало после неколку дена.
Али ти секако види си на лекар, ако не поминува.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Здраво, имам болка и оток во десниот колк, ги прочитав важите искуства и се плашам дека оваа е таа повреда која ја имам. Бев кај местач и ми кажа дека е нервот и ми рече да одмарам,на доктор не сум бил.Што ме советувате да направам имам веќе 10 дена болка. Имам 19 години и најверојатно сум се повредил од дигање тежини во теретана.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Здраво, имам болка и оток во десниот колк, ги прочитав важите искуства и се плашам дека оваа е таа повреда која ја имам. Бев кај местач и ми кажа дека е нервот и ми рече да одмарам,на доктор не сум бил.Што ме советувате да направам имам веќе 10 дена болка. Имам 19 години и најверојатно сум се повредил од дигање тежини во теретана.
Според мене треба да се снимаш и да видиш тое е, а после тоа ке знаеш што да третираш. Без да знаеш што е, неможе никој ништо да ти каже. Симтомиве немора да значат дека е дискус хернија.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Јас само да споделам искуство дека скоро сите масери ги поминав во Скопје, освен Туран...не знам зошто ама никако да отидам кај него.

Сега почнав да одам во ПЗУ Твое Здравје во Центар, тоа е ординација за физикална терапија и масажа. Дечките се прилично ок и се посветени на работат. Тврдат дека после 15 третмани со струа дека проблемот се решава и понатаму треба од време на време со масажи да се одржува.

Инаку, во меѓу време спушнав за ова. Центаров се наоѓа во Ниш што не е нешто којзнае колку далеку, а според многумина е регионален лидер за справување со овој проблем. Отворете и прочитајте ги искуствата на луѓето што се излечиле кај нив.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Истото го имаш и кај нас, во промедика и во превентива. Лечење со декомпресија.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Според мене треба да се снимаш и да видиш тое е, а после тоа ке знаеш што да третираш. Без да знаеш што е, неможе никој ништо да ти каже. Симтомиве немора да значат дека е дискус хернија.
Се снимив и оваа дијагноза ми ја дадоа, цитирам:protruzija na acetabulumi. Rotacija na L5. Spina bifida S1.
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Само тоа? Ке се исправи ли.Ме чуди тоа што немам никакви болки во кичмата, а сеуште ме боли десниот колк има веќе 1 месец. На сликата ништо не покажа во колкот се си е нормално,кога го допрам колкот се осеќа како нешто тврдо како коска, не е исто како од другата страна.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Zdravo, sakam da go spodelam moeto iskustvo.Imam 18 godini i veke 5 meseci se boram so diskus hernijata.Imam diskus hernija L5-S1. Kako sto znaete nepodnoslivi bolki vo levata noga kicmata listot itn.. Site koga se bolni se bi napravile za da ozdravat, pa jas sega ke vi raskazam za mene za da ne si ja napravite istata greska. :)
Slusnav za Angel Dzambazoski "doktorot" od Skopje, raboti vo Hotel Ambasador kaj ruska ambasada. Bev tamu mi garantirase za 6dena deka ke trcam i deka moevo bilo najlesna rabota i odma ke me izlecel.Posle 6 terapii so vulkanska kal nekoj si krojteri i neznam sto tamu mi zakaza kontrola za 10 dena a do togas nemav nikakvo podobruvanje. Zaminav na kontrola i sto drugo se cudese koga mu kazav deka ne sum dobro voopsto, i ocigledno 200 evra za terapiite so mu dadov ne mu bea dosta pa mi predlozi da pravime pak terapii i ekstenzii taka da si zaraboti pojke. Koga mu kazav deka ne sakam veke nisto zatoa so toj garantirase za 6 drna ke me izleci toj pocna da se dere i da laze deka ne go rekol toa deka ne garantiral i da sum zaminela odma ako ne sakam veke terapii. Bese tolku lut ocigledno zatoa sto site drugi pacienti slusnaa toa sto zborev. A koga mu rekov deka sram treba da mu bide i deka nekoj si odvoel cela plata 200 evra za da dojde da se izleci a toj zema pari samo niso drugo. Togas neznaese sto da kaze pa rece demek moze na sala go rekol toa deka garantira. Mislam dno dna takozvaniot doktor so prvenstveno nikakvo ponasanje a kamo li drugo.Duri koga mi zakazuvase kontrola mi rece bespari ke ti bide kontrolata, a denta mi barase 1000 denari. Sto da kazam poveke.. SPODELETE ZA DA NE IM ZEMA VEKE VREME I PARI NA LUGE STO NAVISTINA NEMAAT.
И тој е од типот доктори како Туран, што ке те излечат магично, ама кога нема да биде ништо од тоа, а ке ги земат парите полнуваат да се дерат и нервираат.
Како си сега? Што друго превземаш? Како ја третираш повредата/болеста?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom