Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Се лажеш дека само јас знам. Знаат и многу други.
Ti, Miki i Gurgji....koj drug?
Не ти која смисла ја имаш, туку светот која смисла ја има без Бог?
Koja smisla ja imal svetot pred vasiot bog?[DOUBLEPOST=1418826468][/DOUBLEPOST]
Поголемо богохулие од отфлањето на Господ Исус Христос нема.
Pogolema glupost od ovoa nema! Istoto go velat i onie od ISIS....! Dobro e sto vaseto vreme na secenje glavi pomina...!
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Затоа има логика дека животот не е еден, идека тоа е лага на сатаната за да си речат лчуѓето да живеем, да пиеме и да лудуваме зашто еднаш се живее. А да не бараат да се самоспознаат и да научат нешто за себе и да работат на усовршување.
А кој вика дека животот е еден. Чинам беше атеистичка ’’мудрост’’.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
526
Поени од реакции
1.086
Tи бегаш од читање! Јас знам дека не постои бог и знам дека постои Бог. За постоењето на Бог ти беа понудени и апостериорни космолошки докази (стр. 75 - доказ од контингенција, стр. 76 - доказ од движење и стр. 77 - номолошки и телеолошки доказ).

Имаш и многу други докази низ моите постови. Потруди се побарај ги, не чекај сè наготово.
Дај кажи го тој доказот со големата васељена, сите има да ги преобратиш овде во верници.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
А кој вика дека животот е еден. Чинам беше атеистичка ’’мудрост’’.
Сите, дури и во песните тоа се пее.

Стани моме да заиграш

Изви моме снагата ти
твојта снага убава,
да те гледам да пејам
оти само еднаш живеам. [2х]
Опа нина нинанај, нинај на
нинанај мило моме нинанајнај. [2х]

Само еднаш се живее
овој живот лажовен,

дур сум сум жив да се радвам
и да умрам да не жалам. [2х]
Опа нина нинанај, нинај на
нинанај мило моме нинанајнај. [2х]

Епа ова е лага на Сатаната дека еднаш се живее.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Сите, дури и во песните тоа се пее.

Стани моме да заиграш

Изви моме снагата ти
твојта снага убава,
да те гледам да пејам
оти само еднаш живеам. [2х]
Опа нина нинанај, нинај на
нинанај мило моме нинанајнај. [2х]

Само еднаш се живее
овој живот лажовен,

дур сум сум жив да се радвам
и да умрам да не жалам. [2х]
Опа нина нинанај, нинај на
нинанај мило моме нинанајнај. [2х]

Епа ова е лага на Сатаната дека еднаш се живее.
Ајде,до песна ја дотеравте.:facepalm:Од кај ли само докази ќе изнајдеш,само да го докажеш своето тврдење.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ајде,до песна ја дотеравте.:facepalm:Од кај ли само докази ќе изнајдеш,само да го докажеш своето тврдење.
Тоа е факт, така ги учат луѓето. Тие песни се пејат пос вадби, крштевки, веселби и тоа влага во свест ана човекот, тоа е уствари целта. Не е само оваа е псна, има еден куп песни.


Дарио, Александар и Угро - Еднаш човек живее

Цело друштво нека стане
Тоа и ќе ни остане
Сите да запееме песна
Душа што ни грее
Еднаш човек живее
Ние сме луѓе што за добро друштво
Секогаш сме спремни, нас со песна може да не раздени
Со песна да не стемни
Секој нов ден јас го живеам баш ко да е последен
Зошто луѓе мои, животот е еден, со песна наздравуваме

Ристо Самарџиев - Еден живот живеам


реф х2:
Еден живот живеам
а живот цел по неа умирам

о боже, боже кажи ми
каде да ја пронајдам

Edna misla imame | Една мисла имаме

Ref.
Edna misla imame
Eden zhivot zhiveeme
Makedonia cela da e
Sekoj da ja znae. x2



 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Знам!

Ти Раселовиот чајник можеш да го примениш само на деистичкиот концепт за Бог, не и на христијанскиот. Според деистите, Бог ја создал Вселената, ги задал физичките и хемиски параметри и потоа се дистанцирал од неа. Бог ниту се прикажувал ниту постоел во човечки облик. Човекот не може да се приближи кон Бог ниту преку која и да е религија или ритуали. Бог нема избран народ. Чуда не се случуваат.

U članku koji se zove "Is there a God?"[1], napisanom 1952. godine za časopis Illustrated Magazine (ali koji nikad nije bio objavljen), Rasel je napisao:

„Mnogi pravoverni ljudi smatraju kako je posao skeptika da obore usvojene dogme, a ne dogmatika da ih dokažu. Ovo je, naravno, greška. Ako bih rekao da porcelanski čajnik kruži po eliptičnoj orbiti oko Sunca, između Zemlje i Marsa, niko ne bi mogao da ospori moju tvrdnju, pod uslovom da sam bio pažljiv i napomenuo kako je čajnik isuviše mali i da se ne može videti ni kroz najmoćnije teleskope. Ako dalje kažem kako je, s obzirom na to da moju tvrdnju niko ne može oboriti, nedopustivo da ljudski razum u nju sumnja, s pravom bi se moglo reći da govorim besmislice. Međutim, ako bi postojanje ovakvog čajnika bilo potvrđeno u drevnim knjigama, ako bi se svake nedelje slavio kao sveti predmet i ideja o njemu utiskivala u umove dece u školama, oklevanje da se poveruje u postojanje takvog predmeta postalo bi znak ekscentričnosti, a sumnjičavac bi privukao pažnju psihijatra u doba prosvetiteljstva ili inkvizicije u ranijim vremenima.“

Чист деизам. За твоја информација,постоењето на Бог не само што е потврдено во древните книги, туку тој се прикажал на човештвото, живеел во човечко тело, страдал, бил погребан и воскреснал. Он на неговите верници постојано ја излева Својата Благодет, преку Него Светите Отци правеле и ќе прават чуда и имале и ќе имаат способност за созерцување и други натчовечки способности и многу друго.

Раселовиот чајник, дури и да постои, ништо од тоа не направил. Па според тоа не може да се повлекува никаква паралела помеѓу Бог од една страна и Раселовиот чајник, Розевиот еднорог и Летачкото шпагети чудовиште од друга страна.

Знаеш шо... Ако стварно постои Бог (јали у рисјанска или исламска смисла - или каква и да е друга религиска смисла), као физичко омнипотентно Космичко битие шо сите нас не создало, и пред кое, по нашата смрт идеме на некое си искупување на греоЈте, јали у рајот, јали у пеколО.... Ајде ја и ти да се договориме машки...

Кој од нас прв скине конци, да се обиде од петни жили да воспостави контакт еден со друг.. Прво нешо шо ќе си кажеме е „Еј да има Господ“ и второ „Еј брат у право си бил - т.е. сум згрешил“..

Можеш да ми паламудиш за вакви глупости и срања шо си ги пишал до утре, искрено ми се повраќа од сето тоа.. као бре јајце копија да си на Мики, Бодич, Спирос и остала багра... вака е по фер..

А, бива ли? ;)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.998
Поени од реакции
8.551
Знаеш шо... Ако стварно постои Бог (јали у рисјанска или исламска смисла - или каква и да е друга религиска смисла), као физичко омнипотентно Космичко битие шо сите нас не создало, и пред кое, по нашата смрт идеме на некое си искупување на греоЈте, јали у рајот, јали у пеколО.... Ајде ја и ти да се договориме машки...

Кој од нас прв скине конци, да се обиде од петни жили да воспостави контакт еден со друг.. Прво нешо шо ќе си кажеме е „Еј да има Господ“ и второ „Еј брат у право си бил - т.е. сум згрешил“..

Можеш да ми паламудиш за вакви глупости и срања шо си ги пишал до утре, искрено ми се повраќа од сето тоа.. као бре јајце копија да си на Мики, Бодич, Спирос и остала багра... вака е по фер..

А, бива ли? ;)
На што се должи твојот неспокој? Се сомневаш ли дека не си во право?
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
На што се должи твојот неспокој? Се сомневаш ли дека не си во право?
Се сомневам во тебе....

У осталом досадни сте бре.. ко крлеж... Нели религиите се отворени, инклузивни, недискриминирачки, човекољубиви ?!? Што сум јас, и другите како мене, поразлични во однос на тебе по човечкото во нас?!

Или затоа што сме „атеисти“ а?

Верувај и во The Tooth Fairy ме боли патлаков.. искрено... само живеј и остави и другите да живеат, а не да им висиш над глава за што, на кому и дали да веруваат во религија...
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Тоа е факт, така ги учат луѓето. Тие песни се пејат пос вадби, крштевки, веселби и тоа влага во свест ана човекот, тоа е уствари целта. Не е само оваа е псна, има еден куп песни.


Дарио, Александар и Угро - Еднаш човек живее

Цело друштво нека стане
Тоа и ќе ни остане
Сите да запееме песна
Душа што ни грее
Еднаш човек живее
Ние сме луѓе што за добро друштво
Секогаш сме спремни, нас со песна може да не раздени
Со песна да не стемни
Секој нов ден јас го живеам баш ко да е последен
Зошто луѓе мои, животот е еден, со песна наздравуваме

Ристо Самарџиев - Еден живот живеам


реф х2:
Еден живот живеам
а живот цел по неа умирам

о боже, боже кажи ми
каде да ја пронајдам

Edna misla imame | Една мисла имаме

Ref.
Edna misla imame
Eden zhivot zhiveeme
Makedonia cela da e
Sekoj da ja znae. x2
Следна запеј ја Лажи лажи Вере.:pijani::pijani:

*му лепи на зоте 1000-ка на чело*
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.998
Поени од реакции
8.551
Се сомневам во тебе....

У осталом досадни сте бре.. ко крлеж... Нели религиите се отворени, инклузивни, недискриминирачки, човекољубиви ?!? Што сум јас, и другите како мене, поразлични во однос на тебе по човечкото во нас?!

Или затоа што сме „атеисти“ а?

Верувај и во The Tooth Fairy ме боли патлаков.. искрено... само живеј и остави и другите да живеат, а не да им висиш над глава за што, на кому и дали да веруваат во религија...
Те присилувам да дискутираш во нишкава? Те присилувам ли да веруваш?
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Те приморувам да дискутираш во нишкава?
Не ме приморуваш во ништо и за ништо..... бладаш.. се глеа и по одговорите и по тоа што се претходно си пиша...

а прашањава ти се глупи ко опинок... :pos: одговарај еднаш тоа што ти се поставува.. не туку глуми мудар па нешто као „реторички прашања поставуваш“.. :oftopik:
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.998
Поени од реакции
8.551
Не ме приморуваш во ништо и за ништо..... бладаш.. се глеа и по одговорите и по тоа што се претходно си пиша...

а прашањава ти се глупи ко опинок... :pos: одговарај еднаш тоа што ти се поставува.. не туку глуми мудар па нешто као „реторички прашања поставуваш“.. :oftopik:
Нема проблем. Кога веќе си тука и сакаш да започнеш дискусија, напиши и ти нешто и образложи го тоа. Најпрвин, што те поттикна да се вклучиш на темава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom