Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.804

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Aбе кај те роди бе паметен волку мајка !?!?!?!?!?!? Како е можно ова да предвидуваш со ваква точност !!! :cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:
мешаш поими ти ми бараш име и презиме на некој чоек кој одбиле да го крстат за то реков не знам искрено не знам јас знам се на се 10 души кои се крстени во православна црква, јас ти зборам за подлабоки знаења, за оние знаења кои не ја нарушиле невиноста на твојот мозок, за знаења кои бараат читање, споредување истражување. Зато те прашав да ми кажеш која е разликата меѓу фарисеи и садукеи, верски правци во јудаизмот кои се попознати а камоли да те прашав за тервапевти, за ебионити, или Јуда галилеецот и неговите односи со Цадок и споменување нивно во делата Апостолски.
Со тебе можам да дискутирам за религија на основно или како би го нарекол јас “бабско“ ниво. За вапцање јајца за начин на палење свеќа, кога се пости.....
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
мешаш поими ти ми бараш име и презиме на некој чоек кој одбиле да го крстат за то реков не знам искрено не знам
А да клеветиш и лажеш дека ако не покажеш пари не те крстат тоа знаеш а ? Многу итар ти бе се покажа..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А да клеветиш и лажеш дека ако не покажеш пари не те крстат тоа знаеш а ? Многу итар ти бе се покажа..
Имаш ценовник на услуги на МПЦ имаш и докази дека МПЦ е регистрирана фирма за промет со пари недвижнини, осигурување алкохол, карти за играње....
Званично, МПЦ наплаќа за верски обреди по утврден тарифник. Можи некој поп негде частел некого крштевка али то не е званично. Она што е официјално е дека МПЦ, наплаќа свои услуги на верници. Си има ценовник донесен од страна на синодот, кога синодот ќе донесе одлука да верските обреди се вршат бесплатно, тогаш ќе можеш да кажуваш дека крштеваат или венчаваат бесплатно. Сега за сега - се наплаќа.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Имаш ценовник на услуги на МПЦ имаш и докази дека МПЦ е регистрирана фирма за промет со пари недвижнини, осигурување алкохол, карти за играње....
Званично, МПЦ наплаќа за верски обреди по утврден тарифник. Можи некој поп негде частел некого крштевка али то не е званично. Она што е официјално е дека МПЦ, наплаќа свои услуги на верници. Си има ценовник донесен од страна на синодот, кога синодот ќе донесе одлука да верските обреди се вршат бесплатно, тогаш ќе можеш да кажуваш дека крштеваат или венчаваат бесплатно. Сега за сега - се наплаќа.
Лет,мислам дека сам си кажа сам се демантира и нема веќе што да се дебатира на ова.Денеска го лапна ова со крштевкава како пастрмка блинкер, затоа друг пат памет во глава што и кого клеветиш.Aирлија бришење патос што би рекол почитуваниот член @Ipsissimus :pusigo::lolzz:
 
Член од
8 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
59
Лет,мислам дека сам си кажа сам се демантира и нема веќе што да се дебатира на ова.Денеска го лапна ова со крштевкава како пастрма блинкер затоа друг пат памет во глава што и кого клеветиш.
Прво полувреме:

Атеисти - 0
Религиозни - 1

Натпреварот е во тек, и сега атеистете ќе сменат тактика, ќе играат 4-2-4
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.804
MPC vo onlajn shoping...100 evra ikonce od pomalite! Sto e sledno app na google play...0.99 za blagoslov ili 59.99 Online Real time vencavka? Nego prasanjeto e: Dali im podaruvte ikoni na onie koi nemozat da si dozvolat 100 evra?



Иконите се со двојна позлата, најчесто од 24-каратно злато. Големините на иконите (со еден или два лика) што може да се нарачаат може да бидат следните:

1. Мал формат 10х15 cm - 100 евра
2. А4 формат (20x30 cm) - 200 евра
3. А3 формат (30x40 cm) - 300 евра
4. А2 формат (40x60 cm) - 500 евра
Поштарината и транспортот за во странство не се вклучени во цената.

За икони кои изобразуваат сцени со повеќе ликови (на пр. Рождество Христово, Воведение на Пресвета Богородица, сцени од животот на некој светител и други) цената се зголемува за 100 евра по икона.

http://www.mpc.org.mk/Knizarnica/ikoni.asp
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
A sto toa vernicite dobivaat vo crkva za svoite pari?
Е што де?[DOUBLEPOST=1435679061][/DOUBLEPOST]
MPC vo onlajn shoping...100 evra ikonce od pomalite! Sto e sledno app na google play...0.99 za blagoslov ili 59.99 Online Real time vencavka? Nego prasanjeto e: Dali im podaruvte ikoni na onie koi nemozat da si dozvolat 100 evra?



Иконите се со двојна позлата, најчесто од 24-каратно злато. Големините на иконите (со еден или два лика) што може да се нарачаат може да бидат следните:

1. Мал формат 10х15 cm - 100 евра
2. А4 формат (20x30 cm) - 200 евра
3. А3 формат (30x40 cm) - 300 евра
4. А2 формат (40x60 cm) - 500 евра
Поштарината и транспортот за во странство не се вклучени во цената.

За икони кои изобразуваат сцени со повеќе ликови (на пр. Рождество Христово, Воведение на Пресвета Богородица, сцени од животот на некој светител и други) цената се зголемува за 100 евра по икона.

http://www.mpc.org.mk/Knizarnica/ikoni.asp

Вакви постови поставуваше еден славен протестант од „центарот„. Очигледно е дека бааги си научил од него...:sneaky:

И сега, по што се разликувате еден од друг? Он „као„ рисјанин а ти „као„ атеист„: што е разликата?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.804
Вакви постови поставуваше еден славен протестант од „центарот„. Очигледно е дека бааги си научил од него...:sneaky:

И сега, по што се разликувате еден од друг? Он „као„ рисјанин а ти „као„ атеист„: што е разликата?
Zabole me`mene za protestantot....Nego te prasav toj sto nema pari dali mu poklonuvate ikona?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Лет,мислам дека сам си кажа сам се демантира и нема веќе што да се дебатира на ова.Денеска го лапна ова со крштевкава како пастрмка блинкер, затоа друг пат памет во глава што и кого клеветиш.Aирлија бришење патос што би рекол почитуваниот член @Ipsissimus :pusigo::lolzz:
срце мало како сам си се прогласува за победник :D
па имаш ценовник на МПЦ за верски обреди, значи крштевка 4000 денари, то е од Синодот не го измислв јас
ај кажи нешто за разлика меѓу фарисеи и садукеи и некоја мисла од фарисејски учител?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Zabole me`mene za protestantot...
Трк на лекар...[DOUBLEPOST=1435679906][/DOUBLEPOST]
.Nego te prasav toj sto nema pari dali mu poklonuvate ikona?
Зависи од ситуацијата. Ако тој што нема пари посака икона, иконата ја добива бесплатно од самото свештенсто, на што сум очевидец.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Прво полувреме:

Атеисти - 0
Религиозни - 1

Натпреварот е во тек, и сега атеистете ќе сменат тактика, ќе играат 4-2-4
Хахахаха :masa:
И тоа автогол си даде.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
срце мало како сам си се прогласува за победник :D
па имаш ценовник на МПЦ за верски обреди, значи крштевка 4000 денари, то е од Синодот не го измислв јас
ај кажи нешто за разлика меѓу фарисеи и садукеи и некоја мисла од фарисејски учител?
Мене нема да ме видиш до крајот на мојот живот овде да се прогласам победник во било што.Нe e тоа мој стил на живот да покажувам супериорност.
После овој дебакл што го доживеа денеска,мојата ХРИСТИЈАНСКА СОВЕСТ не ми дава да бидам монструозен па уште нешто да ти објаснувам.
Доволно ти е,друг пат памет во глава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom