Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.778
Поени од реакции
9.559
П.С. Туѓинци ли ќе ве учат за сопствената македонска вера, православното христијанство? :coffee:
Вистина е Хепта, во право си..(знам дека ликуваш сега)...но кој да не учи?
Телевизија и интернет...ете вака ќе гледаш некоја документарна емисија, ќе чуеш нешто и се чудиш:toe:
Прочитав во евангелието на Лука, но таму нема ништо за светата кожичка( препуциум)како мошта на Исус со чудотворни моќи, каде е, што е...ете тоа прашувам.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.665
Поени од реакции
11.702
Ништо не знаеш ти.... мене ме иритира непознавањето на нештата покрај целиот нет што се има... простачки е некој да ликува на туѓото незнаење или мрза - немој така....

Мошти има насекаде во сите христијански цркви, ако им веруваме на свештениците... Без разлика дали се католички дали се православни.
Купишта делови од тело на Исус има насекаде низ Европа (така тврдат сите) - ќе испадне овој Исус да бил џин со 100 раце и 1000 нозе или Нефилим!

Делови од крстот на кој бил убиен Исус според римскиот обичај имало и во Македонија... кој и како ќе ти докаже тоа?
Веруваш дека е така, одиш ако мислиш дека тоа ќе ти реши проблемите, се молиш оставаш дарови и слично и voila - се е ок.

Магиката е интересна работа.

P.S. Оваа приказна ме потсетува на египетските мистерии, оние на Озирис и Изида. Во врска со фалусот :coffee:
Озирис го губи фалусот во борба со Сет, а Изида го бара убиеното тело на Озирис, го наоѓа но недостасува фалусот... и со својата магија создава фалус кој што е симбол на изгубената сила на Озирис, кој што воскреснува од мртвите! :)
Има Стариот Египет многу што да понуди... но вие не го знаете сопственото денес, не пак да се заморувате со минатото некогаш... ако е минато ;)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.660
Поени од реакции
3.775
Се држи до науката и до променливоста на знаењето на бесконечното во однос на човештвото. Барем јас така разбирам во однос на Телема. :)

Не држи Телема догма... не знам колку пати да кажам да излезете од тој догматски систем дека се е дадено во библијата/куранот и од таму светот добива идеи како и на каде да оди... и од таму ширите омраза кон се и сешто што не разбирате или не сакате да го разберете бидејќи ќе значи промена!
Помина тоа...

Други луѓе седат на столчињата - доста од вас. ;)
Од крајот од XIX век, римокатолиците почнаа да ги прифаќаат сите (псевдо)научни сознанија за неодвоив дел од нивната религиска доктрина па токму затоа римокатоличката Црква се‘ повеќе наликува на секуларна заедница а не на религиска. За римската Црква не е смешно постоењето на „марсовци“ или на приказни од типот како оние од еволуцијата.

Немој да ми речеш дека и Телема, штом и‘ зафали знаење, се повикува на световните науки, кои се неспособни да склепаат една конечна научна вистина.

Куранот е апсолутно небитен за Црквата, така да во него може да пишува било што...

За Црквата, суштински е битна од Бога објавената вистина, а не „чешкањето на ушите“ со приказни со кои луѓето свесно сакаат да бидат лажени.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.665
Поени од реакции
11.702
Од трети век започнува да се прифаќа под казна на нож дека верувањето е подобро од научните сознанија. Тоа го роди „мрачниот век“ предизвикан од црквите и христијанството.
Тоа сакаш?
Авторитет на база на верување?
На еврејско учење кое не го разбирате и го негирате? Денес?
Тешко.... и никогаш повеќе тоа нема да се врати.
Доволно е да биде вашето учење само утеха за бедните и надеж за подобро „некаде таму после смртта“. Бидејќи секој заслужува утеха и поттик да биде подобар утре... некој мора да биде и христијанин, нема тука замерка...

Не ни е битно што е суштински за христијанската црква (со сите нејзини поделби и омрази) и што таа црква глагола за боговите...
Човештвото е битно...
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.651
...Исус не научи како да се молиме на Бога и ништо повќе не побара од нас
...тоа што понатака се разви од човечката желба за манипулирање со луѓето нема никаква врска со вистината што Исус ни ја остави како патоказ
...сите религии се навлезени во темните лавиринти на манипулации,лаги и желба за моќ
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.651
...присвојувањето не беше негова идеа @alf ,тоа "нас" се однесува на оние што го прифатиле тој пат
...присвојувањето е и основната причина за сите недоразбирања и конфликти што настанаа после Исус
...присвојувањето е генерален проблем кај сите религии и верувања :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.072
...присвојувањето не беше негова идеа @alf ,тоа "нас" се однесува на оние што го прифатиле тој пат
...присвојувањето е и основната причина за сите недоразбирања и конфликти што настанаа после Исус
...присвојувањето е генерален проблем кај сите религии и верувања :)
Прочитај што пишуваш...
Привин даваш заклучок
...Исус не научи како да се молиме на Бога и ништо повќе не побара од нас
Па после временски интервал употребуваш кој произлегол од заклучокот како инстуционално манипулирање..
...тоа што понатака се разви од човечката желба за манипулирање со луѓето нема никаква врска со вистината што Исус ни ја остави како патоказ
...сите религии се навлезени во темните лавиринти на манипулации,лаги и желба за моќ
Така да твојот одговор....
...присвојувањето не беше негова идеа @alf ,тоа "нас" се однесува на оние што го прифатиле тој пат
...присвојувањето е и основната причина за сите недоразбирања и конфликти што настанаа после Исус
...присвојувањето е генерален проблем кај сите религии и верувања :)
не одговара на предходната мисла која со втората ја изврти како да имаш Христов ум и знаеш што била негова идеа.

Тие "нас" сигурно не биле филозофите!
А ако биле, како се моли филозоф?
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.651
...предпоставките и анализите во твоето толкување на моите постови не става и двајцата на два различни автопати,затоа и немам намера да објаснувам понатака
...јас не милувам ниту еден титулар и подредување
...јас сум само обичен смртник која го живее и доживува животот со отворени очи и само за себе
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.072
...предпоставките и анализите во твоето толкување на моите постови не става и двајцата на два различни автопати,затоа и немам намера да објаснувам понатака
...јас не милувам ниту еден титулар и подредување
...јас сум само обичен смртник која го живее и доживува животот со отворени очи и само за себе
Тогаш не коментирај за "нас" или "вас" кога животот го живееш со отворени очи САМО за себе!
Его:(
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.651
...а што е тоа во мојата изјава егоистично @alf,или се што не ти е по ќејф се става во рубриката его?
...искрениот пристап кон себе и кон животот не е егоизам,или грешам?
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.072
...а што е тоа во мојата изјава егоистично @alf,или се што не ти е по ќејф се става во рубриката его?
...искрениот пристап кон себе и кон животот не е егоизам,или грешам?
Се врза самиот филозофирајќи што учел Исус и што му била идеата.
А егото го извади последно....
...јас сум само обичен смртник која го живее и доживува животот со отворени очи и само за себе
Живееш па и ќе умираш само за себе, тоа сигурно не била идеата на Исус.
За "отворени очи" е плус...егоизам преовладува во твојот пост.

Соземисе малку ,религија и филозофија не се добра комбинација.

Подобро филозофирајси така со отворени очи , дали среќата е сестра на љубовта или ќерка.
Дали правдата ја бркаш со меч да ја фатиш или како маче и подаваш рака да дојде кај тебе.

Такви некој умствеми игри филозофирај. Остај религии, се плеткаш ,па alf ти е крив.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.651
...симболиката и значението на моето пишување нема упатство за употреба :)
...затоа и не е за секого

п.с > на @Хептаграм XI ќе му треба појака правосмумалка за чистење :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.507
Поени од реакции
1.072
...симболиката и значението на моето пишување нема упатство за употреба :)
...затоа и не е за секого
Тресеш зелени.
Ниту симболика ниту значење има во тоа што пишуваш, но ако веќе пишуваш нека биде за секого,за човештвото со прости и едноставни зборови добри до срж'та на човека, не до срж'та на егото.;)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.651
...имаш право,сите големи вистини на крајот на денот се претвораат во големи лаги
...сите мали искри,знаат да запалат еден голем пожар
...колку е непредвидлив овој живот,нели @alf ?
...и кога сето тоа ќе падне од човека како лушпа од орев...остануваме голи :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom