Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Читајќи деновиве разни книги мислам дека конечно го составив мозаикот околу тоа што се случувало пред потопот, и зашто морало да се случи потопот. Единствен закључок што го добив со читање на овие извори е дека сатаната од почетокот на секој можен начин го ремети божјиот план за човекот да не може да се издигне духовно и да биде доволно зрел да може да го препознава доброто од лошото, и да ја препознава лагата од вистината.

Првиот дел е извадок од книгата на zecharia sitchin - dvanaesti planet.





Вториот дел е од книгата на Енох кој според Библијата не ја вкусил смрта и бил исто така вознесен на небото исто како што се верува дека и за пророкот Илија. Многу битни делови од таа книга на Енох не влегле во Библијата но се значаен дел од мозаикот кој ги објаснува овие џинови. Таму читаме дел од книгата -

V Nebo. Nebrojena vojska grigoria Lica ljuta. Veći su od velikih čudovišta, namršteni su, usta muka. Nema službe na Petom nebu. Grigori su se odvojili od Gospoda sa knezom Satanailom. Iza njih su verižnici na Drugom nebu. Grirori su oskrnavili zemlju svojim nedelima i opštenjem sa ljudskim ženama. Žene veliko zlo činjaše. Rađahu divove i čudovišta.

Јасно е дека тие нефили за кој пишува Библијата дошле на земјата да го упропастат божјиот план, а биле во договор со сатаната. Понатаму читаме -

Glava III

1. Svetlost i tama koegzistiraju u Večnom suprotstavljanju; njihova borba nikada ne prekida. čak i među bogovima , ima onih koji su pobeđeni od tame, pobunjavajući se protiv Puta po kojem bi trebali hoditi sledeći svoju vlastitu volju. Dve stotine serafima se spusti na fizičko prostranstvo, gde oplodiše smrtne žene, misleći da je to način da stvore bolju rasu koja će naslediti zemlju. To je ismejavanje Božanskoga Plana, jer serafimi ne mogu stvoriti silu da kreiraju Elohime od smrtnih muškaraca i žena.

2. Vođa serafima beše Samjaza. On ih pozva skupa i reče im, „Mi ne možemo biti uspešni ako ne ostanemo ujedinjeni u našem cilju. Pridružite mi se onda, i zakunite se svim Božanstvima Svetla i Tame, da ćemo ostati ujedinjeni u našoj odlučnosti da osujetimo Plan Elohima, da bi tako mogli začeti bolji način da uzdignemo čovečanstvo. Zakunite se da ćete učiniti sve što morate, koristeći bilo koje sile Svetla ili Tame do kojih možete doći, da bi se to ostvarilo.” Pa tako se svaki od njih zakune u prisustvu ostalih, svim Božanstvima Svetla i Tame, obavesavši se mnogim kletvama da se plan ostvari.

3. Spustivši se na prostranstva smrtnika u okolini planine Armon, ovi serafimi započeše da oplođuju žene iz susednih oblasti. Deca koja se rodiše ovim ženama, izrastoše u džinove, visine između dva i po i tri metra. Nemahu nikakva Svetla u njima, jer tela njihova nisu bila ispunjena duhovima Elohima, već duhovi tame uđoše u njih. Oni iskvariše narod nad kojim su vladali, učeći ih raznim nedelima, tako da čovečanstvo sve više i više poče da tone u tamu.

Во следните стихови пишува зашто бил потопот -


Glava IV

2. Tada Najviši Bogovi, Veliki i Sveti, progovoriše Arhan|elima, rekavši: „Prostranstvo smrtnika će biti očišćeno od svih ovih nedela. Oprano će biti čisto, jer će se dela tame uništiti među sobno, ali mi ćemo sačuvati one koji se usredotečiše na ispravnost da ponovo nasele prostranstvo smrtnika i tamo produže Sveti Red Elohima. Serafimi su mislili da mogu stvoriti rasu nadmoćnih bića, ali to ne mogu učiniti, jer sve ono što nije od Svetlosti, je tama, a tama u sebi nema života. Jedino Večni Plan Svetlosti može produžiti rasu Bogova; svaki drugi plan se osnuje na tami i u sebi sadrži seme svoga uništenja.”

Сега е јасно и се гледа виситната. Веќе станува јасно од каде на античките народи многубоштво. Тоа биле тие лажни Богови ко идоѓле од 5 -то небо, кои биле во договор со сатаната да го расипат панот божји за човекот. Тие сигурен сум го мразат човекот и на секој начин се обидуваат човекот духовно да созрее со што ќе може да ја препознава лагата.

Медиумите кои им служат на овие богови шират обмана на човекот дека дошле ванземаљци и го створиле човекот. Дека му ја промениле ДНК-та. И дека повторно ќе дојдат. Папата изјави дека имаме браќа во вселената, итн. Јасно е веќе кои се тие богови. Тие ги користат тајните на светлото и темнината и го лажат човекот. Некаде прочитав дека во тоа време створиле голем број на хибридни суштества како што читаме во грчката митологија. И затоа се случил потопот, премногу зло имало во тој тогашен свет. Ова што е напишано има логика и веќе имам јасна слика, се надевам и вие ќе ја согледате вистината.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Читајќи деновиве разни книги мислам дека конечно го составив мозаикот околу тоа што се случувало пред потопот,...
Уау... толку лесно дојде до тој едноставен заклучок? Нешто ми мириса на сумљива работа...
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.203
Поени од реакции
16.632
Со оглед на тоа што лично секој мора да дојде до него, субјективен е, но резултатите секогаш може да се споредат со оние на другите, што значи дека тие се објективни.
Како е можно да се прави споредба помеѓу одделни субјективни доживувања, моето и твоето, кога истото нема мерна единица и не може да му се одреди вредноста? Пример, медитираш над Дрвото на животот и се концетрираш на одреден Сефирот, добиваш одредени сензации и чувства, кои пак не можеш да ги измериш. Истото го правам и јас. Ме интересира на кој начин и врз основа на кои параметри ќе ги споредиме моето и твоето искуство.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Уау... толку лесно дојде до тој едноставен заклучок? Нешто ми мириса на сумљива работа...
Црквата ја крие вистината зашто не и одговара. А со тоа и она на некој начин го спречува човекот духовно да се развие.[DOUBLEPOST=1418379025][/DOUBLEPOST]Еве уште едно логично објаснување зашто ја граделе кулата во Вавилон кое се надополнува со пред-потопните луѓе и таканаречените богови, или херувими кои се откажале од господ и станале слуги на сатаната.






И мене одсекогаш ми било чудно и сум се запрашувал зашто Господ им дал на луѓето повеќе јазици и тоа поради една кула која ја граделе. Како они ќе стигнеле до небото со градење во височина? Значи оваа приказна е пологична и поврзана со пред-потопните луѓе кои биле посетени од синовите божји кои имале знаење за тајните на светлото и темнината.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Како е можно да се прави споредба помеѓу одделни субјективни доживувања, моето и твоето, кога истото нема мерна единица и не може да му се одреди вредноста? Пример, медитираш над Дрвото на животот и се концетрираш на одреден Сефирот, добиваш одредени сензации и чувства, кои пак не можеш да ги измериш. Истото го правам и јас. Ме интересира на кој начин и врз основа на кои параметри ќе ги споредиме моето и твоето искуство.
Искуството неможеш да го мериш или споредуваш со искуство на некој друг, но можеш да ги споредиш резултатите. На пример после одредена техника констатираш одредена состојба, воочуваш промена. Ако таа промена постои и кај друг што ја користел таа техника, тогаш таа е предмет на споредба.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.203
Поени од реакции
16.632
Искуството неможеш да го мериш или споредуваш со искуство на некој друг, но можеш да ги споредиш резултатите. На пример после одредена техника констатираш одредена состојба, воочуваш промена. Ако таа промена постои и кај друг што ја користел таа техника, тогаш таа е предмет на споредба.
Моето прашање е дали е можна квантитативна споредба на резултатите, во овој случај промените кои ние ги воочуваме после одредена техника. Зашто нели сепак е субјективна перцепцијата за одредена промена која настанала кај мене и затоа јас не би можел да ја мерам и споредувам со твојата, туку само би можеле да споделиме мислења за истата?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Моето прашање е дали е можна квантитативна споредба на резултатите, во овој случај промените кои ние ги воочуваме после одредена техника. Зашто нели сепак е субјективна перцепцијата за одредена промена која настанала кај мене и затоа јас не би можел да ја мерам и споредувам со твојата, туку само би можеле да споделиме мислења за истата?
Тоа е веќе работа на конкретна особина. На пример после медитација може да се мери и споредува концентрацијата, а за неа постојат квантитативни мерила, тестови и слично. Доколку може со одредена метода да се спореди и да се одреди колку е едното а колку другото ниво, тогаш веќе зборуваме за објективност.
Што се однесува до моите искуства, јас не би навлегувал и не би коментирал конкретни случаи и примери.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.203
Поени од реакции
16.632
Што се однесува до моите искуства, јас не би навлегувал и не би коментирал конкретни случаи и примери.
Јас само хипотетички го поставив примерот на таков начин за да го поедноставиме, така да немај гајле, навистина не ни имав намера да побарам да ги изнесуваш твоите искуства.

Сепак не е само прашање на промена која се однесува на концетрација, за што искрено денес дознавам дека е мерлива. Има и други бенефити, колку што ми е познато, но не можам со сигурност да тврдам, зашто немам никаква пракса и ми беше незамисливо, дека ете, субјективни доживувања би можеле меѓусебно да се споредуваат.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Јас само хипотетички го поставив примерот на таков начин за да го поедноставиме, така да немај гајле, навистина не ни имав намера да побарам да ги изнесуваш твоите искуства.

Сепак не е само прашање на промена која се однесува на концетрација, за што искрено денес дознавам дека е мерлива. Има и други бенефити, колку што ми е познато, но не можам со сигурност да тврдам, зашто немам никаква пракса и ми беше незамисливо, дека ете, субјективни доживувања би можеле меѓусебно да се споредуваат.
Концентрацијата ја зедов само како пример за резултат кој е менлив, мерлив и споредлив а произлегол од субјективно искуство(медитација). Мерлива е бидејќи постојат методи со кои може да се востанови дали концентрацијата на еден субјект е на повисоко ниво од онаа на друг, или дали концентрацијата на истиот субјект се сменила после одреден настан или искуство. Има тестови со кои концентрацијата може да се измери, или барем да се спореди со нечија друга. Инаку има и други случаи и примери, но за тоа не би коментирал.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Концентрацијата ја зедов само како пример за резултат кој е менлив, мерлив и споредлив а произлегол од субјективно искуство(медитација). Мерлива е бидејќи постојат методи со кои може да се востанови дали концентрацијата на еден субјект е на повисоко ниво од онаа на друг, или дали концентрацијата на истиот субјект се сменила после одреден настан или искуство. Има тестови со кои концентрацијата може да се измери, или барем да се спореди со нечија друга. Инаку има и други случаи и примери, но за тоа не би коментирал.
Според кое начело овие методи го изразуваат нивото на концентрацијата ( се разбира и други квалитети) на субјектот.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Според кое начело овие методи го изразуваат нивото на концентрацијата ( се разбира и други квалитети) на субјектот.
Имаш метод, во случајов медитација, имаш тест за концентрација и имаш резултат - споредба на концентрацијата пред и после методот. Што не ти е јасно? Какво начело?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Имаш метод, во случајов медитација, имаш тест за концентрација и имаш резултат - споредба на концентрацијата пред и после методот. Што не ти е јасно? Какво начело?
Добиените резултати како ги нивелирате, во однос на некое начело, критериум, единица мерка...?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
дека ете, субјективни доживувања би можеле меѓусебно да се споредуваат.
Одлична забелешка: ако различни субјекти имаат различни (субјективни) искуства од „оносветовното„, кое од тие „искуства„ е мерливо или мерка за оние другите (пак субјективни) искуства...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom