Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ај,што би рекол Мики......
Во заблуда си.
Многу ми е гајле Мики што би рекол.
Ти си таа што е во заблуда. Христијанството е далеку од вистина. Најголемата превара.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Многу ми е гајле Мики што би рекол.
Ти си таа што е во заблуда. Христијанството е далеку од вистина. Најголемата превара.
Јас можам да кажам дека тебе те лажат преваранти,но ете,не го велам тоа.
Јас имам право да верувам дека Христијанството е вистинито.
Никој тебе не ти го спори правото да веруваш или да не веруваш во некои нешта.Па,немој ни ти да им спориш на други.
Слободно кажи си за што си „за“,а за што си „против“,без да упатуваш тешки навреди кон другите и без потсмев.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Јас можам да кажам дека тебе те лажат преваранти,но ете,не го велам тоа.
Јас имам право да верувам дека Христијанството е вистинито.
Никој тебе не ти го спори правото да веруваш или да не веруваш во некои нешта.Па,немој ни ти да им спориш на други.
Слободно кажи си за што си „за“,а за што си „против“,без да упатуваш тешки навреди кон другите и без потсмев.
Каде ти виде навреда (па уште и тешка) или потсмев?
Јас само реков дека твоето верување е глупост. Тоа не е ни навреда ни потсмев. Ти можеш слободно во секакви глупости да веруваш. Јас немам потреба од верување.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Каде ти виде навреда (па уште и тешка) или потсмев?
Јас само реков дека твоето верување е глупост. Тоа не е ни навреда ни потсмев. Ти можеш слободно во секакви глупости да веруваш. Јас немам потреба од верување.
Тоа дека е далеку од вистината и дека е најголемата превара и дека јас сум во заблуда,тоа е навреда и потсмев.Ако нешто за тебе е глупост,кажи зошто е тоа така според тебе,без да употребуваш тешки зборови.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Тоа дека е далеку од вистината и дека е најголемата превара и дека јас сум во заблуда,тоа е навреда и потсмев.Ако нешто за тебе е глупост,кажи зошто е тоа така според тебе,без да употребуваш тешки зборови.

Ај примети ја разликата.
No,thanks. Такви глупости не ми требаат.
Грешиш. Поголема глупост од христијанство нема.
Во што се различни овие две изјави??? Нема разлика.
Ти објасни ли тоа што @Хептаграм XI или @Ipsissimus ти напишаа зошто е глупост?
Ако нечие мислење/став/верување е глупост без аргументи, зошто и твоето да не е. Па после некој вас ве навредувал, а не гледате кога вие навредувате некого. Се рчкате кај што не ви е место па после Цацко ви е крив. Како ќе ги третирате другите, така и ќе ве третираат. Без пардон.
Не ми требаат никакви аргументи за верување. Затоа и се вика вера (верување) и не може да е вистина.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Грешиш. Поголема глупост од христијанство нема.
Им и поголема, а тоа е атеизмот, како (не)официјална религија на модерните општества и нивните власти, мецени, медиуми и образовни системи.

А што е атеизмот, тоа е веќе познато; уште една форма на неверување во Бог, која, за да биде убедлива, измислува своја доктрина, која не може да мрдне од ограничувањата од овој Свет.

Како што гледаш, грешиш...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Им и поголема, а тоа е атеизмот, како (не)официјална религија на модерните општества и нивните власти, медиуми и образовни системи.

А што е атеизмот, тоа е веќе познато; уште една форма на неверување во Бог, која, за да биде убедлива, измислува своја доктрина, која не може да мрдне од ограничувањата од овој Свет.

Како што гледаш, грешиш...
Како што и сам гледаш напиша еден куп глупости кои не држат. А од друга страна и призна дека христијанството е глупост.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Како што и сам гледаш напиша еден куп глупости кои не држат. А од друга страна и призна дека христијанството е глупост.
Потсети ме, каде и со кои зборови (нагласи ги зборовите!) напишав дека рисјанството е глупост.

За возврат, за да видиш дека си у грешка (а не можеш да видиш и покрај очигледноста од грешката...), еве го мојот допис во целина:

„...Им и поголема, а тоа е атеизмот, како (не)официјална религија на модерните општества и нивните власти, мецени, медиуми и образовни системи.

А што е атеизмот, тоа е веќе познато; уште една форма на неверување во Бог, која, за да биде убедлива, измислува своја доктрина, која не може да мрдне од ограничувањата од овој Свет.

Како што гледаш, грешиш...„.


Прзевземено од:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-942#post-8242765
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Потсети ме, каде и со кои зборови (нагласи ги зборовите!) напишав дека рисјанството е глупост.

За возврат, за да видиш дека си у грешка (а не можеш да видиш и покрај очигледноста од грешката...), еве го мојот допис во целина:

„...Им и поголема, а тоа е атеизмот, како (не)официјална религија на модерните општества и нивните власти, мецени, медиуми и образовни системи.

А што е атеизмот, тоа е веќе познато; уште една форма на неверување во Бог, која, за да биде убедлива, измислува своја доктрина, која не може да мрдне од ограничувањата од овој Свет.

Како што гледаш, грешиш...„.


Прзевземено од:

https://forum.kajgana.com/threads/Дискусија-за-Атеистите-Исламот-Христијанството-и-останати-убедувања.71895/page-942#post-8242765
Како прво нема доктрина, учење, ...мецени, медиуми што ти не.
Како второ ако јас велам дека нема поголема глупост од христијанство, а ти велиш, а не има поголема.... Значи не признаваш дека е најголема но штом велиш има поголема, признаваш дека е глупост. Тенк ју енд.......
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Како прво нема доктрина, учење, ...мецени, медиуми што ти не.
Како второ ако јас велам дека нема поголема глупост од христијанство, а ти велиш, а не има поголема.... Значи не признаваш дека е најголема но штом велиш има поголема, признаваш дека е глупост. Тенк ју енд.......
Како прво, атеизмот има доктрина и тоа како, ама ти, попут секој добар атеист, не ја знаеш иако ти е пред очите.

Како второ, јас велам дека има поголема глупост, а таа глупост ја именував со именката „атеизам„, без да наведам со што го споредувам атеизмот како зголемена глупост. Така, атеизмот е поголема глупост.

Обиди се пак, може ќе бидеш поубедлив...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Како прво, атеизмот има доктрина и тоа како, ама ти, попут секој добар атеист, не ја знаеш иако ти е пред очите.
Твоја заблуда. Тука ништо не ти можам.
Ти пошто вака експерт покрај за христијанство, си и за будизам, хиндуизам, ислам, шинто, конфучијанизам, атеизам, телема, автолимарство... де кажи ми која е таа доктрина на која јас не и давам значење.
Како второ, јас велам дека има поголема глупост, а таа глупост ја именував со именката „атеизам„, без да наведам со што го споредувам атеизмот како зголемена глупост. Така, атеизмот е поголема глупост.

Обиди се пак, може ќе бидеш поубедлив...
Немам јас што да бидам убедлив, јас споредував со христијанство а ти рече дека има поглупа. Сега можеш да се вадиш колку сакаш, не ти успева колку и да се обидуваш. Се насанка сам.
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Слабо ви оди а.....хе хе хе
Ниеден член оваа година...браос
Ај догодина мош подобро да ви оди...мош?
Исмејувањето ви се враќа ко бумеранг....лоша тактика, лоша...
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Не,бе,Дарк,јас реков дека лично го сметам за глупост во смисла на тоа дека го сметам за лажно,невистинито.
Без разлика што го сметаш за лажно и невистинито не можеш да велиш дека е глупост и во исто време да велиш дека имаш почит кон тоа. Со самото тоа што го нарекуваш глупост искажуваш непочитување кон истото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom